Стадченко Надія Миколаївна

Національний технічниий університет України

 «Київський політехнічний інститут»

 

Інтернет-комунікації в маркетинговій діяльності

На розвиток маркетингу  високий вплив має використання сучасних технологій, зокрема Інтернет-ресурсів. Застосування  даного виду є найменш вивченим компаніями, тому багато з  них стикаються з суттєвими проблемами при налагодження комунікацій зі своїми клієнтами в Інтернеті.[1]

На сьогодні, дослідженням маркетингу в мережі Інтернет (Інтернет-маркетингу) займаються такі вчені: Ф. Котлер, О.К. Ойнер, Е.В. Попов та інші. Інтернет-маркетинг як нова дисципліна поки що знаходиться на стадії формування.[1]

Пропоную звернути увагу на історію виникнення Інтернету в Україні та перспективи його розвитку з метою використання його в маркетинговій діяльності вітчизняних компаній.

На території  Україні Інтернет з’являється восени 1990 року, коли сектор Юрія Янківського з Міжгалузевого Наукового Центру Технології Програмування «Технософт» (керівник Ігор Вельбицький) підключився до світової мережі Інтернет, ставши першим українським абонентом Демос/КІАЕ (мережа RELCOM), що стало дійсним інформаційним проривом спочатку для інженерів Технософт, а незабаром і для багатьох інших першопрохідців Інтернет з України.[2]

Необхідно зазначити, що на кінець червня 2008 року Київська область як і раніше переважає серед користувачів Інтернет — 61,2 %. [2]Сумарна частка активних регіонів України, серед яких Крим, Одеська, Львівська, Дніпропетровська, Донецька, Харківська та Запорізька області, становить 27,6 % користувачів. А в інших регіонах — всього 11,2 % користувачів Інтернету, що зображено нижче на Рис.1.

Рис.1 Розподіл Інтернет-користувачів по території України

 

За даними авторитетного міжнародного агентства «Miniwatts Marketing Group — InternetWorldStats» кількість користувачів Інтернету в Україні близько 10 млн. чоловік, а регіональний розподіл найактивніших відвідувачів всесвітньої мережі виглядає так: лідером є Київ із 30-35 %, Харків — 15 %, Дніпропетровськ, Донецьк, Львів, Запоріжжя та Одеса — по 7 %, найменше — по 0,25 % у Рівне та Житомир.[3]

Рис.2 Розподіл користувачів Інтернетом по найбільших містах України.

 

Можна сказати, що з зазначеного вище  широкого поширення зараз набувають Інтернет-технології, які застосовуються компаніями при налагодженні комунікацій  зі своїми потенційними споживачами. Багато з них використовують саме Інтернет-маркетинг, під яким  розуміють використання всіх аспектів Інтернет-Реклами для залучення цільової аудиторії.[4]

На даний час до методів Інтернет- Маркетингу відносять:

·     Пошуковий маркетинг (SEM), що включає в себе пошукову оптимізацію сайту (SEO), а також PPC реклама;

·     Банерну рекламу;

·     e-mail маркетинг;

·     аффіліативний маркетинг;

·     вірусний маркетинг;

·     інтерактивну рекламу;

·     e-mail рекламу.

З’явились компанії, які надають послуги по  просуванню веб-сайтів, реєстрації в каталогах, розсилці пропозицій,  підтримці веб-сайтів , створенні сайтів-візиток, інтернет-реклами, піар, аналізу та оптимізації.

Що стосується комплексу  просування сайтів до них відносяться:

·        оптимізація контента сайту  для  пошукових систем,

·        підбір та аналіз ключових слів,

·        реєстрація сайту в каталогах ( в тому числі і "білих каталогах"),

·        реєстрація у пошукових системах ( при необхідності),

·         аналіз конкурентів,

·        маркетингові дослідження та аудит сайту;

·        складання систематичного ядра сайту;

·        розсилка пропозицій на дошки оголошень,

·        форуми та портали, копірайтинг;

·         контекстна реклама;

·        обмін посиланнями з іншими сайтами ( при необхідності);

·        моніторинг результату;

·        підтримка веб-ресурсу.

Інтернет-Реклама є одним з найдоступніших видів реклами, серед тих які існують на даний момент, якщо співвідносити витрати з  отриманим результатом, тому в першу чергу при встановленні контактів зі споживачами в Інтернеті компанії звертають увагу на створення веб-сайтів. Існує таке поняття як  «сайт-візитка» - це невеликий сайт, що існує для того, щоб ваша компанія могла заявити про себе в мережі Інтернет.

Наявність веб-сайту значно допомагає компанії при спілкуванні зі своїми клієнтами так, як вони можуть без зайвих проблем отримати інформацію про новини, послуги чи важливі зміни у роботі фірми.[5] Власний сайт - це можливість для малих і середніх підприємств конкурувати з великими компаніями за рахунок поліпшення свого іміджу.

Отже, слід сказати, що Інтернет-маркетинг буде розвиватись і надалі у зв’язку з постійним збільшенням Інтернет- користувачів (до 10 млн осіб в 2008 році), тому компаніям доцільно витрачати кошти на просування своїх товарів в світовій електронній мережі.

 

Література

1.     Котлер Филип Маркетинг менеджмент / Пер. с англ. под ред. Л. А. Волковой, Ю. Н. Каптуревского. - СПб.: Питер, 2000. - 752 с. (Серия "Теория и практика менеджмента")

2.     Сайт компанії «Інтернет-PR». [Электронный ресурс].- http://internet-piar.com.ua/index/0-17.

3.     Сайт компанії Intertnet  world stats. [Электронный ресурс].- http://www.internetworldstats.com/stats4.htm#europe.

4.     Рекламна агенція «Deploy». [Электронный ресурс]. http://deploy.com.ua/ukr

5.     Компанія Promosite. [Электронный ресурс ].- http://www.promosite.com.ua/ukr/internet-marketing/