Економічні науки / 6. Маркетинг і менеджмент

Цапук Олена Юріївна

Національний технічний університет України  «КПІ»

Факультет менеджменту та маркетингу

 

«Особливості політики енергозбереження в розподілених системах промислових підприємств»

 

Найголовнішою та актуальною проблемою сьогодні для країни є проблема реального енергозбереження. Нинішня ситуація є наслідком певної технологічної відсталості, незадовільної структури енергетичного сектора та впливу «тіньового» сектора. Для успішного функціонування промислового підприємства на ринку теплообмінного обладнання в металургійному комплексі, оцінка його конкурентоспроможності є об'єктивною необхідністю. Як процес виявлення сильних і слабких місць підприємства вона дає можливість максимального удосконалення його діяльності та виявлення його прихованих потенційних можливостей. Конкурентоспроможність підприємства з виробництва теплообмінного обладнання також є найбільш запитаною при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності і виході на зарубіжні ринки. Але і в межах внутрішнього ринку підприємства зазнають впливу іноземних конкурентів, що обумовлений посиленням процесу глобалізації. У зв'язку з цим конкурентоспроможність підвищується [1].

Машинобудування теплообмінних установок відповідає стратегічним інтересам українського гірничо-металургійного комплексу та національної економіки загалом. Тенденція розвитку теплотехнічних принципів у металургії нашої країни, полягає в застосування пластинчастих теплообмінників великої потужності, що працюють у широкому діапазоні температур, тисків і теплових навантажень, використовуються у різних процесах одержання сталі.

Актуальність сталого розвитку економіки зумовлює головний напрямок енергетичної політики, в даний час ним являється економія енергетичних ресурсів. Однієї з найважливіших задач є використання вторинної теплоти ряду технологічних процесів і, у першу чергу, металургійного комплексу [2].

Основою економічної ефективності використання вторинних енергетичних і, у першу чергу, теплових ресурсів є досягнення економії первинного палива, у тому числі економії витрат на його видобуток і транспортування. Для металургійної промисловості характерна наявність усіх видів вторинних енергоресурсів:

·  паливних - пальні гази плавильних печей;

·  теплові - фізична теплота газів теплових агрегатів, основної, побічної, проміжної продукції і відходів основного виробництва (кокс, метал у металургійних процесах і т.д.),

·  вторинні енергетичні ресурси надлишкового тиску - потенційна енергія газів і рідин, що ідуть з технологічного агрегату з надлишковим тиском (гази доменних печей і інших установок) [3].

Економія теплових ресурсів залежить від схеми енергопостачання і можливостей утилізації вторинного тепла. Остання обставина визначається не тільки раціональним вибором технології використання вторинного тепла, але і наявністю устаткування для утилізації цього тепла, а саме когенераційної установки .

При участі даної теплообмінної установки зниження витрат у середньому складає:

·  палива – на 30-50 %;

·  технічної води – на 40-90 %;

·  електроенергії – на 20-35 %;

·  вапняного каменю – на 10-40 %.

Більшість теплообмінників, практично у всіх галузях промисловості, складають застарілі трубчасті конструкції апаратів. Тому найбільш важливою й актуальною задачею є заміна старого устаткування на нове високоефективне обладнання, зокрема, на когенераційні теплообмінні установки, конденсатори і випарники. Але в зв’язку з малим досвідом впровадження  когенеційних систем, а також з відсутністю в більшості випадків потреби в паро постачанні, сьогодні в практиці української енергетики не існує   впроваджених об’єктів, які працюють за такою схемою. В світовій практиці такі рішення трапляються, однак їх частка невелика.

Таблиця1.

Порівняльна характеристика металургійних комбінатів з наявним та новим пластинчатим теплообмінним обладнанням

Порівняльний показник

Металургійний комбінат з традиційним теплообмінником

Металургійний комбінат з когенераційною установкою

1.

Потужність апарату

400-550 кВт

550-3110 кВт

2.

Габарити ПТО(умовно)

5-6

1

3.

Коефіцієнт теплопередачі

1

3-5

4.

Вартість ПТО(умовно)

0,75-1,0

0,8-1

5.

Термін окупності інвестицій

5-6 років

2-3 роки

6.

Продуктивність праці

129,6 тонн/людину за рік

4081 тонн/людину за рік

7.

Постійні витрати

$2000/т

$500/т

8.

Собівартість теплоенергетичних витрат

30%

7-10%

 

Незважаючи на капітальні вкладення, зв'язані з реконструкцією й установкою нових теплообмінних апаратів, розрахунки показують, що при правильному виборі шляхів використання вторинних теплових ресурсів і устаткування капітальні витрати окупаються у відносно короткий термін [4].

Виробіток  пари в теплообмінному апараті дозволить уникнути суттєвих змін в існуючій системі заводського теплопостачання і щорічно використовувати його в повному об’ємі для загально заводських потреб, так як сумарне споживання в гірничо-металургійному комплексі перевищує більш ніж в три рази максимальну паропродуктивність теплообмінника[2].

Можна відмітити високу перспективність і багатоваріантність застосування комбінованих когенераціоних систем тепло- і електропостачання промислових об’єктів, а саме методика визначення розмірів і вмісту енергоцентрів потребує глибокого вивчення, з врахуванням оцінки показників теплової і паливної ефективності і факторів надійності міні ТЕЦ на базі теплообмінної когенераціоної установки в системах теплопостачання.

Український металургійний ринок, так як і інші, має ще одну головну проблему: відсутність системного підходу до планування і підвищення ефективності результатів. Нажаль, наші промислові підприємства далекі від європейських країн в плані економного і доцільного використання енергоресурсів. Для України зараз важливо сформувати комплексний державний підхід до енергетичної безпеки країни. Маючи чітку стратегію підвищення ефективності використання енергоресурсів і не уникаючи слідувати її принципам, зможемо вирішити багато актуальних проблем [5].

 

Використана література:

1.   Котлер Ф, Келлер К. Маркетинговий менеджмент [Текст] : підручник – Київ: «Хімджест», 2008. – 720 с. – ISBN 0-13-145757-8

2.   Тихомиров К.В. Теплотехніка, теплопостачання і вентиляція. [Текст] : навчальний посібник – Київ: «Медіа Технохолоджи», 2008. – 350 с.

3.   Фрикина С. Технико-экономическое обоснование вариантов дополнительного электроснабжения предприятий металургии [Текст] : специализированый учебник – Москва: «СКТБ МПСМ», 2007. – 230 с.

4.   Мощенко В. Сантехніка, опалення, кондиціювання [Текст] : спеціалізований журнал – Київ: «Медіа Технохолоджи», 2008. – 78 с.

5.   Должанський І.З. Конкурентоспроможність галузі [Текст] : навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2006. – 386 с. – ISBN 966-364-181-9.