Швайцер О.С.

Одеський національний політехнічний університет

Використання інструментарію логістики в здійсненні ЗЕО

 

Основою міжнародних зв'язків є зовнішньоекономічні операції (ЗЕО), що є комплексом дій учасників торгового процесу, які знаходяться в різних країнах, з метою здійснення торгового обміну. 

Зважаючи на різноманіття форм зв'язків існує безліч видів зовнішньоекономічних операцій. Наведемо класифікацію ЗЕО залежно від їх змістовної суті, тобто залежно від об’єкта угоди:

1. Операції купівлі-продажу товарів у матеріально-речовій формі (експортні, імпортні, реекспортні, реімпортні операції, операції зустрічної торгівлі, операції які здійснюються на особливих товарних ринках).

2. Операції купівлі-продажу послуг (інжинірингові операції, операції при здійсненні підряду, оренди, лізингу, туризму, інформатизації, перевезень на транспорті і ін.).

3. Операції купівлі-продажу результатів творчої діяльності (купівля-продаж ліцензій, «ноу-хау» тощо). [2]

Основною умовою проведення зовнішньоекономічної операції є її ефективність, яка закладається на етапі її планування і попередньої підготовки до проведення.

Логістика взагалі розглядається у двох площинах: управлінської і технологічної. Процес організації управління виконанням контрактних (договірних) умов ЗЕО, просування фінансових потоків, товару і сировини, забезпечення збуту товару на митній території України відносяться до організаційного напряму. Технології митного оформлення, транспортних перевезень, складських послуг, інформаційного забезпечення і оптимізація витрат на забезпечення ефективного функціонування цих ділянок зовнішньоекономічної діяльності відносяться до техногенного напряму. [1]

На думку фахівців важливим компонентом підвищення ефективності ЗЕО є логістичні системи. Логістична система (ЛС) за визначенням російського професора В. І. Сергєєва — складна організаційно завершена (структурована) економічна система, яка складається з елементів-ланок (підсистем), взаємозв'язаних в єдиному процесі управління матеріальними і супутніми потоками, причому задачі функціонування цих ланок об'єднані внутрішніми цілями організації бізнесу і зовнішніми цілями [3].

Концепція логістичної системи ЗЕО пов'язана з проблемами забезпечення матеріальних ресурсів, поставок товарів, а основна логістична функція передбачає оптимізацію витрат і підвищення ефективності зовнішньоекономічної операції.

Матеріалопотік в зовнішньоекономічній операції може бути представлений у вигляді руху товару (імпорт, експорт), давальницької сировини (вивіз, ввезення) чи устаткування (інвестиції, лізинг, оренда).

На наше глибоке переконання найбільш значимим інструментарієм в здійснені ЗЕО є:

-         інструментарій транспортної логістики;

-         інструментарій управління запасами;

-         інструментарій інформаційної логістики.

Для побудови схеми руху потоку і побудови логістичної системи, перш за все, необхідно знати характеристики транспортних систем. Органічними складовими такої системи є залізниці, морські і судноплавні річкові шляхи, автомобільні дороги, трубопроводи для транспортування нафти і газу, мережа повітряних авіаліній.

Залежно від стратегії і задач фірми, яка здійснює зовнішньоекономічну діяльність, проводиться вибір транспорту для доставки товару, сировини і т.д. При цьому враховуються техніко-економічні особливості різних видів транспорту, їх переваги і недоліки, що визначають сфери їх раціонального використовування з урахуванням витрат і інших показників. На практиці виявляється, що часто доцільно застосувати не один, а декілька видів транспорту.

Основними напрямками транспортної логістики є маршрутизація, вартість транспортного обслуговування, оптимізація взаємозв'язків із задачею управління запасами.

У логістичній системі зовнішньоекономічної діяльності при проведені операцій купівлі-продажу, консигнації та інших операцій виникає задача мінімізації сумарних витрат усіх складових операцій, пов'язаних із просуванням та зберіганням запасів продукції на власному або митно-ліцензійному складі (МЛC). Тому нижче розглянемо системи управління запасами розроблені в останні роки, які пов’язані із закупівлею продукції.

1. «Точно в строк» - це філософія, яка може бути застосована в логістиці до всіх аспектів підприємництва, включаючи виробництво, відвантаження і закупівлю продукції. Ядром цієї філософії є точка зору, що всі запаси небажані, і вони повинні бути ліквідовані (реалізовані) або зведені до мінімуму.  Традиційна політика є системою виробництва, при якій продукція існує «про всяк випадок» з тим, щоб можна було задовольнити непередбачений на неї попит. Така практика дуже дорогокоштовна через утримання великої площі складських приміщень для збереження запасів.

2. Система «Канбан». Її сутність полягає в тому, що на усі виробничі ділянки строго за графіком постачається саме та кількість сировини і матеріалів, яка дійсно необхідна для випуску тільки запланованої кількості продукції.

3. Запланована програма доставки (SDP System of Delivery Planning).  Це вдосконалена система «точно в строк» є системою планування потреб в матеріалах для впорядкування організації матеріалів і прогнозування їх кількості.

4. Система DRP (Distribution Requirements Planning) є системою управління розподілу продукції. Головне в ній – це контроль за станом запасів, розрахунок крапки замовлення, формування зв'язків виробництва, постачання і збуту, планування перевезень.

5. Система LRP (Logistic Requirement Planning) – це система планування і контролю вхідного, внутрішнього і вихідного матеріального потоку на рівні підприємства.

6. Метод швидкого планування (QRM Quick Response Method) – система планування і регулювання поставок товарів на підприємства роздрібної і оптової торгівлі [3].

У своїй практичній діяльності компанії застосовують різні поєднання цих систем.

Проведення зовнішньоекономічної операції і управління нею повинне проводитися на основі достовірної інформації, раціональної організації і ефективного управління інформаційними потоками, так як у основі процесу управління матеріальними потоками лежить обробка інформації, яка циркулює в логістичних системах.

Розробка логістичної системи інформації повинна починатися з виявлення і ретельного аналізу реальних інформаційних потреб. Це припускає ідентифікацію ключових рішень, які необхідно буде приймати в процесі проведення зовнішньоекономічної операції, і формування відповіді на питання: «Яка інформація потрібна для ухвалення цих рішень?». Рішення про придбання інформації повинне ухвалюватися з урахуванням вартості придбання, тобто бути результатом балансу між витратами на здобуття цієї інформації та прогнозованими вигодами від неї. При цьому необхідний облік безлічі ризиків зовнішньоекономічної діяльності.

Вся інформація, потреба в якій може виникнути при проведенні зовнішньоекономічної операції, має вигляд:

– інформаційно-довідкової;

– аналітичної.

Інформаційно-довідкові матеріали призначені для ознайомлення керівниками і спеціалістами із нормативно-правовими документами (законами, указами, ухваленнями, листами, розпорядженнями і т.д.), а також з порядком і правилами підготовки і оформлення так званих процедурних документів (довідок, декларацій, угод і т.п.). Дана інформація є необхідною впродовж всіх етапів підготовки і проведення операції, в процесі взаємодії всіх учасників ЗЕД.

Аналітичні матеріали по конкретній ЗЕО припускають доведення відповідної інформації, в першу чергу, керівництву. Інформація дозволяє оцінити і спрогнозувати можливість і результат запланованої операції, відповісти конкретніше на питання пов'язані із юридичним обґрунтуванням проведення операції, передбачуваною фінансовою ефективністю цієї операції, аналізом ризиків та безпеки операції. Дана інформація дає можливість зробити висновок про доцільність проведення операції.

В підсумку відзначимо, що розглянутий інструментарій транспортної та інформаційної логістики, системи управління запасами відіграє важливу роль в здійснені ЗЕО.

 

Література:

1. Захаров К.В., Бочарников В.П., Липовский В.В., Захаров А.Л., Циганок А.В.  Логистика, эффективность и риски внешнеэкономических операций. - 2-е изд., доп. - К.: Ольга, Ника-Центр, 2004. — 260 с.

2. Козик В.В., Панкова Л.А., Карп’як Я.С., Григор’єв О.Ю., Босак А.О. Зовнішньоекономічні операції та контракти: Навч. посіб. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К.: Центр навчальної літератури, 2004. - 608 с.

3. Корпоративная логистика. 300 ответов на вопросы профессионалов / Под общ. и научн. редакцией проф. В.И. Сергеева. - М.: ИНФРА-М, 2004. -  976 с.