Судакова О.І.

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури

ЕКСПРЕС-ДІАГНОСТИКА ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Найбільш серйозним наслідком фінансової кризи на підприємствах є їх банкрутство – явище притаманне сучасній економіці України. Воно супроводжується посиленням соціально-економічних проблем в суспільстві. Тому важливе значення має впровадження на підприємствах антикризової системи, спрямованої на своєчасне розпізнавання загрози банкрутства з метою його попередження. 

Реалізація на практиці системи раннього виявлення та подолання фінансової кризи передбачає розробку теоретично обґрунтованої методологічної бази, яка відображає сучасні вимоги. Відомі на сьогодні традиційні методи оцінки кризової ситуації мають певні недоліки: по-перше, неадаптованість зарубіжного інструментарію кризової діагностики до діяльності вітчизняних підприємств; по-друге, поширений управлінський підхід дає загальну характеристику кризовій ситуації, в той час, як прийняття рішень вимагає кількісного обґрунтування; по-третє, серед аналітичних показників діагностики банкрутства не виділено чітких критеріїв, орієнтованих на ідентифікацію ранніх ознак та глибини фінансової кризи; по-четверте, існує неузгодженість методичної та нормативно-правової бази антикризового регулювання в Україні.

Система критеріїв розпізнавання стадій окремих видів фінансової кризи включає оцінку:

-                    кризи ліквідності на основі дослідження динаміки структури майна підприємства та його загальної вартості, зміни залишків запасів товарно-матеріальних цінностей та дебіторської заборгованості у співставленні з тенденцією обсягу діяльності;

-                    кризи платоспроможності за динамікою коефіцієнта покриття; за співвідношенням темпів росту поточних зобов’язань та оборотних коштів, виручки від реалізації та кредиторської заборгованості; за зміною величини та напрямку чистого грошового потоку, фінансового циклу;

-                    кризи прибутковості виходячи із взаємозв’язку: кінцевого фінансового результату з динамікою доходів і витрат; нерозподіленого прибутку і власних оборотних коштів; темпів росту валового прибутку та активів; валового, операційного, фінансово-інвестиційного прибутку; ефективності використання оборотних коштів та прибутку; 

-                    загрози втрати фінансової стійкості за співставленням темпів росту між: власним та залученим капіталом; власними оборотними коштами та оборотними активами; власним капіталом та необоротними активами; кінцевим фінансовим результатом, нерозподіленим прибутком, власними оборотними коштами та чистими активами; сукупними зобов’язаннями та вартістю майна.

Запропонована система критеріїв відноситься до експрес-діагностики, оскільки розрахунок проводиться на підставі даних публічної звітності підприємства. Це забезпечує доступність інформаційної бази, скорочує витрати часу на її підготовку, дозволяє зробити процес дослідження регулярним.

Запропонований перелік критеріїв може бути оновлений, розширений, уточнений, специфікований, приведений у відповідність до змін економіко-правових умов діяльності підприємств.

Визначення критеріїв щодо розпізнавання стадій окремих кризових процесів є одним з кроків у системі раннього виявлення та подолання фінансової кризи на підприємстві. Їх призначення полягає у створенні інформаційної основи для ідентифікації глибини фінансової кризи в цілому з наступним визначенням адекватних антикризових заходів.

Література:

1. Судакова О.І. Формування системи управління економічною безпекою підприємництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Вип. 231: В 9 т. - Том VIII. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. –С. 1652-1661