Фокіна М.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені I.М.Туган-Барановського

Керівник Гладкова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені I.М.Туган-Барановського

РОЛЬ СТРАХОВИХ КОМПАНІЙ У РОЗВИТКУ ФІНАНСОВОГО РИНКУ  УКРАЇНИ

Використання господарського  механізму, який поєднує адмністративні  та економічно-ринкові методи управляння, є однією з головних суперечностей соціально-економічного  розвитку України. На використанні дії об’єктивних законів ринку, які реалізуються через дію фінансового механізму, інституційним забезпеченням якого виступають фінансово-кредитні інститути (банки, страхові компанії, інвестиційні, пенсійні фонди та інші), базується можливість використання економічних методів у регулюванні взаємовідносин між суб’єктами ринку.

На сьогодні в Україні, при наявності фінансових інститутів не діє ринковий механізм їх взаємовідносин, який підміняється адміністративними методами впливу на ринкові інститути, що у свою чергу змушує комерційні банки, страхові комнанії та інші фінансові інститути шукати шляхи до адміністративного ресурсу, суперечності у законодавстві з метою максимізації доходності своїх операцій.

Метою статті є долідження ролі страхових компаній  у розбудові фінансового ринку України.

Дослідженню окресленого питання присвячені праці багатьох вчених, таких як: Корнєєв В.В., Нагайчук Н.Г., Мандибура В., Уианців Ю.М. та інші.

Страхування на сьогодні стало обов’зковою умовою функціонування фінансового ринку, ринку кредитних ресурсів. Кожен комерційний банк, інвестиційна компанія здійснює свою діяльність  страхуючи ймовірні ризики. Тобто страхування у сучасних  умовах виступає як  обов’язкова умова і, відповідно, як вимога стабільного  функціонування ринкової системи і особливо фінансового ринку.[2]

Для країн із трансформаційною економікою, де тільки створюється система соціального захисту населення , розвиток страхування  може значно знизити витрати держави на соціальні програми. Страхові компанії частково можуть змінити державні програми страхування, наприклад, страхування ранньої смерті та інвалідності, що зменшує навантажекння  на систему соціальної допомоги.

Однією з проблем української економіки  є пошук інвестиційних ресурсів. Роль страхового ринку в цьому питанні величезна, бо страхові компанії акумулюють довгострокові фінансові ресурси, які безпосередньо можуть бути використані в економіці.[3]

Страхові компанії є фінансовими посередниками, що здійснюють виплати своїм клієнтам при настанні певних подій, обумовлених у страховому полісі. Власники полісів сплачують страховій компанії премії в обмін на зобов'язання сплатити обумовлені суми в майбутньому при настанні певних подій.  Укладаючи договори страхування, страхові компанії беруть на себе ризики власників полісів, а отримуючи страхові внески, отримують плату за прийняті на себе ризики. Страхові внески використовують для придбання облігацій, акцій, заставних та інших цінних паперів.

Діяльність страхових компаній дозволяє зменшити трансакційні витрати, що пов’язані з рухом грошових коштів від тих, хто заощаджує до позичальників через механізм накопичення значних грошових ресурсів платників страхових премій. Страхування життя сприяє мобілізації та спрямуванню величезних сум заощяджень на інвестиції у корпоративні та державні облігації, іпотеку, акції компаній. На сьогодні тстрахування життя стало одним із головних джерел довгострокового фінансування, що є особливо важливим для України, фінансовий ринок якої знаходитьмся нат стадії розвитку і потребує значних обсягів інвестицій.[1]

Одним із перспективних фінансових джерел української економіки є активізація фондового ринку за рахунок випуску корпоративних цінних паперів та муніципальнних паперів. Однак наявність значних ризиків посилює роль страхових  компаній з позиції перестрахування ризиків, а також з позиції інвестицій своїх активів у цінні папери.

Створення фінансово-промислових груп і фінансових холдингів (банківських, страхових, інвестиційних компаній), які завдяки своїй фінансовій могутності можуть протистояти адміністративному ресурсу, а, відповідно, функціонувати на ринкових принципах, є окремим напрямком включення страхових компаній в фінансово-економічну діяльність  формування ринкового механізму.[2]

Таким чином, на сьогодні громадяни та підприємці мають потребу у фінансових послугах, в цій ситуації зростає потреба у страхових продуктах, які б забезпечили оптимізацію портфелю фінансових активів для кожного власника.

Розвиток стархового ринку сприяє формуванню ринкового фінансового середовища, що в свою чергу значно зменшує рівень ризику, а, відповідно, активізує діяльність населення  і підприємців у фінансовому секторі, сприяє зростанню якості соціального захисту населення і підприємців, дозволяє мобілізувати значні фінансові ресурси для інвестиційних та інноваційних проектів та сприяє розвитку механізму фінансування через фінансовий ринок.

 

Література

1.      Корнєєв В.В. Модифікація форм фінансового посередництва в Україні// Фінанси України.- 2008.- №1.- с.77-85

2.      Нагайчук Н.Г. Оцінка вартості страхового бізнесу// Фінанси України.- 2008.- №3.- с.111-116

3.      Уманців Ю.М., Дворак М.С. Конкурентна політика на ринку стархових послуг України// Фінанси України.- 2008.- №4.- с.104-117.