Економічні науки/10 Економіка підприємства

Линник Т.С.

Кременчуцький національний університет ім. М .В. Остроградського

Сутність поняття «економічна стійкість підприємства»

У наш час у наукових виданнях поняття «економічна стійкість» недостатньо обґрунтоване і розглянуте, не має точного визначення.  Тому необхідним є огляд та  узагальнення існуючої на дану тему інформації.

Розглянемо думку різних авторів з даного питання. І.Я. Богданов вважає, що стійкість економіки відображає міцність та надійність її елементів, вертикальних, горизонтальних і інших зв’язків всередині системи, здатність витримувати зовнішні та внутрішні навантаження. Таким чином, стійкість та розвиток-найважливіші характеристики економіки як єдиної системи.

У Великому економічному словарі стійкість розглядається як постійність та стійкість від ризиків, втрат та збитків.

Автор Цямрюк Ю.С. під економічною стійкістю розуміє «рівноважний збалансований стан економічних ресурсів, що забезпечує стабільну прибутковість і нормальні умови для розширеного відтворення стійкого економічного росту в тривалій перспективі з урахуванням найважливіших зовнішніх і внутрішніх факторів»

П.В.Окладський  під економічною стійкістю розуміє «динамічну відповідність (адекватність) параметрів стану системи (підприємства) стану зовнішнього  та внутрішнього  середовища, що забезпечує йому ефективне функціонування в умовах  мінливого оточення». Підприємство постійно знаходится в циклічному русі, що підтверджується завдяки аналізу безлічі підприємств. Тому господарська система повинна мати такі елементи, за допомогою яких вона видозмінюється в умовах нової ринкової ситуації і забезпечує стійкий розвиток.

В.І. Захарченко під економічною стійкітю розуміє комплекс властивостей організаційної, інноваційної, логістичної, виробничої, фінансово-кредитної діяльності з врахуванням їх взаємовпливу, взаємодії та багато іншого.

А.С. Барканов під економічню стійкістю розуміє : «наявність інноваційного потенціалу стійкого розвитку і його ефективне використання для нейтралізації зовнішнього впливу і факторів дестабілізації.

Інший автор І.Н.Омельченко вважає, що система може бути стійкою, якщо вона повертається до свого постійного стану, після закінчення впливу, який вивів її з рівноважного стану.

Щоб сформулювати поняття «економічна стійкість підприємства», нами зроблений аналіз складових цього терміна, в результаті чого виявлені наступні показники та узагальнені їх характеристики:

1. Система управління (підприємства), яка повинна забезпечити прийнятну ефективність у рамках дозволених відхилень, що можна характеризувати як стан рівноваги або стійкості. Стан рівноваги варто розуміти як незмінність деяких показників системи, наприклад: обсягу постачань, прибутки і припустимі відхилення від їхніх заданих рівнів.

2. Економічна рівновага, показує стан економічної системи ринку, який характеризується наявністю збалансованості, зрівноваженості двох різноспрямованих факторів (наприклад – витрати і доход, попит та пропозиція). Рівновага може бути нестійкою – короткочасною, і стійкою – тривалою.

3. Стійкість. Під стійкістю розуміється здатність економічної системи, що потрапила у несприятливе відхилення за межі її припустимого значення, повернутися у стан рівноваги за рахунок власних та позичених ресурсів.

4. Економічні ресурси. Оскільки стійка діяльність підприємства залежить від внутрішніх можливостей ефективно використовувати всі наявні в його розпорядженні ресурси, то варто з'ясувати, що ж розуміється під економічними ресурсами.

Під економічними ресурсами розуміються всі природні, людські і вироблені людиною ресурси, що використовуються для виробництва товарів і послуг.

Таким чином, поняття економічної стійкості підприємства можна сформулювати так: рівноважний збалансований стан економічних ресурсів, що забезпечує стабільну прибутковість і нормальні умови для розширеного відтворення стійкого економічного росту в тривалій перспективі з урахуванням найважливіших зовнішніх і внутрішніх факторів, а також можливість системи швидко адаптовуватися до змін навколишнього середовища.

Література:

1.     Ареф’єва, О.В.,  Економічна стійкість підприємства: сутність, складові та заходи з її забезпечення [Текст] / О.В. Ареф’єва, Д.М. Городянська. – Актуальні проблеми економіки. – 2008. №8(86). – С. 83-90. 

2.     Дем’яненко, І.В. Економічна стійкість підприємств та її фінансовий потенціал [Електронний ресурс].  – Електрон. текстові дані. – Режим доступу: <http://dsfa.mybb3.net/viewtopic.php?p=283>.

3.Омельченко, И.Н. Финансово-экономическая стабильность как составная часть организационно-экономической устойчивости предприятий / И.Н.Омельченко, Е.В.Борисова // Вестник машиностроения. – 2007. - №4. – С.63-74.

4.     Цямрюк, Ю.С. Зміст економічної стійкості підприємства та методи її аналізу [Електронний ресурс] / Ю.С. Цямрюк.  – Електрон. текстові дані. – Режим доступу: <http://suiai.edu.ua/projects/icmiu-iep/download/conference-2009-section-2-1-tsyamryuk_yus-report.doc.>.

5. Большой экономический словарь / Под ред. А.Н. Азрилияна. – М.: «Институт новой экономики». – 1999. – 1244с.