Андрійчук К.В.

Науковий керівник: Репужинська Т.І.

Буковинська державна фінансова академія

 

РЕФОРМУВАННЯ ЧЕРНІВЕЦЬКОГО ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬГО ГОСПОДАРСТВА

 

Хто з пересічних громадян не нарікав на якість комунальних послуг; особливо тих, які стосу­ються забезпечення помешкань централізованим опаленням та постачанням гарячої води, враховуючи, що зима до нас завжди приходить зненацька? Однак, за відсутності конкуренції на ринку цих послуг, населення вимушене споживати ті послуги, які надаються комунальними підприємствами, та сплачувати за них чималі кошти.

Постановка проблеми. Стан житлово-комунального господарства(ЖКГ) суттєво впливає не лише на забезпечення першочергових потреб населення, але й на створення необхідних умов для функціонування всіх галузей національної економіки в цілому. Тому необхідно терміново сконцентрувати наші зусилля на вирішення проблем галузі. Президент України неодноразово наголошував про необхідність системних реформ у галузі та поставив завдання зробити все можливе, щоб населення нашої держави отримувало якісні та доступні житлово-комунальні послуги.

  Аналіз останніх досліджень і публікацій. Необхідність реформування житлово-комунального господарства усвідомлена давно, вже протягом 14 років спостерігаються спроби вирішити проблеми в житлово-комунальному господарстві України, але реально покращення ситуації не відбувається. Розгляду питань державного регулювання житлово-комунального господарства присвячені наукові дослідження багатьох учених-економістів та практиків: Драган О.І.[2],  Димченко, О. В.[3], Качала, Т.[4], В. В. Рибак[5]. Зокрема Драган О.І аналізує стан науково-технічного розвитку у провідних галузях житлово-комунального господарства, обґрунтовує необхідність і способи реалізації реконструкторських заходів в даній сфері.

Метою дослідження є виявлення проблем, що існують в даному секторі економіки та визначення шляхів реформування ЖКГ.

Виклад основного матеріалу. Поштовхом до зацікавленості вчених ЖКГ стали проблеми, які гальмують економіку України:

- Кризовий фінансово-економічний стан підприємств житлово-комунального господарства (збитки підприємств у 2009 році склали 1,93 млрд. грн.; станом на 1 березня 2010 року дебіторська та кредиторська заборгованість галузі становила відповідно 13,4 млрд. та 13,5 млрд. гривень).

- Недосконалість системи управління експлуатації житла, підприємствами житлово-комунального господарства та регулювання природних монополій (частка об’єднань співвласників багатоквартирних будинків станом на 01.01.2010 становить лише 13% житлових будинків країни, які мають п’ять і більше поверхів).

- Критичний стан основних фондів (частка водопровідно-каналізаційних мереж, що перебувають в аварійному стані складає 36,4%, нераціональні витрати та втрати питної води досягли 40,4%. У ветхому та аварійному стані перебувають 15,7% теплових мереж, частка котлів, з терміном експлуатації більше 20 років складає 23%).

- Низька якість житлово-комунальних послуг (у понад 260 населених пунктах питна вода за окремими фізико-хімічними показниками не відповідає вимогам чинного стандарту).

- Багаторічна недостача фінансових ресурсів у галузі (за оцінками міжнародних експертів для запровадження в Україні європейських стандартів надання комунальних послуг необхідно залучити в цю сферу близько 40 млрд. доларів США)[5].

Виникнення даних проблем спричинили: діючі тарифи не забезпечують покриття витрат підприємств житлово-комунального господарства; відсутні механізми стягнення заборгованості з населення за спожиті житлово-комунальні послуги; відсутність ефективного власника багатоквартирних будинків, як цілісного майнового комплексу; обмежена конкуренція на ринках товарів і послуг у сфері житлово-комунального господарства; несвоєчасне оновлення основних фондів; низький рівень впровадження енергозберігаючих технологій; традиція неощадливого використання ресурсів; відсутність комплексної системи обліку та регулювання споживання води та теплової енергії на всіх етапах виробництва, транспортування, постачання та споживання житлово-комунальних послуг; а також  несприятливі умови для широкомасштабних інвестицій в галузь.

Саме з метою покращення функціонування даної галузі та вирішення вище зазначених проблем створюється  реформа , в основу якої буде покладено такі принципи[3]:

1) спільна відповідальність держави (щодо управління, регулювання, стимулювання і технічної підтримки) та органів місцевого самоврядування (щодо планування розвитку житлового фонду та комунальної інфраструктури, ефективного використання майна територіальних громад) за якісне виконання Програми

2) прозоре та законодавче регулювання у сфері діяльності природних монополій, забезпечення захисту прав споживачів і налагодження зв’язку із суспільством;

3) забезпечення ефективного використання людських, грошових та матеріальних ресурсів у сфері житлово-комунального господарства;

4) формування ефективного та відповідального власника житла, залучення коштів населення до модернізації житлового фонду країни.

5) створення рівних умов для всіх суб'єктів господарювання і споживачів на ринку житлово-комунальних послуг;

6) технічне переоснащення галузі на основі широкого застосування вітчизняних і зарубіжних науково-технічних досягнень, зокрема в енерго- та ресурсозбереженні, впровадження екологічно чистих технологій;

7) забезпечення збалансованого розвитку енерго-, тепло-, водо-, газопостачання та водовідведення під час виконання програм житлового та промислового будівництва;

8) доступність для всіх верств населення житлово-комунальних послуг, що відповідають вимогам державних стандартів.

     Прогнозні обсяги фінансового забезпечення виконання завдань Програми протягом 2010-2015 років за рахунок коштів Державного бюджету України становлять 23 млрд. грн.[6]. До прикладу,обсяг фінансування Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства Чернівців на 2010-2014 роки, яку починають виконувати у цьому році, становить 760 628 тис. грн., в т.ч. 277,3 млн. грн. – це кошти Державного бюджету, 268 млн. грн.. – міського бюджету, 2 млн. грн. – товариств власників будинковолодінь, 209,3 млн. грн.. – інвесторів, 4 млн. грн.. – комунальних підприємств.

У ході реалізації заходів Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства за чотири роки у Чернівцях передбачено створити 429 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, єдиний розрахунковий центр для розрахунків мешканців за житлово-комунальні послуги (480 тис. грн.) та сучасну геоінформаційну систему житлового фонду та комунальної інфраструктури (5 млн. грн.), завершити паспортизацію житлового фонду комунальної власності (3199 будинків) із створенням відповідної бази даних (5 628 тис. грн.).

На поетапне відновлення ветхого та аварійного житлового фонду (164 будинки) передбачається витратити 57 486 тис. грн., реконструкцію та капітальний ремонт покрівель дахів 242 будинків – 23 254 тис. грн., реконструкцію та капітальний ремонт 5543 аварійних димоветканалів та 217 оголовків у 217 будинках – 21 53 тис. грн., заміну та реконструкцію аварійних між будинкових електричних мереж – понад 4,4 млн. грн., реконструкцію та капітальний ремонт внутрішньо будинкових інженерних мереж – 6 878 тис. грн., оснащення багатоквартирних будинків приладами обліку холодної води з GSM зв’язком (2505 лічильників) – 25 50 тис. грн. та приладами обліку і розподілу теплової енергії з GSM зв’язком (206 лічильників) -19 338 тис. грн.

Планується 907 тис. грн. спрямувати на облаштування 18 дитячих майданчиків, 55,9 млн. грн. – придбання 22 тролейбусів, капітальний ремонт 25 км. контактної мережі та реконструкцію 9 тягових підстанцій, 12 360 тис. грн. – придбання 8 нових прибиральник, асенізаторних машин та 5 сміттєвозів, 2 445 тис. грн. – придбання 750 нових контейнерів для вивезення сміття.

На реконструкцію та модернізацію об’єктів ДКП «Чернівціводоканал», інженерних (водопровідних,каналізаційних і газових) мереж Чернівців передбачено 246,9 млн. грн. Окрім того, 14,4 млн. грн. буде потрібно на заміну аварійних мереж водопостачання та водовідведення, 166,5 млн. грн. – будівництво першої черги Прутського водозабору, 250 тис. грн. – на реконструкцію міських фонтанів з встановлення очистки води методом обеззараження іонами срібла, 37,2 млн. грн. – на завершення будівництва сміттєсортувального заводу, будівництво та реконструкцію майданчиків для розміщення контейнерів для роздільного збору сміття, влаштування очисних споруд та будівництво дренажу на полігоні ТПВ, 25,1 млн. грн. – стабілізацію зсувних процесів[5].

Передбачається завдяки реалізації програми забезпечити в Чернівцях ефективний контроль за відповідністю цін і тарифів на житлово-комунальні послуги їх кількості та якості, запровадити електронні паспорти підприємств ЖКГ, які дозволять аналізувати динаміку собівартості житлово-комунальних послуг, організувати навчальні програми для підготовки управителів майном житлового фонду, розробити місцеву програму залучення громадськості до формування житлової політики та реформування ЖКГ.

Отже, на основі проведеного дослідження визначено, що теоретична концепція нового механізму повинна включа­ти такі основні напрями:

- поглиблення демонополізації та розвиток конкурентного середовища;

- вдосконалення системи управління  житлово-комунальним  господарством  через його реструктуризацію та запровадження договірних  відносин  між  споживачами  і  виробниками  послуг  із забезпеченням їх правового захисту;

- реформування системи фінансування житлово-комунального господарства.

 

Список використаних джерел:

 

1.            Волинський Г.    Про деякі напрями реформування житлово-комунального господарства [Текст] / Г. Волинський // Економіка України. - 2009. - №8. - С.78-84.

2.            Драган І.О. Державне управління розвитком житлово-комунального господарства й принципи його реформування/ І.О. Драган // Економіка та держава. – 2009.-№4.-ст.87-90

3.            Димченко О. В. Роль програмно-цільових механізмів удосконалення бюджетного процесу в реформуванні житлово-комунального господарства [Текст] / О. В. Димченко, В. В. Димченко // Економіка та держава. - 2010. - №6. - С. 40-44.

4.            Качала Т.    Реформування житлово-комунального господарства в контексті регіонального розвитку [Текст] / Т. Качала // Економіка України. - 2010. - №9. - С. 84-93.

5.            Рибак В. В.    Проблеми реформування житлово-комунального господарства України [Текст] / В. В. Рибак // Економіка та держава. - 2008. - №12. - С. 5-6.

6.            Сайт новин - Новини; ZIK - Західна інформаційна корпорація http://zik.com.ua/ua/news/2010/01/08/211301

7.            http://www.rusnauka.com