К.э.н. Коритько Т.Ю.

Донбаська державна машинобудівна академія, Україна

Основні принципи та процедури антикризового управління на рівні місцевих бюджетів

 

Процес функціонування значної кількості українських місцевих бюджетів найчастіші має нестабільний, кризовий характер, високу значущість має проблема розробки ефективних механізмів антикризового управління на місцевому рівні, спрямованих не лише на усунення, але і на недопущення переходу місцевих соціально-економічних систем в кризовий стан.

Основну метою антикризового управління місцевими бюджетами є збереження цілісності, основного призначення та властивостей місцевого бюджету. У зв'язку з цим необхідно вирішити наступні завдання: попередження кризи місцевого бюджету шляхом використання превентивних інструментів антикризового управління та усунення кризи в разі її настання за допомогою застосування стабілізаційних інструментів.

Система антикризового управління на рівні місцевих бюджетів повинна базуватися на таких основних принципах:

- діагностика кризових явищ на ранніх стадіях прояву з метою своєчасного використання можливостей їх нейтралізації;

- реагування на кризові явища, оскільки кожен прояв кризового процесу не тільки має тенденцію до розширення, а й породжує негативні явища;

- адекватність вибору механізмів антикризового управління на рівні місцевих бюджетів в залежності від ступеня реальної загрози цілісності та можливостям досягнення цілей місцевих бюджетів;

-  повна реалізація внутрішніх можливостей місцевих бюджетів для виходу з кризового стану.

Основні процедури антикризового управління на рівні місцевих бюджетів включають:

- розпізнання економічного механізму виникнення кризових ситуацій та створення системи моніторингу зовнішнього й внутрішнього середовища з метою раннього виявлення «слабких сигналів» про загрозу наближення кризи;

- розробку стратегії запобігання кризовим тенденціям на місцевому рівні;

- попередню діагностику причин виникнення кризи;

- розробку політики в умовах настання кризи;

- розробку механізму усунення кризових тенденцій та системи контролю за його реалізацією.

Основною причиною фінансової кризи є наслідки прийняття і реалізації бюджету, який має соціальну спрямованість проти задекларованих орієнтирів на інвестиційний розвиток України. Таким чином, на сучасному етапі ризики національної фінансової системи знаходяться, перш за все, у площині бюджетної сфери [1].

Антикризове управління на місцевому рівні включає три послідовних етапи по мірі наростання кризи [2]:

Перший етап. Місцевий бюджет перебуває в безкризовий зоні, в якій йому необхідні заходи по стеженню за факторами кризи в рамках системи стратегічного управління розвитком.

Другий етап. Місцевим бюджетом знаходиться в передкризовій зоні або зоні неглибокої кризи, коли необхідне включення спеціальних механізмів антикризового управління.

Третій етап. Місцевий бюджет знаходиться у зоні глибокої кризи, коли самостійно не може відкоригувати положення і вийти в стан стабільності та розвитку. На цьому етапі необхідні заходи державного втручання.

Система антикризового управління на місцевому рівні може включати наступні стадії:

1. Підготовча. Формування команди менеджерів для розробки та реалізації програми антикризового управління місцевим бюджетом.

2. Діагностична. На даному стадії проводиться фінансово-економічний аналіз стану місцевого бюджету, виявлення факторів, що визначають кризовий стан, оцінка внутрішнього та зовнішнього середовища. Оцінка внутрішнього середовища включає діагностику та опрацювання шляхів розвитку організаційної структури, кадрового складу, управлінських відносин, систему планів, показників і обліку, прогнозу розвитку.

3 Планово-розрахункова. Складання плану антикризового управління з обов'язковим зазначенням кількісних результатів кожного тимчасового етапу і можливих альтернатив в залежності від отриманих проміжних показників.

4 Реабілітаційна. Визначення заходів антикризового управління, впровадження внутрішніх механізмів фінансової стабілізації: зміна керівництва, комплексні маркетингові дослідження, створення центру з управління кризою, вибір ефективних форм оздоровлення (санації).

5 Аналітична. У процесі реалізації відбувається порівняння мети - результат і коректування плану антикризового управління, додаткова діагностика.

Після кожного етапу необхідно прийняти рішення про доцільність переходу на наступний або про завершення антикризового управління через припинення дії факторів кризи, неможливості реалізації наміченого плану, досягнення поставлених цілей та ін.

Таким чином, антикризове управління на рівні місцевих бюджетів можна трактувати як процес запобігання або регулювання впливів на стан місцевих бюджетів, спрямований на досягнення визначених цільових орієнтирів його розвитку, за допомогою застосування системи взаємно узгоджених підходів, інструментів і програм, оптимізованих за ресурсами та строками.

 

Література:

 

1 Парахина В.Н. Особенности антикризисного управления муниципальными образованиями: Монография. / В. Н. Парахина, Е. А. Феодосиади. - Георгиевск, 2003. – 204 c.

2 Рєзнікова, Н. Про специфіку фінансової кризи в Україні / Н. Рєзнікова // Персонал. – 2006. - № 3.- С. 84 – 89.