Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

Бойко А. І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Соціальний захист населення в Україні

 

Фінансово-економічна криза в Україні загострила проблему соціального захисту населення. У цей період найбільш вразливі прошарки населення, а також ті, хто втратив робоче місце, мали потребу в підтримці держави. Остання мала забезпечити стабільні  доходи громадян та гідний рівень життя.

Питання соціального захисту розглядали такі вчені, як Флорескул Н., Недошитко О. В., Гуменюк І., Гладченко М. М.  та інші, але на сьогодні проблема забезпечення соціального захисту висвітлена недостатньо повно. Тому метою цієї праці є подальше вивчення даного аспекту.

Питання соціального захисту населення займає в економіці країни першочергове місце, адже без  вирішення соціальних проблем неможливий подальший розвиток держави. В Україні існують вразливі  прошарки населення, яким необхідна допомога з боку держави. В період фінансово-економічної кризи ця проблема загострилась.

Законодавчими джерелами соціального захисту громадян є певні нормативно-правові акти, які діють на території України, а саме правовими джерелами виступають: Конституція України (ст. 46, 47-53)[6, C. 44], Концепція соціального забезпечення населення 1993 р.[4, C. 44], Постанова Кабінету Міністрів від 26.03.2008 р. № 265, Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці», Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25. 12. 08 р. № 799 – IV, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та інші [1, C. 10-11].

Розглянемо підходи за різними авторами, щодо визначення поняття «соціального захисту» (табл. 1).

Таблиця  1

Підходи щодо визначення поняття «Соціальний захист»

Автор

Визначенння поняття «соціальний захист»

1.

Палкін Ю. І.

Проблема соціальної справедливості, забезпечення нормального розвитку економіки [5, С. 199].

2.

Шевчук П. І.

Комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення життя, здоровя та добробуту населення за конкретних економічних умов  [5, С. 199].

3.

Недошитко В.

Діяльність держави, місцевих владних структур, підприємств та організацій, спрямованих на створення сприятливого середовища, яке б забезпечувало населенню максимальні умови для задоволення його моральних, духовних, матеріальних, економічних, соціальних, технологічних та екологічних умов життєдіяльності [5, С. 199].

4.

Бідак В.Я.

Гладченко М. М.

Комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на захист добробуту кожного члена суспільства в конкретних економічних умовах та певних ризикових ситуаціях  [3, С. 164].

5.

Лібанова Е.

Матеріальне забезпечення всіх без виключення громадян не нижче соціальних нормативів та забезпечення гідних умов проживання [6, С. 36].

6.

Флорескул Н.

Система відносин між державою, господарськими структурами, з одного боку та з громадянами з іншого, у процесі яких за рахунок частини ВВП утворюються та використовуються фонди фінансових ресурсів для матеріального забезпечення й обслуговування окремих категорій та груп громадян [6, С. 36].

7.

Скуратівський В.

Комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на захист добробуту кожного члена суспільства в конкретних економічних умовах [6, С. 36].

8.

Глушко В.

Сукупність заходів та механізмів їх здійснення, які використовує суспільство для забезпечення суспільно нормальних умов матеріального і духовного життя населення [6, С. 36].

9.

Болотіна Н.

У вузькому значенні – соціально-захисна діяльність держави щодо забезпечення населення від негативних наслідків соціальних ризиків. У широкому – зміст соціальних функцій держави і є система економічних, юридичних, організаційних заходів щодо забезпечення основних соціальних прав людини і громадянина в державі [6, С. 37].

10.

Флорескул Н.

Система юридичних, економічних, фінансових та організаційних засобів і заходів у державі щодо захисту населення від несприятливих наслідків соціальних ризиків.

Функція суспільства по забезпеченню соціального положення громадян, що склалось внаслідок дії соціальних ризиків, відповідно до умов, які визначаються з його невід’ємних і загальновизнаних прав [6, С. 37].

 

На наш погляд, «соціальний захист» - це система різного роду засобів (юридичних, економічних, фінансових, організаційних), спрямованих на забезпечення таких умов життєдіяльності, при яких кожен громадянин має гідний рівень життя, здоров’я та добробуту.

Складовими елементами соціального захисту, на думку Флорескула Н., є такі: соціальні виплати, різного роду допомога, компенсації, пільги за рахунок коштів бюджетів всіх рівнів [6, С. 43].

Балашов А. М. вважає, що складниками соціального захисту є: соціальна гармонія, адаптація населення, зокрема його вразливих прошарків, до швидких змін у житті, забезпечення гарантій непрацездатній частині населення (пенсіонери, інваліди, багатодітні сім’ї тощо).

Система соціального страхування, система соціального обслуговування, надання допомоги малозабезпеченим верствам населення, гармонізація управління всією соціально-економічною сферою [2, С. 82-84].

Гуменюк І. до соціального захисту включає: соціальне страхування, спеціальний (особливий) соціальний захист і державну соціальну допомогу [4, С. 44].

На нашу думку, складовими соціального захисту є: пенсії, різні види допомоги, пільги, матеріальне забезпечення економічно активного населення.

Таким чином, в сучасних умовах загострюється проблема соціального захисту населення через фінансово-економічну кризу. Питання соціального захисту населення займає в економіці країни головне місце.

У статті було розглянуто визначення соціального захисту за різними авторами, його складові.

 

Література:

1. Папієв М. Соціальний захист населення в умовах фінансово-економічної кризи в Україні //Україна: аспекти праці – 2009. - №2. – С.7-9.

2. Балашов А. М. Сучасні проблеми соціального захисту населення України // Економіка та держава. – 2010. - №1. – 82-84.

3. Бідак В. Я., Гладченко М. М. Ризики формування інституту соціального захисту населення України (на прикладі Львівської області) // Регіональна економіка. Науково-практичний журнал. – 2010. - №1 (55). – С. 163-166.

4. Гуменюк І. Формування системи соціального захисту населення // Право України. – 2007. - №11. – С. 44-46.

5. Недошитко О. В. Проблеми соціального захисту населення та шляхи їх вирішення // Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. - №3 (106). – С. 198-202.

6. Флорескул Н. Система соціального захисту населення як чинник формування соціальної держави // Вісник КНТЕУ. – 2009. – №2. – С. 34-44.