Берегеч К.Г.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

Аналіз сучасного стану ринку страхування життя в Україні

         Постановка проблеми. Фінансовий сектор – один з найважливіших сфер національної економіки, де відбувається формування і розподіл фінансових ресурсів і послуг, та який пов’язаний з діяльністю фінансових установ. Як переконує світовий досвід, одним з базових індикаторів стану економіки країн з ринковою економічною системою є рівень розвитку фінансового сектору, невід’ємним елементом якого є страховий ринок.

Наявність розвиненої інфраструктури страхового ринку засвідчує високий рівень розвитку економіки та суспільства в цілому. При цьому одним з основних інструментів системи соціального захисту та соціального забезпечення населення є галузь страхування життя. В сучасних умовах панування економічної та соціальної нестабільності виникає необхідність проведення аналізу стану ринку страхування життя та виявлення чинників, що на нього впливають. Цим обумовлено вибір теми дослідження та її актуальність.

          Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичний аналіз наукових досліджень щодо ринку страхування життя в Україні  показав, що вагомий внесок у зазначений напрям зробили вітчизняні вчені-економісти: В. Адамович, І. Алексєєв, В. Бабенко, Н. Внукова, О. Вовчак, С. Гончар, К. Гуцалова,            А. Залєтов, О. Єгорова, І. Кондрат, С. Перелома, А. Перетяжко, В. Рудницький, О. Слюсаренко,  Н. Тарасова, О. Шевченко,  Н. Ярошевич [3].

          Зокрема, А. Залєтов виокремив основні проблеми державного регулювання ринку страхування життя в Україні, В. Адамович запропонував основні напрями реформування галузі страхування життя в Україні, Н. Тарасова охарактеризувала становлення, сучасний стан, а також шляхи вдосконалення страхування життя в Україні,      С. Гончар провів аналітичне дослідження ринку страхування життя в Україні та вияв динаміку основних показників даного ринку [3,4].

          Метою дослідження є здійснення детального аналізу основних показників ринку страхування життя в Україні, оцінка динаміки страхових премій та страхових виплат при страхуванні життя за 2008-2009 роки.

          Виклад основного матеріалу. Галузь страхування життя в усьому світі дотується державою, оскільки компанії, що працюють у цій сфері, частково беруть на себе соціальний тягар держави, знімають соціальне та психологічне навантаження з бюджету, а також дозволяють вирішити проблеми пенсійного забезпечення громадян. У широкому розумінні, страхові компанії допомагають населенню розумно розпоряджатися власними коштами і відповідати, тим самим, на питання: «Витрачати зараз всі зароблені гроші, чи відкладати частину на майбутнє?».

          У перші роки свого існування лайфове страхування зазвичай є планово збитковим. Адже потрібно вкласти чималі фінансові ресурси у створення компанії, а саме: закупити програмне забезпечення та основні засоби, найняти кваліфікований персонал, якому необхідно виплачувати зарплату незалежно від обсягів продажу страхових продуктів, організувати рекламну та PR-кампанії тощо. До того ж знадобляться кошти на утримання та виплату агентських винагород. Слід відзначити, що в перші роки існування компанії програми страхування життя та комісійні займають найбільшу частку в її витратах. У цей період внески, які отримала страхова компанія, не приносять доходів.        

          Суть страхового бізнесу полягає не лише в отриманні прибутку, а й у зростанні вартості страхової компанії. І в перші роки другий фактор є більш динамічним та вагомим. Вартість компанії залежить від багатьох чинників, але насамперед від обсягу збору страхових платежів і величини та розгалуженості агентської мережі компанії.

          Проведемо детальнішу оцінку динаміки основних показників діяльності лайфових страхових компаній за 2008-2009 роки та аналіз сучасного стану ринку страхування життя в Україні [5].

Таблиця 1

Аналіз страхових премій та страхових виплат при страхуванні життя

за 2008-2009 роки.

Страхування життя

2008 рік

2009 рік

Відхилення

(+,–)

Темп приросту (%)

Страхові премії (млн. грн.):

-   валові

-   чисті

 

1095,5

1095,3

 

827,3

826,9

 

–268,2

–268,4

 

–24,5

–24,5

Страхові виплати (млн. грн.:

-   валові

-   чисті

 

37,7

37,7

 

62,7

62,7

 

25,0

25,0

 

66,3

66,3

 

          Порівнюючи страхові премії та страхові виплати при страхуванні життя за 2008-2009 роки, спостерігаємо зменшення валових страхових премій на 24,5% (або на 268,2 млн. грн.), а чистих страхових премій – також на 24,5% (або на 268,4 млн. грн.). Така тенденція зумовлена впливом світової фінансово-економічної кризи, яка призвела до зниження загальних доходів населення і відповідно зменшення мотивування населення до страхування життя.

          У 2009 році порівняно з 2008 роком страхові виплати збільшились на 66,3% (або на 25,0 млн. грн.). Проте, загальна сума страхових виплат є набагато меншою ніж сума страхових премій по договорам страхування життя. Проілюструємо це графічно:

            Рис. 1. Динаміка страхових премій та страхових виплат при страхуванні життя за 2008-2009 роки.

          Негативним залишається той факт, що у структурі валових страхових премій за видами страхування частка страхових премій за договорами страхування життя у 2009 році становило 4% ( або 827,3 млн. грн.), у той час коли на інші види страхування припадає 96%. А частка страхових виплат за договорами страхування життя у структурі валових страхових виплат за видами страхування становить 1% ( або 62,7 млн. грн.).

          Станом на 31 грудня 2009 року в Україні зареєстровано 72 страхові компанії «Life», що становить 16% від загальної кількості страхових компаній.  

          Таблиця 2

Структура валових надходжень страхових премій за 2009 рік

Вид премій за страхувальниками

Одиниці виміру

млн. грн.

%

премії, що надійшли від фізичних осіб

641,4

77,5

премії, що надійшли від юридичних осіб

185,5

22,4

премії, що надійшли від перестрахувальників

0,4

0,1

         

          Отже, у 2009 році основна частина страхових премій за договорами страхування життя надходило від фізичних осіб (77,5%). При цьому, кількість застрахованих фізичних осіб зменшилась на 53,3%, порівняно з 2008 роком. Станом на 31 грудня 2009 року застраховано 3,1 млн. фізичних осіб. Загальна сума премій, що надійшла від юридичних осіб становить – 22,4%, а від перестрахувальників – 0,1%.

Таблиця 3

Структура валових страхових премій та виплат із страхування життя за 2009 рік

Договори страхування життя

Страхові премії

Страхові виплати

млн. грн.

%

млн. грн.

%

за договорами страхування життя лише на випадок смерті

15,6

1,9

6,2

10,0

за договорами страхування, якими передбачено досягнення застрахованою особою визначеного договором пенсійного віку

60,7

7,3

17,9

29,0

за договорами накопичувального страхування

676,0

81,7

28,9

46,0

за іншими договорами страхування життя

75,0

9,0

9,7

15,0

 

          Найбільшу питому вагу страхових премій було внесено за договорами накопичувального страхування (81,7%), а найменше за договорами страхування життя лише на випадок смерті (1,9%). Також частка страхових виплат за договорами накопичувального страхування є найвищою (46,0%), проте загальна сума страхових премій перевищує загальну суму страхових виплат на                                                                 647,1 млн. грн.  Така сама тенденція спостерігається і за іншими договорами страхування життя.

          Проведений короткий аналіз ринку страхових послуг показує, що страхування життя в Україні знаходиться на дуже низькому рівні, навіть порівняно з іншими видами страхування.

          Серед основних причин стримування розвитку страхування життя доцільно виділити наступні:

-    негативна історія страхування життя в Україні в пострадянський період;

-    нестабільність політичної ситуації;

-   відсутність надійних інвестиційних інструментів, а також відсутність гарантій збереження вкладених коштів;

-   зміни в соціальній сфері;

-   інфляція, нестійкість національної валюти;

-   відсутність вільних коштів у підприємств і населення;

-   низька страхова культура населення, страхових посередників і деяких страховиків;

-   суперечливе страхове законодавство;

-   несприятливе податкове законодавство;

-   недостатня ємкість страхового ринку тощо.

          Висновки. Таким чином, незважаючи на позитивні зрушення, які відбулися за останні роки, галузь страхування життя в Україні необхідно реформувати, враховуючи при цьому її теперішній стан, соціальне значення, а також притаманний цій галузі потужний інвестиційний потенціал. Саме тому, найближчими пріоритетами у регулюванні страхового ринку, в т. ч. і ринку страхування життя, мають стати:

-   впровадження європейських принципів регулювання страхової діяльності;

-   забезпечення прозорості страхового ринку, шляхом забезпечення достовірної та регулярної фінансової звітності;

-   боротьба за чистоту страхового ринку, шляхом підняття стандартів та посилення відповідальності за їх невиконання;

-   капіталізація сектора.

         Отже, перспективи ринку страхування життя залежатимуть не тільки від кількісного чи якісного складу ринку, а й від подальшого розвитку законодавчої бази, що регулює страховий бізнес, а також від створення сприятливої системи оподаткування компаній та інституту страхових посередників.

Література:

1.     Про внесення змін до Закону України «Про страхування» від 4 жовтня 2001 року №2745-ІІІ.

2.     Волга В. Підсумки 2009 року. Політика регулятора ринку страхування у 2010 році / В. Волга // V Міжнародна конференція по страхуванню та перестрахуванню «Київська весна 2010», 21 квітня 2010 рік.

3.     Залєтов О.М. Державне регулювання ринку страхування життя в Україні: Дис. канд. екон. наук: 08.00.08 / О.М. Залєтов / Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана». – К., 2007. – 213 с.

4.     Тарасова Н.А. Аналіз розвитку ринку страхування життя в Україні / Н.А. Тарасова // Культура народов Причерноморья: научный журнал / Крымский научный центр Национальной академии наук Украины (Симферополь). – 2005. – №73. – С. 117–119.

5.     Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України [сайт http:// www.dfp.gov.ua].