МєлентьєваО.В., Алексюткін І.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Імені Михайла Туган-Барановського

ВПЛИВ ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА НА ФОРМУВАННЯ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Формуванняобліковоїполітикипідприємства є важливим етапом в обліковійроботі. Згідно із ЗакономУкраїни "Пробухгалтерський облікіфінансову звітність", обліковаполітика - цесукупністьпринципів, методів,правиліл процедур,щовикористовує підприємство для складання й надання фінансовоїзвітності.

Керівництво підприємства повинне вибирати й застосовувати облікову політику таким чином,щоб фінансова звітність була якісною і відповідала вимогам кожного із застосовуваних стандартів фінансової звітності, а також була доречна й зрозуміла користувачам при прийнятті розв'язків.

Привиборіобліковоїполітикиважливовраховуватипрофесійнесудженнякерівництващодорозуміння й відбиттяоперацій і подій у фінансовійзвітності, а такожвплив на оподатковуванийприбуток і акціонернийкапіталкомпанії.

Обліковаполітикапідприємств прямо залежитьвід стану законодавчоїбазибухгалтерського й податковогообліку. Розробляючиметоди й принципиобліковоїполітики, підприємствовраховуєїївплив на оподатковуванийприбуток. У результаті невідповідності принципів і методів бухгалтерського й податкового обліку виникають відстрочені податкові різниці,увигляді відстрочених податкових зобов'язань і відстрочених податкових активів, що може суттєво впливати на розмірприбутку.

Податкове законодавство перебуває в постійномупроцесівнесеннязмін, доповнень, уточнень. Оскількиподатковезаконодавствопостійнезмінюється, бухгалтеровідужеважкознайти "точки дотику" бухгалтерського й податкового обліку і визначитися вправильності вибору облікової політики підприємства, у результатічогопорушуютьсяпринципиоцінки статей балансу. Як приклад, можна привести небажанняпідприємства правильно оцінювати дебіторськузаборгованість по товарамвідвантаженим, нараховуючи резерв сумнівного боргу або нараховувати амортизаціюосновних засобів по вимогахнаціонального стандарту ПСБУ № 7 "Основнізасоби".

Можливимваріантомрозв'язкувданійситуації є податковепланування. Можливістьінеобхідністьподатковогоплануванняпередбаченіподатковимзаконодавством. Чиннеукраїнськезаконодавство (до слова, як і нормативно-правова база розвинених держав) містить у собірізніподатковірежими для різнихситуацій, допускаєрізніметоди для визначенняподатковоїбази й рекомендуєплатникамрізніподатковіпільги.Важливорозуміти,що,вибираючикритерійоптимізації - ставку податку, слідураховувати не меншважливіпринципитакі,якконцепціязбереженнякапіталуйзаконністьоперацій. Тому при формуванніобліковоїполітикиіснуютьобмеження й повинен існуватикритерій, щовизначаєїїоптимізацію.

Ринковий механізм регулювання діяльності підприємстватакож вносить певного роду обмеження у формування облікової політики. Вони обумовлені коливаннями попиту на продукцію, що випускається підприємством, наявністю інфляційних процесів у країні, кількістю інвесторів у країні й іншими факторами.

Невикликає сумніву, що з метою гармонізації обліків необхідно уточнити й погодитиокремінорми Законів про оподаткуванняприбутку й про бухгалтерський облік і фінансової звітностіміж собою й національними стандартами бухгалтерськогообліку

Тут можнавиділитипринципивизнаннядоходів і витрат, порядку нарахуванняамортизації по окремихгрупах, якінеобхіднонаблизити до національнихстандартівіт.п.Невиключаємоможливістьрозрахунківоподатковуваномуприбуткувиходячи з данихбухгалтерськогообліку, тобто шляхом коректуванняприбутки до оподатковування за формою 2 "Звіт про прибутки й збитки" на статті, які по податковімзаконодавству не включаються до складу витрат.

Зазначеніобмеженнянакладаютьвідбитокнаформуванняобліковоїполітики,однакїхіснуваннянеповиннепозбавлятиобліковуполітикукритеріюоптимізації, спрямованого на одержаннямаксимальноїекономічноївигоди.

Література:

1.       Данілов О.Д., Фліссак Н.П. Податкова система та шляхи її реформування. Навч.посібник. - Київ Видавництво: Парлементське вид-во, 2001.-216 с.

2.       Державна політика, державне управління (1991-2004) // Уклад.: Е.А. Афонін, О.О. Погребна, Л.І. Янкович.-Київ Видавництво: Вид-во НАДУ, 2005. - 83 с