Кузик А.В., Столока Д.М.,

студенти групи ОП-47

Науковий керівник:

Калинич Я.Д.

Буковинська державна фінансова

академія,                                                                                                                  м.Чернівці

 

 

Інвестиційний механізм діяльності недержавних пенсійних фондів України: переваги і недоліки

 

 

Постановка проблеми. Сучасний стан трансформації економіки нашої держави потребує розбудови важливих складових економічної системи, які повинні сприяти успішному розвитку суспільного виробництва і забезпечувати гідне життя всіх членів суспільства, в першу чергу пенсіонерів. Вирішити такі завдання можна завдяки запровадженню комплексу організаційно-правових та соціально-економічних заходів, серед яких важливу роль відіграють реформування пенсійних систем та створення нових інститутів соціального захисту як державної, так і недержавної форм.

Визначення інвестиційної мети. В основі інвестиційних процесів лежить: інвестиційна діяльність, тобто вкладання коштів, інвестування, а також сукупна діяльність по вкладанню грошових засобів та інших цінностей в інвестиційні проекти і забезпечення віддачі вкладень. Головна мета інвестиційного процесу – це вкладення капіталу в найбільш привабливі об’єкти з метою одержання максимального прибутку чи досягнення соціального ефекту.

Зрозуміло, що основною метою інвестування пенсійних активів є приріст пенсійних коштів для забезпечення виконання поточних зобов'язань перед учасниками, а також примноження пенсійних нагромаджень. Треба зазначити, що прибуток від інвестиційних операцій повинен покривати витрати компанії з управління активами, адміністратора, банку-зберігача та ін., і повинен враховувати інфляційні процеси в Україні. Саме у виборі напрямків інвестиційної політики важливе значення має розподіл пенсійних ресурсів між видами активів, із врахуванням визначених обмежень та рівнем ризику, що супроводжує процес інвестування. Визначення інвестиційної стратегії базується на визначеній меті недержавного пенсійного фонду. Інвестиційна стратегія може бути як активною, так і пасивною.

Активна стратегія передбачає здійснення операцій, які забезпечуватимуть підвищення ефективності портфеля НПФ, обираються об'єкти інвестування із значним потенціалом зростання.

Пасивна стратегія передбачає інвестування коштів у активи протягом тривалого часу без істотних змін у структурі портфеля.

Аналіз останніх публікацій. В наш час у розробку проблеми інвестиційного механізму діяльності недержавних пенсійних фондів здійснили Ковальова Н.В., Креховецька Л.Г, Лібанова Е.М., Момотюк Л.Є., Ткаченко Н.М.

Виклад основного матеріалу. Несприятливі тенденції в пенсійних системах в кінці XX століття викликані цілим рядом глобалізаційних процесів, які все активніше почали проявлятися в більшості країн світу, призвели до того, що вже в 90-х роках минулого століття в багатьох розвинених країнах світу відбулося реформування національних пенсійних систем. Не обминув цей процес і вітчизняну пенсійну систему.

Модель соціального забезпечення за період існування незалежної України поступово трансформується у модель ринкової системи соціального захисту. Відбувається процес роздержавлення соціального забезпечення і перерозподілу соціальної, економічної та юридичної відповідальності за соціальний захист між державою та іншими суб'єктами. Це проявляється у створенні фондів з кожного окремого виду соціального страхування, в тому числі - недержавних пенсійних фондів.

Однак, створенню належного соціального захисту українського населення перешкоджає цілий ряд факторів:

- скорочення виробництва і зайнятості населення, викликані глобальної кризою, яка розпочалася восени 2008 року;

- зростання безробіття, зниження заробітної плати та рівня життя в цілому.

Діюча система соціального захисту в Україні поки що орієнтована на забезпечення соціальної допомоги переважно бідним верствам населення. Запровадження добровільного страхування широких верств населення дало б можливість у декілька разів знизити ризики бідності у разі настання страхового випадку і зменшило б необхідність бюджетних виплат у вигляді соціальної допомоги. [2]

В сучасних умовах основним джерелом пенсій залишається солідарна система, за якої працездатне населення змушене утримувати попереднє покоління або недостатньо використовуються важливі чинники «детінізації зарплати» і не залучаються важливі неінфляційні, довгострокові інвестиції, оскільки саме страхові фонди - перш за все пенсійні - є надзвичайно потужним джерелом інвестицій в економіку [1].

Згідно із Законом України "Про інвестиційну діяльність" "інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект" [3]. До таких цінностей належать: кошти, банківські вклади, цінні папери, нерухомість, банківські метали тощо. Саме цьому служать страхові внески та внески до пенсійного державного та недержавного фондів.

Згідно Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" [4] пенсійні активи можуть інвестуватися в:

- банківські депозитні рахунки та ощадні сертифікати банків;

- цінні папери, доходи від яких гарантує Кабінет Міністрів України; цінні папери, доходи яких гарантує Рада міністрів АР Крим та облігації місцевих органів влади;

- облігації та акції українських емітент», банківські метали;

- інші активи.

Загальна сума активів НПФ зросла з 46 млн. гривень у 2005 році до 281млн. гривень на кінець 2007 року. Станом на перше півріччя 2008 року активи НПФ складали 330,2 млн. гривень, що свідчить про зростання числа учасників.

Аналіз інвестиційних декларацій недержавних пенсійних фондів засвідчує, що у своїй діяльності фонди провадять як агресивну, так і консервативну інвестиційну політику. Вартість активів недержавних пенсійних фондів у 2009 році збільшилась на 117 % порівняно з попереднім, і становила 280,6 млн. гривень, при цьому вартість активів, які були інвестовані, зросла за рік на 146,2 млн. гривень, і становила 271,3 млн. гривень.

Провідними галузями інвестування є металургійна галузь – 27 % у загальній структурі інвестицій; галузь машинобудування – 19 %; енергетична галузь – 17 %; хімічна – 8 %.

Аналізуючи об'єкти інвестування пенсійних активів недержавних пенсійних фондів у 2008 році потрібно відзначити, що найбільшу частку займають грошові кошти на депозитних рахунках – 108428,4 тис. гривень (частка яких у загальній структурі активів – 40 %); зросла частка акцій українських емітентів, абсолютна величина яких становить 70255,8 тис. гривень (26 %); величина корпоративних облігацій становить 66842,2 тис. гривень (25 %); на банківські метали та інші активи припадає відповідно 7643,3 тис. гривень (3 %) та 7398,1 тис. гривень (2,9 %) у загальній структурі активів.

У І кварталі 2009 року збільшилась частка цінних паперів на 5,7 % порівняно з 2008 роком, у загальній структурі їх частка становить 41,1 %; частка грошових коштів (банківських депозитів) зменшилась на 2 %, і становить 48,1 %, активно зросла частка нерухомості – на 17,1 %.

У ІІ кварталі помітно зростають абсолютні показники активів з усіх інвестиційних інструментів. Аналізуючи структуру зведеного портфелю недержавних пенсійних фондів, спостерігається зменшення частки грошових коштів – на 5,3 % і становила 42,8%, частка цінних паперів зросла на 1,2 % і становила 42,3% порівняно з І кварталом 2009 року.

У III кварталі 2009 року збільшилась частка цінних паперів на 7 % порівняно з ІІ кварталом 2009 року, у загальній структурі їх частка становить 49,3 %; частка грошових коштів (банківських депозитів) зменшилась на 8,5%, і становить 34,3 %.

Структура розміщення пенсійних активів за напрямами інвестуванню за результатами першого півріччя 2009 року була такою: найбільш вагомий інструмент фінансового ринку за цей період - банківські депозити. Вони залишаються найбільш привабливим видом інвестування коштів НПФ, завдяки високій доходності і ліквідності вкладів. Але ця форма вразлива щодо фінансових ризиків, оскільки процеси інфляційного знецінення продовжуються в умовах сучасної фінансової кризи. Станом на перше півріччя 2008 року банківські депозити в структурі активів НПФ України становили 38,5% (127,2 млн. гривень).

Одним з важливих складових зведеного портфелю НПФ є цінні папери (акції та облігації вітчизняних та зарубіжних емітентів), які|складають 55% (181,8 млн. гривень). Але фондовий ринок України на даний час досить незначний і вразливий настільки, що на нього можуть впливати навіть незначні коливання світових ринків.

Як важливий вид інвестування активів НПФ є банківські метали, у вигляді придбання золотих зливків. Золото виконує роль ефективного засобу захисту від інфляційних процесів, оскільки при збільшенні темпів інфляції зростає й ціна на золото. Станом на перше півріччя 2008 року інвестиції в банківські метали становили 3,5% (11,4 млн. гривень.).

Станом на 1 липня 2009 року зареєстровано 109 НПФ та 48 адміністраторів НПФ. Більшість з них – відкриті – 70,6%. 70 % НПФ сконцентровані в Києві, решта розміщені переважно у східних і центральних регіонах країни. Сумарна вартість активів НПФ, за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, станом на 1 липня 2009 року складала 734 млн. гривень, що на 20 % перевищує обсяг активів на початку року. На думку експертів ринку, це свідчить про те, що запропонована НПФ форма соціального забезпечення користується великою популярністю у населення, особливо у контексті недосконалості функціонування державної пенсійної системи.

У І кварталі 2010 року збільшилась частка цінних паперів на 9,6 % порівняно з 2009 роком, у загальній структурі їх частка становить 50,7%; частка грошових коштів (банківських депозитів) зменшилась на 12,3 %, і становить 35,8 %, збільшилась частка нерухомості на 0,1% і становила 2,5%.

У ІІ кварталі 2010 року спостерігається зменшення частки грошових коштів – на 2,4 %,що становила 42,8% частка цінних паперів зменшилася на 1,3% , але частка нерухомості збільшилась на 0,6% порівняно з IІ кварталом 2009 року і становила 2,5%.

У III кварталі 2010 року зменшилась частка цінних паперів на 1,7 % порівняно з ІІI кварталом 2009 року, у загальній структурі їх частка становить 47,6 %; частка грошових коштів (банківських депозитів) збільшилась на 1,9%, і становить 36,2 %, частка нерухомості також збільшилась на 0,1% і в загальній структурі становила 2,4%.

Станом на 31 березня 2010 року зареєстровано 95 НПФ, більшість з них– відкриті – 80%, вартість активів яких склала в загальній сумі 73,1%. Сумарна вартість активів НПФ, за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, станом на 3березня 2010 року складала 608 млн. гривень. Станом на 30 липня 2010 року зареєстровано  95 НПФ, більшість з них– відкриті – 80%, вартість активів яких склала в загальній сумі 73,1%. Сумарна вартість активів НПФ, за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, станом на 30 липня 2010 року складала 611 млн. гривень, що на 3 млн. грнивень більше за попередній квартал. Станом на 30 вересня 2010 року зареєстровано 90 НПФ, більшість з них– відкриті – 80%, вартість активів яких склала в загальній сумі 79,8%. Сумарна вартість активів НПФ, за даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, станом на 30 вересняня 2010 року складала 622 млн. гривень, що на 11 млн. гривень перевищує попередній квартал.

Висновок. Таким чином, для успішного функціонування НПФ, особливо в умовах глобальної фінансової нестабільності, необхідно вирішити важливі питання щодо вдосконалення фінансових механізмів інвестування активів недержавних пенсійних фондів у різні види вкладень.

Отже, діяльність недержавних пенсійних фондів відіграє важливу роль у збалансуванні попиту та пропозиції на інвестиційні ресурси, що своєю чергою забезпечує довготермінову стабільність на фінансових ринках, є ефективним інструментом гармонійного розвитку економіки, сприяє розбудові як фінансової, так і виробничої сфер національного господарства. За інвестиційною діяльністю недержавних пенсійних фондів здійснюється постійний контроль з боку Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, з основною метою – захисту їх учасників. Для забезпечення подальшого розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення, створення належних умов, що сприятимуть стабільному функціонуванню НПФ в сучасних ринкових умовах, а особливо з врахуванням негативного впливу світової фінансової кризи, органам управління та контролю у сфері недержавного пенсійного забезпечення, потрібно розробити програму заходів, які сприятимуть зростанню обсягів пенсійних активів фондів, стимулюватимуть їх інвестиційну діяльність, а також підвищуватимуть рівень інвестиційних доходів активів фондів.

Проаналізувавши діяльність НПФ, а особливо їх інвестиційну діяльність, для забезпечення їх ефективної та стабільної роботи, залучення більших обсягів чистих активів, які є основною базою інвестиційних ресурсів ми пропонуємо такі заходи:

- переглянути структурні обмеженням інвестування пенсійних активів;

- інформувати населення про діяльність НПФ, величину залучених ними активів, а також розміри отриманих доходів від здійснюваних інвестицій;

- зниження податкового навантаження на інвестиційну діяльність недержавних пенсійних фондів;

- перегляд та удосконалення нормативно-правових актів щодо врегулювання діяльності недержавних пенсійних фондів у сфері інвестування;

- підвищення рівня кваліфікації працівників компаній з управління активами, які в сучасних ринкових умовах зможуть сформувати ефективну структуру активів інвестицій НПФ, що забезпечить отримання максимального розміру інвестиційного доходу;

- зниження рівня витрат послуг з адміністрування пенсійного фонду, управління його активами, а також послуг зберігача, аудиторських послуг, послуг торговців цінними паперами.

Перераховані заходи допоможуть вдосконалити механізм недержавного пенсійного забезпечення на основі ефективної ринкової політики соціального спрямування.

 

 

Література

1.       Лібанова Е.М. Ціннісні орієнтації та соціальні реалії українського суспільства// Економіка України.- 2008.- №10.-с.133.

2. Креховецька Л.Г. Перспективи розвитку недержавного пенсійн6ого забезпечення в Україні// Фінансово-бюджетна політика в контексті соціально-економічного розвитку регіонів.-2009.- №2.-с.296.

3. Про інвестиційну діяльність: Закон України від 18 вересня 1991 р. №1560-XII.

4. Про недержавне пенсійне забезпечення: Закон України від 09 липня 2003 р №1037.

5. Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: Закон України // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 49-51. – 376 с.

6. Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України Про затвердження Положення про інвестиційну декларацію недержавного пенсійного фонд. № 1165/8486 від 16.12.2003

7. Українська асоціація інвестиційного бізнесу www.uaib.com.ua