к. е. н. Герасименко Ю. В., Кичук К. М., Ничипоренко І. І.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Лізинг як форма інвестування проектної діяльності

 

Перед підприємницькою структурою, що прийняла рішення про розширення існуючого або запровадження нового виробництва, зав­жди постає проблема пошуку і використання найбільш оптимальних форм інвестування проектної діяльності, який би забезпечував підприємству мінімізацію витрат із придбання та використання обладнання протягом терміну проекту з урахуванням часового чинника та механізму оподаткування. Але на сьогодні більшість підприємств України різних галузей через відсутність достатньої кількості обігових коштів та неможливість отримання довгострокового банківського кредиту неспроможні придбати нове обладнання, яке б відповідало міжнародним стандартам та могло б ефективно застосовуватися на виробництві. У цих умовах лізинг для багатьох українських підприємств – один із найреальніших виходів із такого стану, а з іншого боку – це один з шляхів диверсифікації діяльності банківських установ [1].

Різні форми лізингу відомі у світі ще з початку ХХ сторіччя. Однак широкого використання вони не знаходили, доки на початку 60-х років більшість промислово розвинутих країн не зазнала відчутного спаду попиту на виробниче обладнання й машини. У виробників машин виникли проблеми зі збутом виготовленої продукції, у банківській сфері – з розміщенням кредитів. Для урядів таких країн постала проблема інтенсифікації розвитку економіки через оновлення виробничих фондів. І треба віддати належне хисту виробників машин, фінансистів та урядовцям промислово розвинутих країн. Ними були створені сприятливі умови для лізингової діяльності. З початку 60-х років минулого століття темпи нарощування обсягів лізингових операцій почали неухильно збільшуватись і у 70-х роках прирости обсягів лізингових операцій у грошовому виразі сягали 20 відсотків щорічно. На початку 80-х років нараховувалось уже понад 700 лише міжнародних лізингових компаній, які працювали у 56 країнах. У 1992 році світовий обсяг лізингових інвестицій у машини та обладнання дорівнював 280 млрд. доларів США [2].

Лізинг (від англ. to lease – здавати в оренду) – це форма інвестування капіталу у вигляді довгострокової оренди технічних засобів, умови якої обумовлені лізинговою угодою. Лізинг є строковим, цільовим та платним користуванням майном, що передається лізингоодержувачу особою – лізингодавцем, власни­ком цього майна. Лізингодавець надає орендатору для використан­ня певні активи, що перебувають у його власності. Лізингоодержувач не отримує права власності на передані активи, але використовує їх і здійснює виплати лізингодавцю згідно з укладеним договором протягом визначеного періоду часу. Предметом лізингу може виступати рухоме або нерухоме майно, що може бути віднесене законом до основних засобів лізингодавця. Як правило, предметом лізингу виступають будівлі, машини, облад­нання, транспортні засоби, офісне обладнання.

Існує два основних види лізингу: оперативний та фінансовий. Часто їх називають відповідно експлуатаційною та фінансовою орендою, ос­кільки вони відображають рентні відносини між суб’єктами лізингу.

Оперативний лізинг – це договір, згідно з яким предмет лізингу передається лізингоодержувачу на термін, менший від терміну повної його амортизації, і завжди повертається лізингодавцю після закінчен­ня обумовленого терміну. Як правило, лізингодавець відповідає за обслуговування й утримання в нормі зданого в оренду обладнання. Період лізингу досить короткий, менший від економічно обґрунтованого терміну служби обладнання, тому лізингодавець може повторно здати в оренду обладнання або продати його за зниженою ціною.

Фінансовий лізинг – це договір, відповідно до якого предмет лізингу передається лізингоодержувачу для користування на визна­чений договором термін і може бути придбаний лізингоодержувачем після закінчення терміну користування у разі сплати визначе­ної договором повної його вартості. Договором фінансового лізингу може передбачатись право на викуп предмета лізингу до закінчення визначеного договором терміну користування ним. Згідно зі світовою практикою фінансовий лізинг є угодою, що діє протягом основної частини або всього корисного терміну служби активів, переданих у лізинг. При цьому лізингодавець ніколи фізич­но не володіє предметом лізингу. Лізингоодержувач відповідає за утримання в дії, обслуговування та експлуатацію предмета лізингу.

Основні законодавчі акти, які регулюють надання послуг фінансового лізингу: Цивільний кодекс України (витяг), Господарчий кодекс України (витяг), Закон України «Про фінансовий лізинг», Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» (витяг), Закон України «Про податок на додану вартість» (витяг), Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №14 «Оренда» [3].

Активну позицію на інвестиційному ринку займає Асоціація «Українське об’єднання лізингодавців» (створена у 2007 році), головним завданням якої є сприяння розвитку відкритого і рівнодоступного ринку оперативного і фінансового лізингу в Україні шляхом координації діяльності підприємств, що об’єдналися для захисту спільних інтересів [4]. Об’єднання є неприбутковою організацією згідно з чинним законодавством України та  не ставить своєю метою отримання прибутку. Асоціація  активно працює над виконанням статутних завдань та спрямовує зусилля на примноження свого потенціалу.

Найбільшої уваги надається наступним напрямкам :

        розробці правил та стандартів у веденні лізингового бізнесу та правил професійної етики на цьому ринку;

        зближенню українського та європейського законодавства у сфері лізингу;

        проведенню збору статистичної інформації  з метою виявлення тенденцій розвитку ринку;

        законотворчій діяльності з метою усунення цивільно-правових та податкових перешкод на шляху розвитку ринку лізингу;

        створенню атмосфери партнерства між владними структурами та лізинговою галуззю;

        співпраці з іншими організаціями та асоціаціями, в тому числі і міжнародними з метою обміну досвідом тощо.

З метою розвитку міжнародних зв’язків Асоціація вступила 2005 року до Федерації європейських асоціацій лізингових компаній LEASEUROPE. Федерація об’єднує 47 національних Асоціацій європейських країн, які представляють інтереси близько півтора тисяч лізингових компаній та охоплюють 92% європейського лізингового ринку. Сьогодні Асоціація об’єднує 34 компаній, серед яких є провідні лізингові компанії та представники суміжних ринків [4].

Крім Асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» в Україні діє ще ряд лізингових компаній, які надають технічні засоби в лізинг. Однією із таких є Національна акціонерна компанія «Украгролізинг», яка здійснює інвестування капіталу в АПК України. Компанія створена в 1998 році з метою сприяння реалізації державної політики в агропромисловій сфері, забезпечення ефективного інвестування сільськогосподарського виробництва шляхом передачі сільськогосподарським товаровиробникам на умовах лізингу машин, обладнання тощо [5].

Фінансовий лізинг в агропромисловому комплексі є вигідною формою діяльності для всіх учасників цього виду інвестицій – і селянам, і машинобудівникам. Необтяжливий він і для державного бюджету.

Для селян фінансовий лізинг дає можливість заощаджувати кошти для інвестування в інші більш ефективні види діяльності та/або придбавати техніку, вартість якої перевищує річні фінансові можливості. Наприклад, витрати на придбання машини вартістю 100 тис. грн. у перший рік складатимуться з: попереднього лізингового платежу за користування технікою в частині відшкодування її вартості (15% ціни машини з ПДВ) – 15 тис. грн.; винагороди лізингодавцю за передану в лізинг техніку (7% від невідшкодованої вартості) – 6 тис. грн.; чергового лізингового платежу та винагороди лізингодавцю відповідно 10 і 3 тис. грн. Разом за рік – 34 тис. грн. Заощаджені 66 тис. грн. господар може використати для інвестування у виробництво з рентабельністю не нижче розміру депозитних відсотків. Але й депозитні вклади з рівнем 14% за 5 років нарощують заощаджену суму до 127 тис. грн. У підсумку за 5 років: виплати за придбану машину дорівнюватимуть 114 тис. грн., а з урахуванням інфляції (6% річних) – 103 тис. грн.; надходження від інвестування у виробництво заощаджених коштів дорівнюватимуть 61 тис. грн., а з початковими 66 тис. грн. – 127 тис. грн.; у власності залишається машина первісною вартістю 100 тис. грн., яка може працювати ще 5 років, або продана за залишковою ціною.

Для машинобудівників фінансовий лізинг – захід, що сприяє нарощуванню обсягів виробництва, бо дозволяє на кожні 100 млн. грн., наявних у сільськогосподарських товаровиробників коштів, придбати техніки на суму 260 млн. грн., тобто збільшити валове виробництво підприємств сільгоспмашинобудування на 160 млн. грн. Додаткове виробництво техніки означає для машинобудівників: збільшення робочих місць; вирішення соціальних проблем виробничих колективів; збільшення прибутків; збільшення потенційних можливостей для оновлення матеріально-технічної бази підприємств; гарантію передоплати виготовленої продукції, оптові і, навіть, несезонні форми торгівлі; можливість використання лізингодавців, як партнерів у створенні дилерської мережі; стабілізацію положення у конкурентному середовищі, бо лізингові інвестиції спрямовуються лише на техніку вітчизняного виробництва.

Отже, в сучасних умовах лізинг – альтернативна форма інвестування, в якій поєдналися орендні відносини, елементи кредитування та фінансування. Використання лізингу як специфічної фінансової послуги надає можливість створення або оновлення основних фондів підприємств та здійснення ефективної проектної діяльності.

Література:

1.    Сисоєва Л.Ю. Взаємодія лізингових компаній з банківськими установами щодо інвестиційного забезпечення відтворення економіки / Л.Ю. Сисоєва // Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. – №4. – С. 96-99

2.    Бадзим О.С. Удосконалення функціонування ринку лізингових послуг / О.С. Бадзим, А.Р. Древуш // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – №9. –    С. 182-190

3.    Компанія «Ласка лізинг». Про лізинг [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.lascaleasing.com/ua/info/

4.    Українське об’єднання лізингодавців [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.leasing.org.ua/ua/

5.    Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukragroleasing.com.ua/