Москальова Ю.В.

Науковий керівник: к.е.н. Кучумова І. Ю.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

 

На сьогодні в Україні однією з найактуальніших проблем є проблема високої диференціації населення за рівнем доходу, що негативно позначається на економіці країни.

Процеси соціальної диференціації спостерігаються в усіх трансфор-маційних економіках. Однак варто визнати, що в Україні, поряд з Росією, ступінь доходної нерівності не має аналогів серед східноєвропейських країн, що здійснюють економічні реформи. Зниження реальних доходів і зростання їхньої диференціації – це дві основні тенденції у змінні рівня життя громадян України за роки незалежності [2].

В першу чергу, спостерігається значна диференціація оплати праці за видами економічної діяльності. Так, найбільш оплачуваними в економіці залишаються працівники фінансових установ, а серед промислових видів діяльності – підприємств із добування пилино-енергетичних корисних копалин та виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення, де заробітна плата перевищила середній показник по економіці в 1,5-3,1 раза (середня заробітна плата в Україні за січень-жовтень 2010 року складала 2176 грн.).

Водночас абсолютна величина заробітної плати працівників, зайнятих на підприємствах рибальства та рибництва, сільського господарства, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги, освіти, текстильному виробництві, виробництві шкіри та виробів зі шкіри, діяльності готелів та ресторанів не перевищувала 70 % від середнього рівня по економіці (рис. 1) [3].

Також спостерігається значна регіональна диференціація оплати праці. З січня по жовтень 2010 року лише в чотирьох областях України заробітна плата перевищила середню по Україні: Київська область – 2406 грн., Донецька –  2744 грн., Дніпропетровська – 2466 грн., Луганська – 2397 грн. Найнижчий рівень заробітної плати, який не перевищував 79 % середнього по економіці, спостерігався в Тернопільській, Волинській, Чернігівській, Херсонській та Чернівецькій областях [3].

 

Рис. 1. Середня заробітна плата за видами економічної діяльності за вересень 2010 року

Таким чином, грошові доходи населення в західних регіонах значно нижчі, ніж в середньому по Україні. Це повязано з тим, що західних регіонах більша частина населення зайнята у сільському господарстві. У вигідному становищі перебувають території, промислову спеціалізацію яких визначають галузі, чия продукція має експортну спрямованість, тобто галузі обробного комплексу. І навпаки, найбідніші регіони – це ті, у яких або низька частка промислового сектору в цілому, або домінуючі галузі перебувають у критичному становищі, що повязано з низькою конкурентоспроможністю їх продукції.

Крім того, в Україні сьогодні існує значний розрив  між містом і селом за рівнем матеріальної забезпеченості, який є одним із найбільш вагомих факторів, що формує загальну ситуацію з розшарування населення. Це пояснюється різницею в оплаті праці сільської й міської груп населення, де розрив в оплаті праці на галузевому рівні становить в 2 раза й більше [1].

Таким чином, в Україні на сьогоднішній день існують такі види диференціації доходів населення, як: регіональна, галузева, між різними секторами економіки, між різними соціальними групами тощо.

Звісно, таке становище негативно позначається на економіці України, адже фактор високої диференціації починає гальмувати економічне зростання.

Для боротьби з нерівним розподілом доходів населення України необхідно удосконалювати механізм регулювання диференціації і основними  шляхами подолання нерівності доходів населення повинні бути:

·        встановлення   мінімальної   заробітної   плати  на  рівні,  не  нижчому  за

реальний прожитковий мінімум;

·        запобігання  виникненню   заборгованості  з  виплат   заро­бітної  плати

шляхом  надання  їй  статусу  першочергового  платежу  на  підприємствах;

·        обмеження  корумпованості  та  тінізації   підприємницької  сфери,  що

необхідно для розширення малого бізнесу і підвищення рівня життя населення та формування  середнього класу в Україні;

·        зниження   обтяжливого   оподаткування   та   стабілізації  податкового

законодавства,  стримування  інфляції,  захист  конкуренції;

·        підвищення  ефективності  виробництва,   що   призведе  до  зростання

рівня оплати праці та підвищення частки заробітної плати у виробленому продукті.

Література

1.     Ривак   О. С.  Доходи   населення   України  / О. С.  Ривак  //  Науковий

вісник  НЛТУ  України.  – 2009. −  Вип. 19.13 – С. 221-227.

2.     Швабій   К. І.  Довгострокова   тенденція   розподілу   доходів населен-

ня України / К. І.  Швабій  // Фінанси України. – 2010. – № 1. – С. 77-79.

3.     Статистична інформація [Електронний ресурс] / Держ. ком. статистики

України. – Офіційний веб-сайт. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/.