Митранюк Р.І., Мочернюк В.П.

Науковий керівник – Урбан В.В.

Буковинська державна фінансова академія

Антикризове управління в банківській сфері

 

Стабільність і надійність банківського сектору важлива умова розвитку економіки України. Прогнозованість, прозорість та ефективне управління банківською системою є ключовими елементами її стабільності та привабливості як для інвесторів та суб’єктів господарювання, так і для громадян країни. За сучасних умов, які є наслідком розгортання фінансово-економічної кризи в нашій країні, гостро постали питання неефективного антикризового менеджменту, а інколи – взагалі його відсутності. Саме тому на сучасному етапі важливим є зосередження уваги на антикризовому менеджменті, за допомогою якого можна передбачати, вчасно розпізнавати і успішно вирішувати найскладніші проблеми.                                                                 Питання антикризового менеджменту досліджувалися багатьма вченими, як вітчизняними, так і закордонними. До них належать Базаров Г., Заруба Ю., Василенко В., Шершньова З., Лігоненко Л., Томпсон А., Стрікленд А.

Висока ймовірність виникнення кризових явищ у процесі діяльності банку зумовлює необхідність впровадження спеціалізованих заходів протидії їх розвитку та нейтралізації. Засобом такої протидії повинно стати антикризове управління банком [2,149].

У вітчизняній літературі антикризове управління розглядається як система управління, яка має всебічний характер та направлена як на попередження, так і на усунення несприятливих для бізнесу явищ, з використанням наявних ресурсів та потенціалу виживання, або реалізації спеціальних процедур (таких як санація, реструктуризація, банкротство, ліквідація) [3].

В західній літературі антикризовий менеджмент часто визначається як діяльність, яка необхідна для подолання стану, що загрожує існуванню суб'єкта господарювання, при цьому основна увага акцентується саме на виживанні. Водночас підкреслюється позитивний характер криз, а антикризовий менеджмент визначається як створення інструментів, які дозволяють повідомити про наближення переломного періоду та необхідності розробки нового курсу розвитку.

Необхідно відмітити, що причини виникнення і перебігу фінансової кризи в Україні в банківському секторі мають свої специфічні риси. Існували різні діагнози для української економіки: від позитивних – що світова фінансова криза не матиме критичного значення для України, до прогнозів щодо повного краху української банківської системи та втрати коштів вкладників. В результаті ми бачимо, що вітчизняні банківські структури стали беззахисними, їх антикризові програми неефективними. І без того непросте становище ускладнюється фактом кардинальної зміни умов функціонування банківської системи. Непередбачуваність ситуації, високий темп змін, нові управлінські проблеми, з якими раніше банкам не доводилося стикатися, – це лише частина негативних явищ для банківських установ України в сучасних умовах. Трансформувалися і цілі діяльності банків: якщо раніше банки були орієнтовані на ефективність діяльності, стабільність та прибутковість, то сьогодні все важливішим стає питання виживання та стабілізації фінансового стану[1,107].

Ефективне антикризове управління банківськими установами України можливе лише тоді, коли менеджери будуть здатні передбачати та прогнозувати складні економічні явища. Під час кризи особливу увагу слід звернути на організацію ресурсів. Досягти поставлених цілей можна при гнучкому підході до процесу управління. Ресурси мають розподілятися відповідно до антикризових пріоритетів. Якою б складною не була макроекономічна ситуація, причиною неефективної роботи банку є некваліфікованість менеджменту. Саме тому під час кризи особливого значення набуває питання відповідності посад і кваліфікованості людей, які їх обіймають.

Ми вважаємо, що питання пов’язані із антикризовими заходами повинні бути виваженими. Навіть найпростішому з них має передувати ретельний аналіз – ціна неправильного рішення сьогодні стає непомірно високою. Втім і зволікати з їх прийняттям дуже небезпечно, оскільки час у кризових умовах не на боці економіки. Отже, необхідним в умовах кризи для будь-якої банківської установи є ефективний антикризовий менеджмент, що є запорукою ефективної роботи банку.

Основними моментами, на які слід спиратися при розробці антикризового управління тією чи іншою банківською установою мають бути наступні:

1)      оцінка якості кредитного портфелю, оскільки це є одним з головних показників того, з яким масштабом проблем може стикнутися найближчим часом той чи інший банк;

2)    клієнтська база банківської установи – на даному етапі необхідно оцінити наскільки віддані клієнти банку, кількість клієнтів, число банкоматів;

3)    імідж банку – оцінюється як суб'єктивне уявлення про якість послуг, надійність та спроможність виконувати власні зобов'язання;

4)     наявність потужного акціонера, наприклад держави, або іноземної групи;

5)    професіоналізм менеджменту банківської установи – базується на оцінці бізнес-моделі банку, жорсткості контролю виданих кредитів та структурі портфелю за типами позичальників;

6)    готовність та можливості власників банку рятувати свою установу – аналіз фінансового стану материнських структур, важливість банківського сектору для їхнього бізнесу.

7)    загальна фінансова стійкість – оцінюється з урахуванням якості кредитного портфелю та можливостями материнських структур підтримувати банк, при чому основними критеріями тут можуть бути капіталізація, адекватність капіталу, поточна ліквідність та графік погашення зобов'язань, в тому числі і швидкість відтоку депозитів фізичних осіб тощо [1, 108].

Основним моментом при дослідженні банківських криз є аналіз їх впливу на банківську систему в цілому. Економічні наслідки для країни залежать від кількості банків, які постраждали від кризових явищ. Якщо ж серйозні труднощі починають відчувати банки, що здійснюють найбільші обсяги основних банківських операцій, - системні банки, - кризу можна вважати як системну, тобто такою, яка загрожує всій банківській системі.

Експерти МВФ виділили три фази системних банківських криз і кожній з них притаманні свої елементи управління. Ці дані подано в таблиці 1.

Таблиця 1

Фази та механізми управління системною банківською кризою

Фаза кризи

Характеристика

Механізм управління

Фаза І - загострення

Наявність диспропорцій у розвитку банківської системи, які можуть заперечуватися як самими суб'єктами господарювання, так і регулюючими органами. Наявні дисбаланси в економічній системі як провісники фінансових криз Посилення відпливу капіталу з банківських установ

Застосування оперативних заходів щодо запобігання паніці та забезпеченню стабілізації фінансової

системи, передусім у сфері грошово-кредитної політики. Підтримка ліквідності банківських установ центральним банком. Гарантії уряду за кредитами та депозитами з метою зниження невизначеності, підготовка до реструктуризації банківської системи

Фаза II - стабілізація

Поступове поліпшення показників. Функціонування банківської системи. Істотні фінансові втрати, погіршення фінансових показників діяльності банків.

Зміна в структурі банківського сектору. Розробка урядом і центральним банком інструментарію реструктуризації,

включаючи фінансові, правові, інституційні

заходи. Посилення нагляду за діяльністю фінансового сектору. Зміщення акцентів з підтримки ліквідності фінансових установ на забезпечення платоспроможності.

Фаза III - оновлення

Нормалізація роботи банківської

системи

Повний або частковий відхід від методів державного регулювання. Приватизація націоналізованих під час

кризи банків.

 

Яскравим прикладом позитивного впровадження антикризових заходів є група “Приватбанку”. Група “Приватбанку” як і раніше, пропонує широкий спектр оригінальних банківських продуктів для різних категорій клієнтів, які його партнери вже оцінили і ефективно використовують. За підсумками роботи за I півріччя 2010 р. “Приватбанк” отримав чистий прибуток у розмірі 631 млн 158 тис. грн. А на кінець  2009 року цей показник становив 495 млн 272 тис. грн. “Приватбанк” заручився підтримкою НБУ, про що свідчить те, що протягом березня-травня 2009 року загальний об’єм кредитів рефінансування НБУ “Приватбанку” виріс у 2,2 рази [5]. Отримання рефінансування НБУ – це один із етапів впровадження внутрішньої антикризової програми банку. Сьогодні група “Приватбанку” розвиває концепцію платіжного банку як для фізичних, так і юридичних осіб. У той же час банк веде політику жорсткого контролю ефективності точок обслуговування, здійснює безперервний моніторинг їхньої діяльності і використовує можливості перетворення підрозділів на більш перспективні. Отже, на нашу думку, при такій діяльності групи “Приватбанку” можна сказати, що у даного банку є добре розроблений антикризовий план. Це видно з того, що даний банк не просто функціонує, а і розширюється в умовах фінансово-економічної кризи.

Антикризовий менеджмент банківських установ України є незамінним елементом, який тримає банківську систему України на плаву. Антикризовий менеджмент – це ряд функцій та заходів щодо пригнічення, боротьби або ліквідації негативних факторів впливу на банківську сферу, які кожен банк розробляє самостійно з огляду на ситуацію в якій він знаходиться. Боротьба з негативними кризовими явищами можлива лише за умови комплексного підходу до факторів, які їх спричиняють, саме тому необхідною є розробка плану антикризового управління з чітко окресленими етапами та моментами, на які перш за все слід звернути увагу. Стан антикризового менеджменту у банківських установах України в загальному можна визначити як середній, оскільки не всі банківські установи України на сьогодні здатні боротися з кризою. Тому необхідно розвивати даний напрям досліджень і отримувати нові рішення старих проблем.

 

Список використаних джерел:

 

1.      Гавловська Н.І., Рудніченко Є.М., Белінська О.В. Антикризовий менеджмент банківських установ України / Гавловська Н.І. // Вісник Хмельницького національного університету – Хмельницьк 2010 -  № 3 – С. 107-110.

2.      Перехрест Л.М. Теоретичні підходи до антикризового правління банком в умовах фінансової нестабільності / Перехрест Л.М.// Сталий розвиток економіки. Всеукраїнський науково-виробничий журнал. – С. 149 -154.

3.   Антикризисное управление. Учебник. Под ред. проф. З.М. Короткова. - М.: ИНФРА- М. - 2005г. - 325 с.

4.  Офіційний сайт Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського – www.nbuv.gov.ua

5.  Офіційний сайт «Приватбанку» - www.privatbank.ua