К.е.н. Мехеда Н. Г., Сигиденко М.М.

Черкаський  національний університет ім. Б.Хмельницького, Україна

 

АНТИКРИЗОВЕ  УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

ЯК ІНСТРУМЕНТ СТАБІЛІЗАЦІЇ ЙОГО  ФІНАНСОВОГО СТАНУ

 

У суспільстві, як у цілісній соціально-економічній системі, час від часу відбуваються кризові явища, які загрожують існуванню самої системи. Найбільш істотне значення в такій ситуації має подолання кризового стану на підприємствах, які складають первинний ланцюг економіки держави. В Україні, у зв'язку з фінансовою кризою, об'єктивно склалися умови порушення діяльності підприємств: у січні-травні 2010 року  збитково працювало 47,1% підприємств. Їхні збитки за п'ять місяців 2010 року знизилися на 5,2% в порівнянні з січнем-травнем 2009 року - до 43,414 млн грн. Збиток підприємств України за той же період 2009 рік склав 31,56 млрд грн., найбільше збиткових підприємств було в таких областях України, як Волинська (54,6 %), Запорізька (52,9 %), Чернігівська (52,8 %), Житомирська (52,4 %) та в Криму (52,3 %)[4].

Кризовий стан підприємств проявляється в тому, що погіршуються фінансові результати діяльності, вони стають нездатним отримувати прибуток, тим самим втрачають свої конкурентні позиції на ринку, внаслідок чого можуть збанкрутувати. Таким чином, розробка механізмів антикризового управління підприємством в умовах нестабільного економічного середовища є актуальним науковим завданням, що вимагає ретельного і глибокого дослідження.

Значну увагу проблемі антикризового управління приділяли такі науковці як: Шапурова О.О., Василенко В.О., Грязнова А.Г. та ін.

Поняття антикризового управління досить розпливчасте і багатозначне.

За визначенням В.О. Василенко, антикризове управління - це управління, в якому передбачена небезпека кризи, аналіз її симптомів, заходів щодо зниження негативних наслідків кризи та використання її факторів для позитивного розвитку [1].

О.О. Шапурова зазначає, що антикризове управління - це така система управління, яка має комплексний характер та спрямована на запобігання або ліквідацію небажаних для бізнесу явищ шляхом використання всього потенціалу сучасного менеджменту, розробки та реалізації на підприємстві спеціальної програми, що має стратегічний характер і дає змогу ліквідувати тимчасові ускладнення, зберегти та примножити ринкові позиції за будь-яких обставин, при використанні в основному власних ресурсів [2].

Отже, антикризове управління - це ефективний менеджмент, який дає можливість вивести підприємство з кризи. Антикризове управління - це сукупність заходів, спрямованих на досягнення чи відновлення платоспроможності, ліквідності, прибутковості і конкурентоспроможності підприємства і які здатні привести підприємство до фінансового оздоровлення.

Головною метою антикризового управління є забезпечення стабільного розвитку підприємства, «твердого» положення на ринку та стійкого фінансового стану при будь-яких економічних, політичних, соціальних ситуацій у країні.

Особливу увагу при антикризовому управлінні приділяється вибору напрямків та стратегії підприємства по виходу з кризи. Адже, саме вибір адекватного заходу подолання кризового стану гарантує відновлення «здорового» стану підприємства. Кожна організація має вибрати підходящу саме для її стану стратегію фінансового оздоровлення. Основна ціль антикризового управління - це найшвидший вихід з кризи, а для реалізації даної цілі на підприємстві мають розробити спеціальний документ - антикризову програму.

Антикризова програма - це спеціальним чином підготовлений внутрішній документ, у якому систематизовано викладається перелік основних заходів, що планується здійснити в межах підприємства, його структурних підрозділів та функціональних служб для досягнення поставленої мети - виведення підприємства з кризового стану [3].

Антикризовому управлінню підприємством притаманні ті ж функції, що і звичайному управлінню: планування, організація, мотивація, контроль[3].

Перелічені функції ефективно себе реалізовують саме у сукупності, створюючи певні послідовні етапи виходу з незадовільної ситуації.

Антикризові заходи мають реалізовуватись не тільки тоді, коли криза вже руйнує бізнес, а й для профілактики, систематично. Підприємство має керуватись у своїй діяльності стратегічним планом, мати розроблені бізнес-плани по кожному напрямку бізнесу, а на їх підставі плани модернізації обладнання, план-графік маркетингових заходів тощо. А фінансування цих заходів має проводитись на підставі діючої на підприємстві системи бюджетування.

 

Література:

1.           Василенко В.О. Антикризове управління підприємством: Навч. посібник., вид. 2-ге, виправл. і доп. – К.: ЦУЛ, 2005. – 504 с.

2.           Шапурова О.О. Сутність, завдання та принципи антикризового управління /О.О. Шапурова // Держава та регіони. Економіка та підприємництво. - 2009. - №1. - с. 228-232.

3.           Рекомендації щодо розробки антикризових програм дій підприємств – членів ОПОЛ - http://www.opol.org.ua/index.php/2009-04-11-18-57-30/10-anticrisis.html

4.           www.ukrstat.gov.ua.