Ящук О.О.

Буковинська державна фінансова академія

М.Чернівці

До проблеми суті SWOT-аналізу в сучасних ринкових умовах

Головною метою кожного підприємства є досягнення високих економічних чи соціальних результатів, які так чи інакше стосуються формування і реалізації певної вибраної стратегії діяльності, тому широкого розповсюдження набув SWOT-аналіз.

SWOT - метод аналізу в стратегічному плануванні, що полягає в розподілі чинників і явищ на чотири категорії, : strengths (сильні сторони), weaknesses (слабкі сторони), opportunities (можливості) і threats (погрози).

М.Г. Саєнко визначає SWOT-аналіз як процес встановлення зв’язків між найхарактернішими для підприємства можливостями, загрозами, сильними сторонами (перевагами) і слабкостями,  результати якого надалі можуть бути використані для формулювання і вибору стратегій підприємства [3]. Це легкий у використанні інструмент швидкої оцінки стратегічного стану компанії. SWOT-аналіз є широковизнаним підходом, що дає змогу здійснити спільне дослідження зовнішнього та внутрішнього середовища.

Він є проміжною ланкою між формулюванням місії компанії та визначенням конкретних стратегічних цілей та завдань.  Конкретизація цілей і завдань не можлива без отримання чіткої оцінки потенціалу підприємства і ситуації на ринку  [2].

Вперше був введений в 1963 році в Гарварді на конференції з проблем бізнес-політики професором Кеннетом Эндрюсом.

При формулюванні особистої стратегії або розробці стратегії бізнес-одиниці, компанії, корпорації, концерну необхідно чітко представляти можливості і погрози на кожному з ринків. Необхідно зменшити вплив слабкостів. При аналізі сильних і слабких сторін обов'язково слід звернути увагу на корпоративну культуру компанії, що склалася, і політику власників. Вона визначає обмеження і можливості при виборі напрямів розвитку.

Едвард Філдс підкреслює, що SWOT-аналіз охоплює різноманітні сфери, зокрема управління, продукти,   фінансову стійкість,  ринкову позицію,    технологію,   операції, збут,  економічне середовище [5].

Загалом результати даного аналізу, як і сам аналіз має табличний вигляд

Сильні сторони (strengths)

Слабкі сторони (weaknesses)

 

 

Можливості (opportunities)

Загрози (threats)

 

 

Треба пам’ятати,     що можливості і загрози можуть змінювати свою якість. Тобто, невикористана можливість може стати загрозою, якщо її використає конкурент. Або навпаки, вдало 

Відвернена загроза може відкрити нові можливості, якщо конкуренти не зуміли усунути саме цю загрозу [1]. На основі даного аналізу можна сформувати і SWOT-матрицю, що деталізує стратегічне управління.

 

Можливості

Загрози

Слабкі сторони

Поле№1 СіМ

Поле СіЗ

Сильні сторони

Поле СлМ

Поле СлЗ

На кожному з цих полів дослідник повинен розглянути всі парні комбінації й виокремити ті, які мають бути враховані під час розроблення стратегії поведінки організації. Відносно тих пар, які потрапили на поле СіМ, розробляють стратегію використання сильних сторін організації для того, щоб отримати віддачу від можливостей, які з’явились у зовнішньому середовищі.

      Для тих пар, що опинились на полі СлМ, стратегія має бути побудована так, щоб за рахунок наявних можливостей спробувати подолати існуючі в компанії слабкі сторони.

      Якщо пара знаходиться на полі СіЗ,  то стратегія повинна передбачати використання сили організації для усунення загроз. 

      Для пар, розташованих на полі СлЗ, організація повинна виробляти таку стратегію, яка давала б змогу позбутися як і слабкості, так і спробувати від вернути існуючу загрозу.

Матриця SWOT будується в двох векторах:  стан зовнішнього середовища (горизонтальна вісь) і стан внутрішнього середовища (вертикальна вісь). Кожний вектор розбивається на два рівні: можливості і загрози,  які були виявлені у зовнішньому середовищі,  сила і слабкість потенціалу підприємства.    На перетинах окремих складових груп факторів формуються чотири поля (квадранти).   Для них характерні певні стратегічні вказівки,          які формулюються на основі взаємозв’язків окремих елементів SWOT і які необхідно враховувати під час розроблення стратегії відповідного типу.

Матеріали SWOT-аналізу за SWOT-матрицею використовуються для стратегічного аналізу і формування стратегій підприємства. При цьому зважають на дві суттєві обставини.

По-перше, можливості і загрози можуть переходити у свою протилежність: заздалегідь помічена загроза може стати для підприємства перевагою, якщо її не усунули конкуренти і, навпаки, нереалізована можливість може стати загрозою, якщо нею скористається конкурент.

По-друге, при проведенні SWOT-аналізу, використовується інформація, отримана переважно методом експертних оцінок, застосування якого може дати суттєві похибки.

Оскільки SWOT -аналіз в загальному вигляді не містить економічних категорій, його можна застосовувати до будь-яких організацій, окремих людей і країн для побудови стратегій в самих різних областях діяльності

Необхідно ретельно визначити сферу кожного SWOT-аналізу.  Компанії часто проводять загальний аналіз,  що охоплює бізнес загалом.  Ймовірно,  він буде дуже узагальненим і неефективним для менеджерів, яких цікавлять можливості на конкретних ринках або сегментах.  Фокусування SWOT-аналізу,  наприклад,  на конкретному сегменті,  забезпечить виявлення найважливіших для нього сильних і слабких сторін, можливостей і загроз [7].

Оскільки бізнес в Україні має свою специфіку,  спроба безпосередньо перенести зарубіжні методики стратегічного управління,  зокрема  SWOT-аналізу,   на вітчизняні економічні реалії викликає додаткові труднощі.  Тому деякі автори рекомендують керівникам застосовувати ці методики, особливо SWOT-аналіз, на проміжному етапі дослідження –  для поглибленого аналізу ситуації підприємства, а далі покладатися на свою інтуїцію, тобто обмежитися використанням цієї моделі для генерації власних, нових стратегічних ідей [4].

 

Cписок використаної літератури

1.        Виханский О.С.,  Наумов А. И.  Менеджмент:       Учебник.     3-е изд.    М.: Экономистъ, 2003.    528 с.: ил.

2.        ГершунА.,    Горский М. Технологии сбалансированного управления. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ihtik.lib.ru. 

3.        Саєнко М. Г.     Стратегія підприємства:  Підручник.          – Тернопіль:    „Економічна думка”,2006.       390  с. 

4.        Токарев В. Применение SWOT-анализа при разработке стратеги фирмы. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.rcb.ru.

5.        Edward Fields. The Essentials Of     Finance    And   Accounting     For   Nonfinancial Managers.[Електронний ресурс].- Режим доступу:http://ihtik.lib.ru.

6.        SWOT-анализ  как  инструмент  стратегического  менеджмента. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.iteam.ru.

7.          SWOT-анализ:    сильные и слабые стороны, возможности и угроз/ Л. Симкин, С.Дибб. Практическое руководство по сегментированию рынка. Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.iteam.ru.