*97538*

Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Босенко А.В.

Європейський Університет, м. Київ

Основні напрямки удосконалення організації механізму

оподаткування АПК, регулювання податкових відрахувань

В сучасних умовах оподаткування є базовим інститутом державного управління, використовується у регулюванні господарської діяльності підприємств з метою забезпечення розвитку пріоритетних напрямків у національній економіці й підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників. Функціональні особливості оподаткування дозволяють застосовувати його не тільки за фіскальним призначенням, але й для впливу на загальнодержавному та місцевому рівнях на умови виробництва товарів і послуг. Важливим виявляється встановлення єдиного критерію оптимального розподілу податкового навантаження, збереження припустимої пропорції податків щодо ВВП. Податкове регулювання господарської діяльності в Україні потребує подальшого вдосконалення, спрямованого на знаходження оптимальної конструкції, яка відповідала б ринковим відносинам, що склалися, а проблема раціоналізації стає особливо гострою в період трансформації.

Існуюча в сільському господарстві України система оподаткування далека від досконалості, їй властивий ряд серйозних недоліків, що погіршує умови відтворення та посилює й без того скрутне фінансово-економічне становище підприємств АПК. Стан економіко-організаційного процесу податкового регулювання переважної більшості вітчизняних підприємств АПК є незадовільним, а сам процес потребує вдосконалення, яке можливе за використання елементів податкового механізму з інструментами податкового регулювання.

Підґрунтям для визначення податкового навантаження підприємств повинно бути формування податкової площини. Під податковою площиною підприємства розуміється сукупність податкових платежів, передбачених податковою системою України, і нарахованих за конкретний звітний період. Податкова площина містить дві складники: податкові зобов'язання, які нараховані, але фактично не сплачені до бюджету; податкові зобов'язання, які фактично перераховані до бюджету.Для розрахунку показників податкового навантаження пропонується брати з податкової площини тільки ті податкові зобов'язання, які фактично перераховані до бюджету.

Податкове регулювання як цілеспрямований вплив на значення (величину) економічних показників господарської діяльності шляхом встановлення, скасування, зміни загальнообов'язкових фіскальних зборів разом із інвестиційною, кредитно-грошовою, валютною політикою мають оздоровити «фінансовий клімат» національного товаровиробництва, що втілюється в аналізі господарської діяльності, податковому прогнозуванні, податковому плануванні, податковому контролюванні, а також формуванні інноваційних технологій.

Значна роль у податковому регулюванні належить інноваційним технологіям і потенціалу. Процес формування інноваційних технологій у податковому регулюванні складається з формулювання цілей, визначення плану проведення необхідних заходів, здійснення розрахунків витрат на розробки й ефекту, котрий має бути отриманий, пошуку вихідних даних, проведення дослідження, моделювання, оцінки результатів, пропонування рекомендацій. Інноваційним потенціалом у податковому регулюванні є сукупність наукових, технічних, організаційно-управлінських, фінансових ресурсів податкової системи, структура якої залежить від загального державного устрою й економічної політики, яка здійснюється. Серед основних напрямків інноваційних розробок можна вказати покращання механізму оподаткування, організації податкової служби. Новаторський підхід в оподаткуванні дає можливість забезпечити комплексне оновлення методологічної бази регулювання розвитку економіки.

Економічне обґрунтування системи оподаткування, перш за все, визначається вибором ставки і бази кожного з податків, виходячи із загального рівня податкового навантаження, огляд показників якого демонструє, що єдиного методу його обчислення на цей час не існує. У зв'язку з цим нами пропонується встановлювати оптимальний рівень оподаткування підприємств АПК, базуючи розрахунки на показнику рентабельності до витрат.

Дослідження особливостей податкового регулювання з урахуванням стабілізації фінансового стану платників дало змогу авторові зробити ще один висновок: основою регулювання економічної діяльності господарюючих суб'єктів АПК є принцип «нейтральності», яка в дослідженнях трактується як чинник, що впливає на прийняття управлінських рішень на мікрорівні (нейтральність відносно вибору правової форми організації бізнесу, нейтральність відносно методів фінансування інвестицій, нейтральність відносно розподілу прибутку), а також як цільова категорія державної фіскальної політики на макрорівні (нейтральність відносно розподілу доходів, матеріальних ресурсів, нейтральність відносно конкурентного середовища).

Для визначення впливу податків на основні параметри діяльності підприємств, пропонується розглядати «нейтральність» оподаткування як установлення рівного співвідношення між величиною податків і певних економічних показників, зокрема ефективності господарської діяльності підприємств. Запровадження вказаної системи податкового регулювання дозволить будувати фіскальну політику, враховуючи фактичні можливості платників, що збільшить надходження до бюджету, забезпечить захист інтересів підприємців в Україні, зміцнить позиції країни на міжнародних ринках, наблизить організацію податкової системи до світових стандартів, утворить гармонійне поєднання із загальною концепцією розвитку всіх сфер національної економіки.

Проблема обґрунтування організації системи оподаткування АПК має подальші перспективи розроблення: необхідно виявити дію організаційно-економічного механізму податкового регулювання комплексу, сформулювати його загальні принципи з урахуванням сучасних тенденцій у зміні кон'юнктури ринку, продемонструвати можливості моделювання економічного регулювання в цілому податковими методами. Важливим напрямком розробок є аргументація вибору об'єктів оподаткування, їх доцільності, а також здійснення розрахунків стосовно відповідності величини «податкового тягаря» до можливостей платників. Окрім цього, дотепер актуальним залишається питання рівномірного, «нейтрального» розподілу оподаткування між його суб'єктами.