*99356*

УДК 658.15

Кузьминчук Н.В., докторант, НТУ “ХПІ”, Харків

Зубар.В.М, студент ХІБС УБС НБУ”, Харків

 

УПРАВЛІННЯ ДЕБІТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ

 

Проаналізовано стан дебіторської заборгованості на підприємствах України, розглянуто основні підходи та методи управління дебіторською заборгованістю в умовах фінансово-економічної кризи.

Ключові слова: дебіторська заборгованість, управління дебіторською заборгованістю, інкасаційні методи та інструменти, рефінансування дебіторської заборгованості, факторинг, форфейтинг, облік векселів.

 

Постановка проблеми. В умовах сучасної економічної кризи в Україні досить велика кількість підприємств та організацій опинилася в скрутному становищі, маючи досить велику проблему неплатежів, погіршення ліквідної позиції та фінансового стану, а іноді й реальної загрози банкрутства підприємства. Ефективне управління дебіторською заборгованістю буде слугувати однією з головних умов підтримки необхідного рівня ліквідності і платоспроможності вітчизняних підприємств.

Аналіз досліджень та публікацій. Питанням управління фінансами підприємств і таким активом, як дебіторська заборгованість, присвячена значна кількість теоретичних і прикладних робіт, досліджень вітчизняних і закордонних фахівців, серед яких слід зазначити таких вчених-економістів, як І. А. Бланк, В. В. Ковальов, М. М. Крейніна, Л. А. Лахтіонова, Л. О. Лігоненко, Н. М.Новікова, П. Я. Попович та ін. Та все ж аналіз даних досліджень дозволяє виявити деякі не розгорнуті аспекти щодо питань управління дебіторською заборгованістю.

Постановка завдання. Метою роботи є аналіз стану дебіторської заборгованості на підприємствах України, дослідження механізмів управління дебіторською заборгованістю в умовах фінансово-економічної кризи.

Виклад основного матеріалу. За статистичними даними (рис.1.) [15], впродовж останніх років господарської практики питома вага дебіторської заборгованості у загальній величині оборотних активів підприємств поступово зростала, що свідчить про деформовану структуру матеріалізованих форм оборотного капіталу.

Найбільший обсяг дебіторської заборгованості припав саме на час загострення економічної кризи, та склав за даними Державного комітету статистики України 1023035,2 млн. грн., на початок 2009 року відбулося зменшення суми заборгованості до 67315,5 млн.грн. Але надалі спостерігається стрімка тенденція до зростання обсягу дебіторської заборгованості підприємствами, станом на 31.03.2011р. заборгованість склала 974139,8 млн.грн.

 

 

Рис.1. Темпи зростання дебіторської заборгованості підприємств України за даними Державного комітету статистики України [15]

 

Аналіз ситуації, що склалася на підприємствах України вимагає застосування методів управління дебіторською заборгованістю на основі підвищення наукової обґрунтованості прийняття фінансових рішень.

В економічній літературі представлена значна кількість методів та інструментів щодо управління дебіторською заборгованістю. Серед існуючих методів управління дебіторською заборгованістю можемо виділити такі групи: інкасаційні методи та інструменти, інструменти рефінансування дебіторської заборгованості та інструменти стягнення дебіторської заборгованості у судовому порядку. [1]. У табл. 1. подано підходи авторів щодо методів управління дебіторською заборгованістю.

 

Таблиця 1.

 

Аналіз підходів до методів управління дебіторської заборгованості

 

Автори

Методи рефінансування

дебіторської заборгованості

Інкасаційні методи та інструменти управління дебіторською заборгованістю

Облік векселів

Форфейтинг

Факторингові операції

Психологічні

Економічні

Юридичні

Фізичні

Взаємозалік

Врахування платежів до бюджету

Реструктуризація

Приказка Г.Д.

Підгірна А. Л.[8]

+

+

+

 

 

 

 

 

 

 

Біломістна І.І. Хотяненко Ю.В. [3]

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Василюк. М.М.[4]

+

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Дубровська Є.В[6]

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Бровко О.Т.,

Боцвін О.С. ,

Шмунь Н.В. [2]

 

 

 

+

+

+

+

 

 

 

Павлюк Т.С.,

Рудницька О.М[7]

 

 

 

+

+

+

+

 

 

 

Грабчак Д.В[5]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

Левченко Н.М, Кравченко Г.В[11]

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

Левківська О.О. [10]

+

+

+

 

 

 

 

 

 

 

Лігоненко Л.О, Новикова Н.М. [13]

+

+

+

 

 

 

 

+

 

 

Таким чином, для управління дебіторською заборгованістю необхідним є розробка заходів щодо скорочення або стягнення простроченої або сумнівної дебіторської заборгованості. При цьому можуть використовуватися різноманітні методи управління дебіторською заборгованістю. До цієї групи відносяться методи впливу на боржника, такі як: психологічні, які полягають у нагадуванні чи поширенні інформації серед суміжних постачальників про заборгованість, що загрожує боржнику втратою іміджу; економічні (фінансові санкції, призупинення постачань) та юридичні (претензійна робота, досудове переписування). Також виділимо альтернативні інструменти управління дебіторською заборгованістю: взаємозалік, реструктуризація, погашення дебіторської заборгованості шляхом врахування платежів до бюджету [9].

До низки питань, що мають бути уточнені та відіграють важливу роль в управлінні дебіторською заборгованістю, належить рефінансування дебіторської заборгованості, що становить систему фінансових операцій, які забезпечують прискорену трансформацію дебіторської заборгованості у грошові активи. Таким чином, інструменти рефінансування дебіторської заборгованості дозволяють підприємству прискорити конверсію дебіторської заборгованості в грошові активи, тим самим підприємство не тільки повертає кошти, інвестовані в дебіторську заборгованість, але і, передаючи дебіторську заборгованість третім особам, отримує можливість управляти якістю цього активу. [12].Але все ж методи рефінансування мають і недоліки (Табл..2.)

 

 

 

 

Таблиця 2

 

Переваги та недоліки методів рефінансування дебіторської заборгованості.

Назва

Переваги

Недоліки

Факторинг

Можливість збільшення обсягів поставок у результаті надання покупцям конкурентних ринкових переваг; можливість підтримання стабільність відносин з покупцями можливість планування своїх фінансових потоків без врахування платіжної дисципліни покупців (дебіторів); покращання ділового іміджу та платоспроможності через можливість проведення своєчасних розрахунків зі своїми кредиторами; можливість проведення розрахунків з постачальниками з відстрочкою платежу.

В Україні поширена передоплата за товар і слабо розвинений комерційний (товарний)  кредит як високо ризиковий ;факторинг у сучасному варіанті тільки-но з’явився на вітчизняному ринку; можливості цього фінансового інструмента поки що недостатньо оцінені.

Облік векселів

Можливість дострокового, до настання терміну платежу; поповненя
оборотних коштів під заставу векселя, до його продажу або обліку в
банку;можливість додаткового забезпечення платежу за векселем шляхом
його авалювання третіми особами; можливість отримати компенсацію за наданий комерційний кредит шляхом включення в текст векселя процентного застереження. можливість одержання комерційного кредиту на період до настання
строку платежу за векселем незначні
затрати при реалізації вексельної форми розрахунків.

Ризик того, що після відвантаження товарів, передбачених договором, можлива відмовитися виписати (акцептувати) вексель; ризик того, що внаслідок погіршення фінансового становища імпортер не розрахується за виданим (акцептованим) векселем; изик того, що після видачі (акцепту) векселя стануться зміни в політичному або економічному становищі країни імпортера, котрі не дозволять йому розрахуватись за виданим (акцептованим) векселем.

Форфейтинг

Зменшення кредитного ризику; мінімізація валютних ризиків; мінімізація ризику зміни процентних ставок; поліпшення ліквідності (платоспроможності).

 

Висока вартість; вірогідність того, що експортер може не знайти гаранта або аваліста, який би задовольняв форфейтера; необхідність підготувати документи у такий спосіб, щоб на експортера не було регресу у разі банкрутства гаранта або аваліста, а також необхідність знати законодавство країни імпортера. відсутність права регресу у разі несплати боргу; необхідність знання законодавства країни імпортера; необхідність нести ризики до погашення векселів; відповідальність за перевірку кредитоспроможності гаранта або аваліста.

 

Висновки та напрямок подальших досліджень. Для управління дебіторською заборгованістю необхідним є розробка заходів щодо скорочення або стягнення простроченої або сумнівної дебіторської заборгованості, при цьому можуть використовуватися різноманітні методи управління дебіторською заборгованістю. Необхідно контролювати стан розрахунків та стежити за дебіторською заборгованостю на підприємстві,  оскільки значне перевищення дебіторської заборгованості створює загрозу фінансовій стійкості і робить необхідним залучення додаткових джерел фінансування. В сучасних економічних умовах підприємствам необхідно чітко розмежувати способи попередження заборгованості, методи її комплексного управління, виявлення альтернативних джерел залучення позикових коштів.

 

 Список літератури: 1. Бугай В. З. Управління дебіторською заборгованістю підприємства / В. З. Бугай, Н. О. Головко // Держава та регіони. - Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. - №1. – С. 60-63. 2. Бровко О.Т., Боцвін О.С., Шмунь Н.В. / Механізм управління дебіторською заборгованістю // Економічні науки /Облік та аудит.-2010.-№7.-С.31-32. 3. Біломістна І.І., Хотяненко Ю./ Факторинг та його роль в управлінні дебіторською заборгованістю[Електронний ресурс]. – Доступний з http://www.rusnauka.com/4_SND_2011/Economics/10_79375.doc.htm. 4. Василюк. М.М./ Механізм управління дебіторською заборгованістю в сучасних умовах господарювання [Електронний ресурс]. – Доступний з http://nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vpu/Ekon/2009_7/56.pdf. 5. Грабчак Д.В./ Проблеми реструктуризації дебіторської та кредиторської заборгованості підприємства за умов нестабільного зовнішнього середовища // Вісник Хмельницького національного університету.- 2009.- № 6-С.130-134. 6. Дубровська Є.В./ Методичний інструментарій щодо управління дебіторською заборгованістю [Електронний ресурс].– Доступний з http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vchtei/2009_3/2009-V3_36.pdf 7. Павлюк Т.С., Рудницька О.М. /Основні напрями вдосконалення процесу   управління дебіторською заборгованістю // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.8.-С. 273-278.

8. Приказка Г.Д., Підгірна А. Л./ Управління дебіторською заборгованістю підприємства, методи її рефінансування / Г.Д. Приказка, А.Л. Підгірна //Економічні науки /.Облік та аудит.-2010.-№7.-С.23-27. 9. Скорба О.А. Управління дебіторською заборгованістю та альтернативні методи її рефінансування // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.праць.Вип.204.-Дніпропетровськ:ДНУ,2005.-с.196-202. 10. Левківська О.О / Управління дебіторською заборгованістю підприємства в умовах фінансово-економічної кризи [Електронний ресурс]. –Доступний з http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Vntu/2008_17_1/76.pdf  11. Левченко Н.М., Кравченко Г.В./ Факторинг як інструмент ефективного управління дебіторською заборгованістю підприємств // Економічний простір.-2009.- №23/2-С.24-28. 12. Лищенко О.Г. Аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством / О.Г. Лищенко, Г.М. Бескоста //Фінанси України. – 2009. - № 5. – С.20-24. 13. Лігоненко Л.О, Новикова Н.М. управління дебіторською заборгованістю підприємства: Навч.посіб.-К.:КНТУ.,2005.-275с. 14. Сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. –Доступний з http://www.nbuv.gov.ua. 15. Сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. – Доступний з http://ukrstat.gov.ua/.