*99484*

О.Ю. Литвин

Полтавська державна аграрна академія, Україна

ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ДІЯЛЬНОСТІ ОБ′ЄДНАНЬ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ.

 Завдання щодо створення об′єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)  є державним курсом по реформуванню житлово – комунальної галузі .     Серед   досліджень, присвячених цій темі,  необхідно зазначити  праці М. Романюка та О.Климончук [1],[2] які звернули  увагу на психологічні стереотипи, що заважають реформувати  житлово-комунальну сферу, Н. Гури   [3], розглянувшої організаційні та правові питання створення і діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, Г.Семчук [4], М. Городнього [5],  - що здійснили аналіз роботи окремих  ОСББ. Однак  проблеми в діяльності об′єднань співвласників багатоквартирних будинків  вивчено недостатньо. Метою дослідження є поширення інформації про діяльність ОСББ, сприяння процесам  оптимізації їх роботи.

Крім дослідження теоретичних основ житлової кооперації, автор брав практичну участь в оптимізації  діяльності ОСББ. Серед них - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Полтава – Ляхова 12А". Для покращення якості проживання членів об'єднання  було здійснено комплекс додаткових заходів.

1. На прибудинковій території висаджені зелені насадження.

2. Заасфальтована додаткова стоянка для автотранспорту.

3. З метою недопущення проїзду через двір сторонніх машин, підвищення безпеки життя дітей членів кооперативу було встановлено шлагбаум при в'їзді до двору.

3. З 2008 р. діє нічна стоянка для транспорту членів ОСББ - власників автотранспорту на 45 машино-місць. (До цього на прибудинковій території була стоянка на 17 місць).   

4. Організовано охорону майнового комплексу. Охорона здійснюється почергово штатом з 3-х чоловік з 19 00 вечора до 7 00 ранку щоденно.

5. Встановлено огорожу навколо будинку з метою забезпечення безпеки дітей.

6. Організовано встановлення дитячого майданчика.

7. Переобладнано вільні приміщення під комори для жителів.

8. За результатами  виграного представниками ОСББ суду,  частина підвалу будинку, яку використовувала організація – забудовник, була передана об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Це надало можливість використовувати зазначені приміщення самому ОСББ та дало доступ до підвальних комунікацій. 

9. Закуплено і встановлено в підвалі будинку насосну підкачувальну станцію, яка вирішила кілька серйозних проблем. Була забезпечена робота котельні, розташованої на даху.

 10.               Проведено переобладнання приміщень, організовано спеціальні кімнати для охорони, двірника та прибиральниці, складське приміщення. Для цього переробили в підвалі колишні сміттєкамери.

 11.               Встановлено прожектори і систему відеоспостереження. Вона працює так, що кожен мешканець будинку може спостерігати за ситуацією у дворі, чи власним автомобілем.  За допомогою цього було попереджено 2 злочини і швидко локалізовано пожар.

 12.                Встановлено  кнопку термінового виклику міліції. 

 13.               Запроваджено оптимальну систему комунікацій членів ОСББ. При необхідності проведення загальних зборів, друкується і розміщується на дошках оголошень об¢ява з інформацією про дату і порядок денний зборів. По результатам зборів розміщується рішення зборів (протокол) на дошці оголошень, і направляються SMS з короткою інформацією про прийняті рішення членам об¢єднання на мобільні телефони.

 14.               Організовано закупівлю піску для посипання пішохідних доріжок прибудинкової території взимку,  в періоди ожеледиці.

 15.               Реалізуються заходи соціальної допомоги (одна з власниць квартир є малозабезпеченою особою і за рішенням загальних зборів платить 50% від суми щомісячного платежу).

 16.               Запроваджуються заходи дисциплінарного впливу до неплатників. Наприклад, не видаються жодні довідки, якщо є заборгованість по оплаті.

       Виходячи з аналізу наукової літератури, особисто спілкуючись з керівниками ОСББ,  можна зробити висновок про те, що поширення позитивного досвіду діяльності ОСББ відіграє величезну роль в успішному становленні нових об’єднань.

ЛІТЕРАТУРА :

1. Романюк Н. Нужно учиться «реформировать» людей / Николай Романюк // Столичные новости. – 2011. - № 16. – С. 9.

2. Климончук О.  Комунальна мафія потягнулася до власності громадян шляхом ухвалення Житлового кодексу / Оксана Климончук // Вечірня Полтава. – 2011. - № 26. – С. 7.

3. Гура Н. Проблеми створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні / Н. Гура // Економіка України.-2005.-№4.-С.66-70.

4. Семчук Г. Рік наполегливої праці. Час підсумків, аналізу, дій /Г.Семчук// Міське господарство України.-2004.-№1.- С.2-15.

5. Городній М. Перехід до системи об’єднань співвласників багатоквартирних будинків допоможе витягнути з прірви таку проблемну галузь, як ЖКГ / Максим Городній // Вечірня Полтава .- 2010. -№ 34. – С. 3.