*99767*

Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

К.е.н. Берест М.М., Косінова М.Є.

Харківський національний економічний університет, Україна

Критичний аналіз змісту поняття «реструктуризація»

 

В умовах сучасної ринкової економіки, дуже важливим є виживання підприємства та збереження його конкурентоспроможності на світових ринках, швидке реагування та корегування своєї діяльності з урахуванням вимог зовнішнього та внутрішнього середовища. Це пов’язано  з тим, що зміни цих факторів можуть призвести до виникнення дисбалансу між підприємством та середовищем, а також в свою чергу до змін структури усередині підприємства. Подолання нестабільного стану підприємства можна подолати за допомогою ефективної антикризової політики. З метою недопущення кризових ситуацій і швидкого реагування на них, підприємство повинно проводити адекватні зміни, які можуть бути здійснені за допомогою реструктуризації. Процес реструктуризації на підприємстві є необхідним, бо це забезпечить конкурентоздатність підприємства та зростання його ринкової вартості в майбутньому.

Метою  даної роботи  є  дослідження  сутності  поняття «реструктуризація» як економічної категорії антикризового управління на підприємстві.

Питання реструктуризації господарюючих суб'єктів знайшли відображення в працях багатьох зарубіжних і вітчизняних учених-економістів, таких як: Ю. Терлецька, В.Товажнянський, О. Носик, І. Бабій, О. Пономарьов, А. Ковалев, Ю. Могілов. В. Шапіро, інші. Аналіз літературних джерел з проблематики реструктуризації підприємств показує, що вона розглядається авторами у різних аспектах: як фінансова реструктуризація (Ж.Крисько), корпоративна (М.Данько), організаційна, правова (В.Припотень), антикризова (І.Лащик), відповідно виділяються цілі та методи проведення реструктуризації. З метою подальшого розвитку підходів до вивчення сутності та особливостей реструктуризації та підвищення її ефективності, доцільним уявляється узагальнення визначення змісту даного поняття.

На думку І.Лащик, реструктуризацію можна  визначити  як динамічну функцію підприємства, пов'язану  зі  здійсненням фінансових,  економічних, організаційно-технічних  та  правових  змін,  спрямованих  на  забезпечення  своєчасної   адаптації підприємства до мінливого  внутрішнього й  зовнішнього середовища  з метою відновлення  чи збереження  існуючого  стану  розвитку  підприємства,підвищення рівня конкурентоспроможності та ефективності  виробництва [2, с. 16-20].

М.Д. Аістова надає найбільш загальне, на її думку, визначення реструктуризації: реструктуризація – це радикальна зміна структури господарської організації (активів, власності, фінансів, управління, кадрів і др.) [14].

Дослідження сутності реструктуризації з використанням інших авторів, її напрямків і видів дає підстави виокремити такі характерні ознаки цього інструмента фінансового управління:

реструктуризація повинна бути спрямована на створення підприємством доданої вартості;

може проводитись як на підприємствах,що перебувають у скрутному фінансовому становищі так і на успішно діючих підприємствах,які мають великий потенціал зростання;

може бути спрямована на вдосконалення внутрішньогосподарських фінансово-економічних відносин та на адаптацію діяльності підприємства до зовнішнього середовища;

включає комплекс заходів із оновлення й поліпшення різних параметрів економічного стану та сфер діяльності компанії [ 1, с. 82-99].

Трактування поняття «реструктуризація» в правовому аспекті представлено в табл. 1.

 


Таблиця 1

Трактування поняття «реструктуризація» в законодавчих та нормативно-правових актах

Законодавчі та нормативно-правові акти

Визначення

Закон України « Про відновлення
платоспроможності боржника або
визнання його банкрутом» від
14.05.2007р. 
№ 2343 – XII

[3]

Реструктуризація  підприємства   це  здійснення організаційно-господарських,  фінансово-економічних,  правових,  технічних  заходів,  спрямованих  на  реорганізацію  підприємства, зокрема шляхом його поділу  з переходом  боргових  зобов’язань  до юридичної  особи, що не підлягає  санації,
якщо це передбачено планом санації, на зміну форми власності, управління,організаційно-правової форми, що сприятиме фінансовому оздоровленню підприємства, збільшенню обсягів випуску конкурентоспроможної продукції, підвищенню ефективності виробництва та задоволенню вимог кредиторів .

Постанова КМУ «Про Методичні
рекомендації щодо проведення
реструктуризації державних
підприємств» від 27.03.2007р. [
4]

Реструктуризація - здійснення  організаційно-економічних,  правових,  технічних заходів, спрямованих  на  зміну  структури  підприємства,його управління,  форм  власності,  оздоровлення,  збільшення обсягів випуску конкурентоспроможної продукції,підвищення ефективності виробництва

Наказ Фонду державного майна про затвердження Положення про
порядок реструктуризації
підприємств 
від 06.02.2007 р. № 201 [
5]

Реструктуризація - здійснення  комплексу  організаційно-господарських, фінансово-економічних, правових, технічних заходів, спрямованих  на  підвищення  інвестиційної привабливості об’єкта  приватизації, збільшення  обсягів  випуску
конкурентоспроможної  продукції,  підвищення
ефективності виробництва.

 

Трактування поняття «реструктуризація» в економічному аспекті представлено у табл. 2.


Таблиця 2

Трактування поняття «реструктуризація» в економічному аспекті

Автор

Визначення

Бабій І.В.

[6, с. 134-138].

На  рівні  підприємства  реструктуризація  охоплює “…зміну  відносин  економічної  власності,  форм управління, виробничої структури підприємств для їх господарсько-фінансового оздоровлення, збільшення обсягів продукції, підвищення ефективності та конкурентоспроможності, раціонального використання трудових і матеріальних ресурсів…” .

Ковальов А.І. [7, с. 14].

Реструктуризація - цілеспрямована зміна структури підприємства (порядку розташування його елементів),а також складових, що формують його господарську діяльність під впливом факторів зовнішнього чи внутрішнього середовища або їх сукупності.

Могільов Ю.М. [8].

Реструктуризація підприємства виступає постійною його функцією, завдяки якій воно забезпечує собі систематичну адаптацію до умов внутрішнього й завнішнього середовища і,відповідно, належний рівень конкурентних переваг.

Носик О.М. [9, с. 51-56].

Реструктуризація підприємств – це складне, системне явище в економічній дійсності, багатовимірність змісту якого може бути представлена як взаємозв'язок його суті сукупності  сутнісних  (первинних)  властивостей  і  вторинних,  похідних  від  сутнісних
характеристик. Суть реструктуризації підприємства як соціально-економічної організації полягає в тому, що вона є одним з процесів загальної організаційної динаміки (еволюції) підприємства у формі фундаментальних перетворень в його внутрішньому середовищі  і в зовнішньому доповненні  (зовнішній мережі), його взаємозв'язків  із зовнішнім середовищем в цілому.

Понома-рьов О.В.

[10, с. 17-24]

Реструктуризація – комплексна оптимізація системи функціонування підприємства відповідно до вимог зовнішнього оточення, сприяюча принциповому поліпшенню управління, підвищенню ефективності і конкурентоспроможності продукції.

Сторчака Н.О. [11, с. 6-8]

Реструктуризація - це зміни елементів структури (правовий, управлінський, фінансовий, виробничий, збутови),які приводять до змін організації.

Терлець-ка Ю.О.

[12, с. 84-92]

Реструктуризація підприємства – це структурна перебудова усіх сфер його діяльності з метою забезпечення ефективного розподілу та використання усіх наявних ресурсів (матеріальних, трудових, фінансових, інтелектуальних).

Товаж-нянський В.Л.

[13, с. 227-232].

Реструктуризацію  підприємства  можна  визначити  як  процес взаємозв'язаних   змін  в  структурі  активів,  пасивів  і (або)  функцій  підприємства, направлений  на  подолання (запобігання)  кризи  в  розвитку підприємства, забезпечення його  платоспроможності,  стійкої  довгострокової  діяльності,  реалізацію  нових потенційних можливостей прибуткового зростання.

Таким чином, проведений аналіз представлених визначень показує, що реструктуризація у правових аспектах розглядається в першу чергу як сукупність заходів, спрямованих на зміну організаційно-правової структури підприємства. При цьому виділяються різноспрямовані цілі її проведення: фінансове оздоровлення підприємства, підвищення інвестиційної привабливості, забезпечення конкурентоспроможності. Виділення в якості однієї з цілей реструктуризації фінансового оздоровлення дає можливість зробити висновок щодо можливості та ефективності її використання як інструмента антикризового управління.

Що ж стосується змісту терміна “реструктуризація” з економічної та фінансової точки зору, то слід зазначити, що вона розглядається як процес взаємопов'язаних змін у структурі самого підприємства, його активів, капіталу та інших елементів його структури. Однак реструктуризація також розглядається як необхідний процес, пов'язаний з адаптацією підприємства до змін у зовнішньому та внутрішньому середовищі та спрямований на підвищення ефективності його функціонування, що також підкреслює доцільність її застосування у контурі антикризового управління підприємством.

Таким чином, поєднавши правовий та фінансово-економічний аспекти змісту досліджуваного поняття, під реструктуризацією слід розуміти сукупність комплексних заходів управління, пов’язаних зі зміною організаційної, правової, фінансової та технічної бази підприємства, що дає можливість підприємству збільшити свою ринкову вартість, підвищити ефективність виробництва з метою покращення економічних і фінансових показників своєї діяльності та/або подолання кризових ситуацій.

Доцільно також, на наш погляд, розглядати не тільки здійснення окремих видів проведення реструктуризації, наприклад, реструктуризацію виробництва або реструктуризацію заборгованості перед кредиторами, реструктуризацію активів або корпоративну, завдяки якій проводиться приватизація підприємства (оскільки всі ці заходи більше спрямовані на подолання критичної нежиттєздатності підприємства, тобто застосовуються на кінцевій стадії його функціонування), але й використовувати системний підхід до її проведення. Реструктуризація - процес ефективного реформування підприємства, тому при забезпеченні взаємозв’язків внутрішнього та зовнішнього середовища, швидкого реагування на фактори впливу, її проведення забезпечить фінансове оздоровлення та допоможе зберегти конкурентоспроможність, прибутковість та стабільність перебування підприємства  на ринку.

Література:

1. Терещенко О.О. Фінансові домінанти реструктуризації підприємств / О. О. Терещенко // Фінанси підприємств . – 2009. - № 4. – С.82-90

2. Лащик І. Теоретичні аспекти процесу реструктуризації в умовах антикризового управління /  І. Лащик  // Економіка . – 2009. – «7(98). – С.16-20

3. Закон України "Про  відновлення  платоспроможності боржника або визнання  його банкрутом"  від 14.05.2007 р.№ 2343 – XII

4. Постанова КМУ "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо  проведення реструктуризації  державних підприємств" від 27.03.2007 р.

5. Наказ Фонду державного майна "Про  затвердження Положення про порядок реструктуризації підприємств"  від 06.02.2007 р. № 201

6. Бабій І.В. Аналіз інноваційних моделей реструктуризації сучасних підприємств / Бабій І.В. // Вісник Хмельницького національного університету . – 2009. – № 5. – С.134-138

7.  Ковалев А.И. Управление реструктуризацией предприятия. – К.: АВРИО, 2006. – С.14.

8. Могилов Ю. М. Реструктуризація - шлях до стабільної роботи підприємства  / Ю. М. Могилов : [матеріали VII Міжнародної науково-практичної  конференції].  -  Т. 66. Економікапідприємств.  - Дніпропетровськ  : Наука  і освіта.  - 2004.

9.  Носик О.М. Реструктуризація підприємств в умовах трансформаційної економіки [Електронний ресурс] /  О. М. Носик– Режим доступу до журн. :     http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vdnuet/econ /2010_3/Nosik.pdf

10. Пономарьов О. В Сутність та складові реструктуризації підприємства [Електронний ресурс] / О.В. Пономарьов Режим доступу до журн. :   http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2009_2/Ponomaryov_209.htm

11. Реструктуризація підприємства : теоретико –концептуальні засади [Електронний ресурс] / Сторчака Н. О. Режим доступу до журн. : http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Ekpr/2009_28/Statti/29PDF.pdf

12. Реструктуризація як способ реформування підприємства [ Електронний ресурс] / Терлецька Ю. О. Режим доступу до журналу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvuu/Ekon/2008_26/statti/3_3.htm              

13.  Товажнянський В. Л. Концептуальні та методологічні основи визначення терміну «реструктуризація» / В.Л. Товажнянський  // Механізм регулювання економіки . – 2009. - №4. – С.227-232.

14. Аистова М.Д. Реструктуризация предприятий: вопросы управления. Стратегии, координация структурных параметров, снижение сопротивления преобразованиям. / М.Д. Аистова. – М.: Альбина Паблишер, 2002. – 287 с.