*99286*

Економічні науки / 1. Банки и банківська система

д.е.н., професор Коваленко В.В., магістр Гуськова В.В. 

Одеський національний економічний університет                                            

Механізм забезпечення фінансової безпеки банків

Зважаючи на глобальні тенденції, що відбуваються у світі, проблеми розвитку сучасного суспільства висувають на перше місце питання безпеки.  І якщо останніми роками це переважно стосувалося проблем світового тероризму, то нинішня ситуація зміщує акценти у бік економічних загроз. Саме нестабільність, прорахунки і масштаби операцій на світових фінансових ринках призвели до економічної кризи.

Питанням забезпечення фінансової безпеки банків присвячено наукові праці Барановського О. [1], Букіна С.[2], Васильченко З.[3], Гамзи В.[4], Герасимова П. [5], Гриценка Р. [6], Єрмошенко А. [7], Зубка М. [8],
Коваленко В. [9].

Банківська система є основною складовою не тільки світової фінансової системи, а й окремої країни, то нині питання забезпечення фінансової безпеки банків виходять на перший план.

Вище зазначене зумовлено по-перше тим, що безпека банку - це стан стійкої життєдіяльності, за якої забезпечується реалізація основних інтересів і пріоритетних цілей як банку,так і країни загалом,  захист від зовнішніх і внутрішніх дестабілізуючих факторів.

По-друге, питання безпеки банку  є  актуальними не лише безпосередньо для банків, а також і для решти учасників ринкових відносин. В першу чергу цією проблемою опікуються власники банку, його акціонери, що турбуються про розвиток свого бізнесу.

По-третє, головною метою фінансової безпеки банку є усунення можливостей нанесення шкоди банку або упущення ним вигоди,  забезпечення його стійкого та максимально ефективного функціонування в даний момент часу та накопичення достатнього потенціалу для розвитку і зростання в майбутньому.

По-четверте, розвиток ринкових відносин в Україні суттєво впливає на діяльність вітчизняних банків з точки зору посилення загроз їм у конкурентній боротьбі з іноземними банками, які в умовах глобалізації поширюють свою присутність у країні. Така ситуація може негативно відображатися на фінансовому стані українських  банків,  зачіпаючи  насамперед  їх фінансову  безпеку.                          

Для виявлення недоліків у сфері забезпечення комплексної фінансової безпеки банківської системи необхідно визначити відповідні індикатори та проводити постійний моніторинг з метою вжиття необхідних заходів.                                 Серед показників для оцінки фінансової  безпеки доцільно використовувати:  темпи  зростання прибутковості  та посилення  економічної  стабільності;  розмір боргових зобов’язань  банку; рівень матеріального і соціального забезпечення працівників банку; структура  дебіторської  заборгованості  банку, також фінансову безпеку характеризують і такі показники,як частка іноземного капіталу у її сукупному капіталі, а також розмір чистих внутрішніх активів та розмір чистих зовнішніх резервів НБУ.

Таким чином, уточнення сутності та місця фінансової безпеки банку в забезпеченні його ефективного розвитку, поглиблення і розширення його понятійного апарату має важливе наукове значення для системи фінансового управління в банку. Враховуючи ж суттєву динаміку ринку банківських послуг, перспективи глобалізації та  інтеграції банківського капіталу, можна зазначити, що наукового обґрунтування з точки зору забезпечення фінансової безпеки банків вимагають: перспективні  та  безпечні  способи  фінансової  діяльності банків в умовах обмеження вітчизняних джерел фінансових ресурсів  і активної експансії таких ресурсів з боку  іноземного капіталу; адекватні ситуації методів управління фінансовою діяльністю банків на внутрішньому і зовнішньоекономічному ринку; сучасні  і  перспективні  методики  та  технології  фінансових послуг банків.

В цілому, забезпечення фінансової безпеки банківської системи Україна в цілому - складна і багатогранна проблема, якої треба приділяти постійну увагу і на сучасному етапі є нагальна необхідність розробки єдиної цілісної концепції забезпечення фінансової безпеки та захисту від екстремальних процесів, яка насамперед буде спрямована на підвищення рівня довіри широких мас населення до іміджу банків.

Література:

1.   Барановський О.І. Банківська безпека: проблема виміру/
О. І. Барановський //Економіка і прогнозування. - 2006. - № 1. - C.7-26.

2.   Букин С. Безопасность банка/ С. Букин //Банковские технологии. - 2003. -
 № 10. - C.48-51.

3.   Васильченко З. Теоретична концепція оцінки економічної безпеки банку/
З. Васильченко, І. Васильченко //Банківська справа. - 2006. - № 4. - C.36-46.

4.    Гамза В.А. Безопасность коммерческого банка: учебно-практическое пособие/ В. А. Гамза, И. Б. Ткачук. - М.: Изд-ль Шумилова И., 2000. - 216 с.

5.   Герасимов П.А. Экономическая безопасность банка: концептуальный подход/ П. А. Герасимов //Банковские услуги. - 2006. - № 4. - C.20-30

6.   Гриценко Р.А. Економічна безпека банківської системи України/
Р. А. Гриценко //Вісник Національного банку України. - 2003. - № 4. - C.27-28.

7.   Єрмошенко А.М. Співвідношення основних категорій фінансової безпеки страхових організацій/ А. М. Єрмошенко //Вісник Української академії банківської справи. - 2005. - № 1. - C.33-38.

8.   Зубок М.І. Організаційно-правові основи безпеки банківської діяльності в Україні: навчальний посібник/ М. І. Зубок, Л. В. Ніколаєва. - 2-е вид., доп.. - К.: Істина, 2000. - 88 с.

9.   Коваленко В.В. Фінансова безпека у контексті стратегічного управління фінансовою стійкістю банківської системи/ В. В. Коваленко //Вісник Української академії банківської справи. - 2009. - № 1. - С. 46-52