*99581*

Кузенко Т.Б., Руденко О.В.

 

Харківський національний економічний університет

 

Теоретичні підходи до визначення сутності фінансової стійкості банку

 

В сучасних умовах фінансова стійкість окремих банків виступає не тільки гарантом своєчасності розрахунків між господарюючими суб'єктами, але і чинником, що забезпечує довіру до банківської системи приватних вкладників, заощадження яких служать важливим джерелом інвестицій у розвинених країнах.

Особливої актуальності фінансова стійкість набула в період фінансової кризи, коли стійкість деяких банків значно похитнулась, що в кінцевому результаті може привести до їх неплатоспроможності або банкрутства.

В процесі дослідження проблеми забезпечення фінансової стійкості, в основному порушуються питання аналізу та управління фінансовою стійкістю, у той час як надзвичайно важливим є визначення сутності даної категорії.

Дослідженню проблеми забезпечення фінансовою стійкістю банків такі провідні вітчизняні вчені як Масленченков Ю.С., В.В. Вітлінський, О.В. Крухмаль, Пантелєєв О.П., Халява С.П., Святко С.А., Н.Н. Захаров, Шеремет О.Д., Щербакова Г.М. Під час аналізу їх наукових праць було виявлено, що на даний час не існує єдиної думки визначення сутності фінансової стійкості банку.

Метою роботи є виявлення різних підходів до визначення сутності фінансової стійкості банку.

Так, Масленченков Ю.С. та В.В. Вітлінський вважають, що фінансова стійкість залежить від відповідності діяльності банку нормативним та плановим узагальнюючим показникам, які синтезують характеристики економічних складових стійкості: обсяг і структура власних коштів, рівень доходів і прибутку, достатність капіталу, мультиплікативна ефективність власного капіталу, норма прибутку на власний капітал, ліквідність, створення доданої вартості банком [4, c.123].

О.В. Крухмаль, в свою чергу, наголошує, що фінансова стійкість — це якісна інтегральна характеристика спроможності установи ефективно виконувати свої функції та забезпечувати цілеспрямований розвиток шляхом трансформації ресурсів та мінімізації ризиків, витримуючи вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища [3, c.6].

Пантелєєв О.П. та Халява С.П. дотримуються іншої думки – вони вважають, що фінансова стійкість представляє собою своєрідне перевищення доходів над витратами. Ознакою фінансової стійкості насамперед є стабільність джерел доходу банку [2, c.33].

Святко С.А. визначає фінансову стійкість банку як складову характеристики фінансової стабільності,його надійності, показниками якої є капітальна стійкість, ліквідність, прибутковість та ризик банку [5, c.50].

Н.Н. Захаров під фінансовою стійкістю розуміє надійність банку, тобто здатність у будь-якій ситуації на ринку, не залежно від термінів, виконувати узяті на себе зобов’язання [2, c.32].

Фінансову стійкість як певний стан рахунків, що гарантує постійну платоспроможність розглядають Шеремет О.Д. та Щербакова Г.М. [6, с.147].

Отже не існує єдиної думки щодо визначення фінансової стійкості банку. Це поняття необхідно розглядати як систему, тобто не можна його ототожнювати з такими поняттями як надійність, прибутковість та ліквідність. Дані  показники справляють значний вплив на фінансову стійкість, оскільки, лише маючи достатній рівень ліквідності та платоспроможності, банк можна вважати фінансово стійким. Так як поняття «надійність» більш ширше і фінансова стійкість є її складовою, а прибутковість та ліквідність є показниками (критеріями), що деталізують поняття  платоспроможності банку. Але платоспроможність – це, в свою чергу, складова частина показника фінансової стійкості. В. В. Пантелєєв та С. П. Халява наголосили, що «своєрідним відображенням стійкого перевищення доходів над витратами і є фінансова стійкість». Так, прибуток має безпосереднє відношення до фінансової стійкості, сприяє підвищенню її рівня, оскільки дає змогу нарощувати капітал, покривати певні збитки. Проте ототожнення даних понять не розкриває сповна зміст фінансової стійкості, що є ширшим поняттям.

Таким чином, синтезуючи вище наведені поняття, можна прийти до висновку, що фінансова стійкість банку – це якісна характеристика його фінансового стану, який відображає достатній рівень його надійності, ліквідності, прибутковості та платоспроможності, тобто дотримання діяльності банку основним нормативним показникам забезпечує його цілеспрямований розвиток та стабільність джерел доходу банку, витримуючи вплив зовнішніх та внутрішніх факторів.

 

Література:

1. Вітлінський В. Фінансова стійкість як системна характеристика комерційного банку / В. Вітлінський, О. Пернарівський // Банківська справа. — 2000. — №6. — С. 48-51.

2. Дзюблюк, О. В. Фінансова стійкість банків як основа ефективного функціонування кредитної системи [Текст] : монографія / О. В. Дзюблюк, Р. В. Михайлик. – Тернопіль, 2009. – 316 с.

3. Крухмаль, О. В. Оцінка фінансової стійкості банків:  інформацій-не і методичне забезпечення [Текст] : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.00.08 «Гроші, фінанси ікредит» / О. В. Крухмаль. – Суми, 2007. – 20 с.

4. Масленченков Ю.С. Экономика банка. Разработка по управлению финансовой деятельностью банка / Ю. С. Масленченков, А. П. Дубанков. – [2-изд.]. – М. : Изд. группа “БДЦ – пресс”, 2003. – 168 с.

5. Святко С.А. Аналіз і оцінка фінансової стійкості банку як необхідна умова ефективного банківського менеджменту / С.А. Святко, Р.І. Міллер // Фінанси України. — 2001. — № 8. — С. 48-54.

6. Шеремет А.Д. Финансовый анализ в коммерческом банке / А.Д. Шеремет, Г.Н. Щербакова — М: Финансы и статистика, 2000. – 256 с.