*99744*

Сисюк Л.П., Усата Т.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 Особливості та проблеми розвитку міжнародного туризму у світі

Туристична індустрія виступає потужним соціально-економічним і політичним чинником, що визначає розвиток економіки і політику багатьох країн і регіонів світу. В окремих країнах туризм став основною галуззю економіки, що визначило залежність її економічного становища від міжнародного туризму.

Роль туризму у світовій економіці, основні проблеми та особливості розвитку міжнародного туризму розглядаються багатьма вітчизняними і зарубіжними вченими. Внесок туризму у соціально-економічний розвиток, його значення для світової економіки, у тому числі з урахуванням сучасних світових тенденцій, передусім глобалізації, інтернаціоналізації, відзначають у своїх дослідженнях багато зарубіжних учених: Андреас Фрайтаг, Крістоф Ветце, Батир Мірбабаев, Маліка Шагазатова, Гевін Еклс, Раба Арежки, Реда Шериф, Джон Піотровський, Симон Мілн, Ірена Ательджевич, Іветт Резинджер та інші. Сучасний стан і тенденції міжнародного туризму дістали відображення й у працях вітчизняних науковців, серед яких: А.В. Бакурова, С.М. Васильченко, В.П. Гречаник, Н.А. Гук, А.В. Діденко, Л. О. Іванова, Є. С.  Милинчук та інші..

Сьогодні туризм став невід'ємною складовою життя більшості людей світу і одним з провідних напрямів соціально-економічної діяльності. Про глобальність туризму та пріоритетність у світовій економіці свідчать як динаміка світових туристичних потоків (4-5% зростання на рік) протягом останніх років, так і доходи від туризму, що складають 6,5% світового експорту і 18% міжнародної торгівлі послугами [3].

До факторів, що викликали бурхливий розвиток туризму в останні роки, можна віднести такі:

-       ріст суспільного багатства і доходів населення;

-       скорочення робочого часу і збільшення вільного часу;

-       розширення використання транспорту для туристичних поїздок (авіаційного, автомобільного та ін.);

-       розвиток засобів комунікації та інформаційних технологій;

-       істотні зрушення в структурі духовних цінностей та ін. [1].

Міжнародний туризм являється активним джерелом надходжень іноземної валюти. Наприклад, велика частина доходів від міжнародного туризму в загальній сумі надходжень від експорту товарів і послуг складає: в Іспанії - 35%, Австралії і Греції - по 36%, Швейцарії - 12%, Італії - 11%, Португалії  -21% і на Кіпрі - 52%. В більшості країн, що розвиваються, на долю іноземного туризму припадає 10-15% доходу від експорту товарів і послуг. Проте в деяких країнах цей показник значно вище, наприклад, в Колумбії він складає 20%, Ямайці - 30%, Панамі  -55% і на Гаїті - 73% [2].

У цілому має місце нерівномірний розвиток міжнародного туризму в країнах світу. Як уже зазначалося, частка туризму у ВВП коливається від 1 % у країнах з високорозвинутою і диверсифікованою економікою до 10% у країнах з відносно великим туристським сектором (Німеччина - 0,9%, США - 1%, Велика Британія - 1,9%, Іспанія - 4,2%, Австрія - 8,5%). Проте у багатьох малих країнах і країнах, що розвиваються, цей показник перевищує середні значення (у деяких острівних державах туризм забезпечує понад 50% ВВП: Антигуа - 58%, Багамські острови - 52%, Бермудські острови - 35%.) Така занадто висока частка надходжень від туризму у ВВП говорить про уразливість місцевих економік у разі зміни світової кон'юнктури [3].

Проте існує ряд проблем галузі, вирішення яких суттєво прискорить розвиток туристичної сфери, таких як:

-       відсутність розгалуженої системи інформаційно-рекламного забезпечення діяльності галузі та туристичних представництв за кордоном;

-       відсутність цивілізованих умов перетину кордону та несприятливий візовий режим для іноземних туристів;

-       податкове законодавство, що не сприяє вкладенню інвестицій в інфраструктуру туризму та санаторно-курортний комплекс;

-       недоліки в системі регіонального управління;

-       проблема тіньової економіки.

Світові тенденції у сфері міжнародного туризму дозволяють віднести туристичний бізнес до найперспективніших галузей економіки, але сфера туризму у світі розвивається нерівномірно й має регіональні особливості. Розвинута туристична інфраструктура сприяє покращенню привабливості країни та її конкурентоспроможності у світі, прискорює процеси її інтеграції у світову економіку, забезпечує перехід від аграрної та індустріальної економіки до розвитку економіки на основі сфери послуг.

Література:

1.                 Любіцева О. О. Ринок туристичних послуг (геопросторові аспекти).- К., 2009- 436 с.

2.                 Гречаник В.П., Васильченко С.М. Сучасні тенденції розвитку міжнародного туризму: Україна і світ/[Електронний ресурс]. — Режим доступу: < http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vpu/Ekon/2008_6/4.pdf>

3.                 Гук Н.А. Перспективи розвитку туризму у світі та в Україні/ [Електронний  ресурс]. — Режим        доступу: <http://tourlib.net/statti_ukr/guk6.htm>