*99584*

Глобак Д. В., Божовська М.Б.

Науковий керівник:

Станко Г. В.

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

ПРОБЛЕМИ ОЦІНКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ І ПРИВАБЛИВОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ

 

Постановка проблеми. Трансформація соціально-економічної моделі  українського суспільства  призвела до формування нового інвестиційного механізму, головним  завданням якого є підвищення ефективності інвестування. Це зумовлено тим, що інвестиції впливають на глибинні відтворювальні процеси  і є визначальним чинником економічного зростання будь-якої країни.

Інвестиційна активність суб'єктів господарювання визначається інвестиційним кліматом, однак клімат ще не гарантує досягнення очікуваних результатів у процесі реалізації інвестиційного проекту. Низькі показники ефективності функціонування народного господарства загалом і інвестиційної діяльності зокрема, призводять до втрати позитивної динаміки зростання національною економікою і  конкурентних переваг на світових ринках.

У процесі розробки і реалізації інвестиційних проектів перед суб’єктами інвестиційної діяльності  постають питання оцінювання ефективності інвестиційних проектів в умовах значної невизначеності і ризику.

Під інвестиційним проектом слід розуміти системно обмежений  і закінчений комплекс  заходів, документів  і робіт,  економічним результатом якого є зростання багатства інвестора, фінансовим результатом – прибуток (дохід), метеріально-речовим – нові або реконструйовані основні засоби (комплекси об'єктів), або ж придбання  і використання нематеріальних активів  або фінансових інструментів  з наступним  отриманням доходу [6].

Дана тема є актуальною, оскільки економічна ефективність проекту є запорукою його реалізації, а також є способом залучення інвесторів. Однак, для цього необхідно стандартизувати процес оцінки економічної ефективності та привабливості інвестиційних проектів, щоб він був зрозумілий вітчизняним та іноземним інвесторам, підприємцям, які прагнуть реалізовувати проекти.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Значний внесок  у розроблення теоретичних та практичних  питань  оцінки економічної ефективності інвестування зробили Ананьєв О., Бурлака Є., Міщенко В., Нікітіна А., Пересада А., Педан М., Онікієнко   С., Сьомко О., Сєріков А., Товкес Е. та інші [1 - 7].

Зокрема, Онікієнко С. досліджував основні методи оцінки економічної ефективності проекту, проблеми які виникають та шляхи їх подолання. Звернув велику увагу на закордонний досвід оцінки економічної ефективності, і можливість його впровадження в Україні [3].

Товкес Е. в своїй роботі дослідив основні шляхи підвищення ефективності розробки інвестиційних проектів, роблячи акцент на необхідності здійснення оцінки економічної ефективності та привабливості проекту, як для інвестора, так і для країни загалом [6].

Так, Ананьєв О., Сьомко О. дослідили один із підходів до оцінки економічної привабливості та ефективності бізнес-проектів створення підприємств на основі ресторанного господарства [7].

Формулювання цілей статті. Незважаючи на певне висвітлення зазначених проблем у вітчизняних наукових працях, усе ж і досі, виникають питання щодо правильної та ефективної оцінки економічної ефективності і привабливості проекту. Оскільки, саме ефективний проект принесе відповідні вигоди (доходи), результати, і не понесе значних затрат.

Тому, метою роботи є дослідження процесу оцінки економічної ефективності і привабливості інвестиційного проекту, висвітлення основних проблем даного процесу та шляхи їх подолання; рис процесу оцінки економічної ефективності та причин, що спонукають суб’єктів підприємництва  звертатися до даної оцінки.

Результати дослідження. Поняття економічної ефективності інвестиційного проекту уособлює результативність економічної діяльності системи, реалізації економічних програм та заходів, що характеризуються відношенням отриманого економічного ефекту  (результату) до витрат ресурсів, які обумовили отримання цього результату. Якщо у якості системи (об’єкту дослідження) розглядається інвестиційний проект, як форма реалізації інвестиційної діяльності, під економічним ефектом слід розуміти зростання теперішньої вартості усіх активів, якими володіє інвестор, що дає підстави для визначення економічної ефективності як вирішального фактору при прийнятті рішення стосовно доцільності реалізації інвестиційного проекту [2].

Однак, інвестиційний проект слід розглядати як систему, тоді під економічним ефектом, насамперед, слід розуміти зростання багатства інвестора, що вимірюються показником чистої теперішньої вартості, а ефективність – індексом дохідності.

В умовах ринкової економіки процесу оцінки ефективності інвестиційних проектів притаманні особливі риси:

·     аналітичний апарат для оцінки інвестиційного проекту має базуватися на співставленні доходів (прибутку), отриманих у результаті вкладання фінансових коштів у об’єкт, що розглядається, з альтернативними можливостями вкладання коштів в інші фінансові активи;

§     для визначення ефективності інвестиційного проекту процес його реалізації повинен бути визначений у часі і поєднувати усі основні фази інвестиційного циклу: капітальне будівництво, освоєння виробництва, стабільне промислове виробництво, його можливе згортання та ліквідацію;

§     вихідні дані для розрахунків ефективності проекту мають включати: початкові витрати на реалізацію інвестиційного проекту по періодам реалізації проекту, тривалість інвестиційного проекту, величини очікуваних грошових потоків по рокам, значення очікуваної вартості капіталу;

§     аналітичний апарат має забезпечувати  можливість реконструкції розгорнутого у часі потоку платежів, що включає інвестиції, поточні витрати і доходи від виробничої діяльності на основі вихідних даних;

§     для співставлення різних за часом платежів, їх приводять за допомогою процедури дисконтування до одної дати. Ставка дисконтування, що використовується для цього, вибирається виходячи з конкретних альтернатив розміщення капіталу або розраховується шляхом коригування прийнятої безризикової процентної ставки;

·     при оцінці ефективності інвестиційного проекту враховують фактор ризику, який виражається у вигляді можливого зменшення віддачі від вкладеного капіталу порівняно з очікуваною величиною [3].

При здійсненні оцінки ефективності інвестиційного проекту використовують різні методи. Серед методів оцінки ефективності інвестиційного проекту теоретично найбільш прийнятним є метод теперішньої вартості, а у випадку порівняльного аналізу – індекс дохідності. Поряд з цими методами першого вибору, варто використовувати інші методи, що ґрунтуються на принципі врахування зміни вартості грошей у часі, а саме: внутрішня норма прибутку, дисконтова ний період окупності (табл. 1) [3].

Таблиця 1.

Відповідність методів оцінки ефективності інвестиційних проектів критеріям, що висуваються до методів оцінки

Критерії оцінки методу

Метод оцінки ефективності проекту

Термін окупності

Облікова ставка дохідності

Дисконтований період окупності

Внутрішня норма дохідності

Чиста теперішня вартість

Індекс дохідності

PP

ARR

DPP

IRR

NPV

PI

Вартість грошей у часі

 

 

Ризиковості проекту

 

 

 

Тривалість економічного життя проекту

 

 

 

Об’єктивність результату, наявність правила щодо прийняття рішення

 

 

 

 

Грошові потоки

 

 

 

Використання у порівняльному  аналізі

 

 

 

За допомогою перелічених методів досліджуються наступні групи показників ефективності інвестиційного проекту – бюджетної, соціально-економічної та комерційної. Пріоритетною має бути група показників комерційної оцінки ефективності, оскільки саме вони безпосередньо стосуються суб’єкта інвестиційної діяльності. Бюджетна і соціально-економічна ефективності є лише похідними по відношенню до комерційної ефективності, не мають безпосереднього відношення до інвестора, для якого вони не є мотивом реалізації інвестиційного проекту.

Показники комерційної оцінки ефективності інвестиційних проектів поділяються, у свою чергу, на показники економічної оцінки (ефективності фінансування) і фінансової оцінки (фінансової спроможності) проекту [1].

Розглянуті у роботі методи дають змогу здійснити кількісну оцінку економічної ефективності інвестиційного проекту, а значить і бажаності його реалізації, але вони не можуть гарантувати успішної реалізації самого проекту з огляду на суб’єктивність припущень покладених у їх основу.

Однак, поряд з визначенням основних показників процесу оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів виникає ряд проблем, які підлягають розгляду.

Жоден з розглянутих у роботі методів оцінки ефективності інвестиційних проектів не може одноосібно виступати в якості універсального, оскільки всі вони дають змогу враховувати лише кількісні показники, а остаточне рішення стосовно прийнятності проекту залишається за інвестором. Ця проблема породжує ряд невизначеностей, зокрема стає невідомо, коли і які методи використовувати, оскільки не завжди дані методи є ефективними.

Проблема, яка пов’язана з практичним впровадженням у практику діяльності інвесторів оцінки ефективності інвестиційних проектів, є наслідком відсутності в Україні загальноприйнятої формалізованої концепції оцінки ефективності інвестиційних проектів. Більшість з існуючих методичних рекомендацій, стосовно оцінки економічної ефективності інвестиційних проектів є об’єктно орієнтованими в залежності від галузі народного господарства (невиробнича сфера, промисловість, транспорт, сільське господарство), що відображає застаріле сприйняття структури національної економіки  у рамках міністерств, відомств та комітетів. Для інвестора, напрямки інвестиційної діяльності якого є теоретично необмеженими, отримані за різними вузькоспеціалізованими методиками результати  можуть виявитися такими, що не можуть бути порівняні між собою, що ускладнює, а в окремих випадках робить неможливим  вирішення задачі з формування  ефективного інвестиційного портфелю [3].

Ця проблема також гальмує перенесення іноземного досвіду на вітчизняну практику, адже Україна не може здійснювати реформи, немаючи підґрунтя у вигляді сталої методології. Таким чином, більшість керівників інвестиційних проектів здійснюють оцінку економічної ефективності проекту по різному, цим самим не завжди  дана методика відповідає вимогам самого інвестора.

Однак, суб’єкти підприємництва все частіше звертають свою увагу на оцінку економічної ефективності та привабливості інвестиційного проекту.

Серед причин, що спонукають суб’єктів підприємництва  звертатися до оцінки ефективності господарювання, загалом, і ефективності інвестиційних проектів, зокрема, варто виділити:

§     переорієнтацію цілей діяльності підприємства на максимальне задоволення потреб  саме власників підприємства (інвесторів), а не менеджменту підприємства;

§     використання у якості критерію успішності реалізації інвестиційних проектів показників економічної ефективності дає змогу запобігти дестабілізації фондового ринку, шляхом усунення можливостей невиправданої переоцінки фінансових інструментів у довгостроковому періоді ­ при внутрішньокорпоративній оцінці цінних паперів за основу варто брати не суб’єктивно встановлену ринком ціну фінансового інструменту, а об’єктивні розрахунки чистої теперішньої вартості цих підприємств;

§     інтернаціоналізацію інвестиційної діяльності, яка дає змогу залучати до реалізації національних інвестиційних проектів іноземних інвесторів, що, у свою чергу, вимагає від національного інвестора гармонізації національної системи оцінки і представлення інвестиційних проектів з загальноприйнятою у країнах з розвиненою ринковою економікою;

§     різноманітність форм участі та цілей учасників у процесі реалізації інвестиційних проектів;

§     необхідність врахування впливу на результати діяльності підприємства ризику і невизначеності, притаманних ринковій економіці;

§      становлення та розвиток національного фондового ринку та вихід національного інвестора на світовий фондовий ринок [3].

Висновки. Отже, процес оцінки економічної ефективності та привабливості інвестиційного проекту відіграє головну роль при реалізації даного проекту та залученні до його фінансування інвесторів. Однак, в Україні даний процес знаходиться на досить низькому рівні розвитку, суб’єкти господарювання прагнуть використовувати дані методи, але для них залишається незрозумілим що і як слід робити, аналізувати, оцінювати.

Для інвесторів оцінка основних параметрів проекту є недостатньою інформацією для вкладання коштів у даний проект. А використання зарубіжного досвіду в оцінці економічної ефективності проекту, є неможливим, оскільки Україна немає законодавчої бази для даної інтеграції досвідом.

Для вирішення проблеми впровадження у практику діяльності інвесторів оцінки ефективності інвестиційних проектів, на основі визначеної економічної моделі інвестиційного проекту є наступні кроки:

·     створення відповідної методологічної бази проведення даної оцінки;

·     підготовка спеціалісті в даному напрямі, чи створення відповідних структур, які будуть відповідати за оцінку економічної ефективності проекту;

·     використання універсальної агрегованої моделі оцінки економічної ефективності з урахуванням невизначеності і ризиків та алгоритму оцінки інвестиційних проектів, що забезпечить комплексність оцінки показників економічної ефективності інвестування.

Зокрема, створення єдиної методологічної бази проведення оцінки економічної ефективності та привабливості проекту буде сприяти тому, що більшість суб’єктів господарювання при створенні інвестиційного проекту зможуть точніше визначати привабливість проекту відповідно до поставлених вимог. Також перевагою буде те, що дана оцінка стане єдиною, і дасть змогу інтегруватися до зарубіжного середовища, досвіду, цим самим стане привабливою і зрозумілою іноземному інвесторові. Цьому сприятиме, безпосередньо, підготовка кваліфікованих спеціалістів, які будуть здійснювати оцінку економічної ефективності проекту відповідно до законодавства. Знання даних спеціалістів повинні бути ґрунтовними, базуватися також й на закордонній практиці, тобто вони повинні знати все, щоб здійснювати ефективну оцінку. Залучення вітчизняних спеціалістів є більш зручним процесом, оскільки іноземні спеціалісти потребують значних фінансових затрат.

Результатом ефективної співпраці спеціалістів та методологічної бази є використання агрегованої моделі оцінки економічної ефективності проекту. Дана модель у свою чергу повинна враховувати всі можливі невизначеності і ризики реалізації проекту, а також включати комплексну оцінку основних показників економічної ефективності, ґрунтуючись у своїх розрахунках на основі методів чистої теперішньої вартості, індексу дохідності, внутрішньої норми прибутку та на основі інших методів.

Комплексне використання запропонованих заходів є шляхом отримання ефективної оцінки економічної привабливості проекту, залучення іноземних інвесторів до реалізації інвестиційних проектів.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1. Бень Т. Порівняльний аналіз визначення економічної ефективності інвестиційних проектів за різними методиками / Т. Бень // Економіка України. – 2009. - №11. – С. 34 – 41.

2. Ізмайлова К. Обгрунтування економічних рішень щодо підвищення ефективності проектів на передінвестиційній стадії / К. Ізмайлова // Економіка України. – 2011. - №10. – С. 79 – 87.

3. Онікієнко С.В. Облікові методи оцінки інвестиційної привабливості / С.В. Онікієнко // Вісник НБУ. – 2001. - №7. – С. 49 – 51.

4. Пиріг Д.З. Урахування ризиків в оцінці економічної ефективності інноваційних проектів малих підприємств / Д.З. Пиріг // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - №7. – С. 144 – 152.

5. Салига К.С. Порівняльна економічна ефективність кумулятивних інвестицій в інноваційні проекти з виробництва засобів праці / К.С. Салига // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. - №21. – С. 15 – 23.

6. Товкес Е.Н. Підвищення ефективності розробки інвестиційних проектів. / Е.Н. Товкес //Стратегія економічного розвитку України. – 2002. - № 3 (10). – С. 255 – 261.

7. Ананьєв О., Сьомко О. Аналіз одного з підходів до оцінки економічної привабливості та ефективності бізнес-проектів створення підприємств на основі ресторанного господарства / О. Ананьєв, О. Сьомко // Науковий вісник. – 2005. - №15. – С. 345 – 348.