*99868*

К.е.н. Баула О.В., Михальчук Л.В.

Луцький національний технічний університет

Прямі іноземні інвестиції ТНК як одна з форм  їх діяльності на світовому  та національному ринках

  На сучасному етапі розвитку світової економіки виникла необхідність мобілізації капіталу та ресурсів для подальшого їх збереження та  збільшення. З точки зору особливостей діяльності ТНК особливу цікавість викликає підприємницький капітал, як форма міжнародного руху капіталу, основу якого становлять прямі та портфельні інвестиції. Особлива увага приділяється прямим зарубіжним інвестиціям ТНК, які розглядають як міжнародні інвестиції, коли резидент однієї  країни купує довгострокові інтереси на підприємстві, що є резидентом іншої країни. Інвестиції вважаються прямими, тільки у тому випадку, коли інвестор починає володіти десятьма  чи більше відсотками акцій інкорпорованого підприємства, або має еквівалентну участь у неінкорпорованому підприємстві [2;6].

Прямі іноземні інвестиції здійснюються, як правило, шляхом створення нових підприємств або придбання існуючих місцевих фірм, що забезпечує зростання обсягів виробництва [3].

Зауважимо, що за суттю вкладення коштів існують два різновиди прямих інвестицій ТНК:

1) прямі інвестиції «зеленої зони», що утворюють нові дочірні компанії (філії). Наприклад, будівництво підприємств «під ключ». За останні роки даний різновид інвестицій становить менше ніж 20% від всього обсягу прямих іноземних інвестицій, оскільки їх оплата повинна здійснюватися переважно «живими» грошима;

2) трансграничні злиття і поглинання («коричневі інвестиції») – зміна управління активами і діяльністю компанії, що приєднується внаслідок інвестиції. В даному випадку поєднуються активи та операції двох фірм для створення нової компанії. Трансграничні злиття і поглинання становлять понад 80% обсягу прямих іноземних інвестицій (ПІІ) у світі [4, c. 78]. При транскордонному поглинанні іноземна компанія купує місцеву компанію і в подальшому здійснює контроль над її активами. В останні десятиліття спостерігається зростання кількості "агресивних" поглинань і, відповідно, зменшення "дружніх". При "агресивних" поглинаннях ТНК з початку вдаються до скуповування акцій іноземної компанії на фондовому ринку, а потім уже вступають у взаємодію із загальними зборами акціонерів. У випадку "дружнього" поглинання спочатку досягається згода між керівниками ТНК та акціонерами компанії, яку поглинають, на купівлю-продаж акцій. Потім здійснюється обмін акцій цієї компанії на акції ТНК. Іншим варіантом "дружнього" поглинання є поглинання у формі передавання контрольного пакету акцій ТНК у траст або довірче управління [3].

Стандарти сучасних міжнародних фінансів передбачають певні шляхи та правила залучення ПІІ, їх функціонування в національній економіці на регіональному і міжнародному рівнях. Вміле та розумне використання ПІІ є запорукою успішного функціонування національних господарств у сучасному конкурентному світі. ПІІ можуть відігравати провідну роль у розвитку країн, що їх приймають. Вони розглядаються сьогодні не тільки як засіб отримання доступу до зовнішнього джерела фінансування чи сучасних технологій або передового управлінського досвіду, але й як фактор зростання національних економік, забезпечення їхньої конкурентоспроможності на світовому ринку. До того ж ПІІ не лягають важким тягарем на зовнішній борг, а навпаки, сприяють отриманню коштів для його погашення.

 Кінець ХХст. та початок ХХІ ст. загалом окреслюється позитивними тенденціями з боку ТНК  не  лише  по  відношенню  до  приймаючих  країн,  але  й  до  країн базування. Однак, одночасно негативні наслідки глобалізації відчувають на собі ті країни, які раніше лише користувалися її перевагами.

Світовий досвід свідчить про певну трансформацію поглядів на «плюси» і «мінуси» інвестування ТНК у національну економіку. Акценти зміщуються на позитивний вплив ПІІ транснаціональних корпорацій, що пов'язано з можливостями прямого доступу до передових технологій, оскільки це не лише розкриває експортний потенціал, а й створює нові робочі місця. Негативний вплив ТНК можна нейтралізувати заходами з транснаціоналізації національної економіки, зокрема шляхом формування фінансово – промислових груп, здатних забезпечити баланс національних інтересів з мотивацією зарубіжних ТНК [5, c. 191-192].

Ситуація на вітчизняному ринку  демонструє, що  домінування  великих ТНК  є  явищем неминучим, так як Україна потребує інвестиційних надходжень, які стали б джерелом  ринкових  трансформацій,  стимулювали появу додаткових робочих місць, а також дали змогу використовувати нові технології. Однак, одночасно фінансовий та виробничий потенціал ТНК ставить під загрозу  існування національних підприємств, які не матимуть змоги гідно конкурувати з ними.

Серед головних перешкод на шляху інвестиційної діяльності світових ТНК в Україні науковці та аналітики виділяють: неврегульованість та нестабільність правової бази, недосконалість податкової системи та значний податковий тиск, високий рівень бюрократії і корумпованості посадових осіб, низький платоспроможний попит українських споживачів, недостатня транспарентність (прозорість) процесу приватизації, неефективність судової влади, повільний розвиток фондового ринку [4].

Незважаючи на усі названі перешкоди вітчизняні компанії мають цілий ряд конкурентних переваг, які повинні слугувати основою побудови взаємовигідного партнерства зі світовими ТНК. Найважливішими серед них є: відмінне знання українського ринку, статус національного виробника, налагоджені зв’язки з державними органами, наявність розгалужених філіальних мереж, монопольне положення на українському ринку, усталені ділові відносини з постачальниками.

Загалом формування інвестиційної привабливості українських підприємств з точки зору ТНК можна досягти за рахунок наступних заходів:

·  висока готовність українського підприємства до впровадження нових методів менеджменту, готовність до обміну досвідом з підрозділами ТНК в інших країнах;

·  чесне, партнерське ведення бізнесу з ТНК;

·  підвищення рівня знань персоналу української компанії з питань ведення міжнародного бізнесу;

·  забезпечення поінформованості іноземних ТНК про українське підприємство;

·  проходження міжнародної сертифікації якості продукції [1].

Таким чином, в сучасних умовах глобального господарювання транснаціональні корпорації складають основу економік найрозвиненіших країн світу, вони є наймогутнішими суб’єктами світового господарства, на них припадає основна частина ПІІ, які не лише слугують каталізатором економічного зростання, але й вказують на прийнятність економічної політики країни-реципієнта для світового бізнесу та свідчать про перспективність її інтеграції у світову економіку. Надходження ПІІ в країну означає приплив не просто додаткового капіталу, а отримання унікального поєднання капіталу, управлінського досвіду, прогресивних технологічних знань, доступу до ринків капіталу, збуту, сировини, які вже має ТНК - інвестор. Подібна квінтесенція є необхідною для забезпечення конкурентоспроможності в умовах глобалізації. В цілому, стратегія залучення Україною інвестицій ТНК має базуватися на формуванні збалансованої системи умов та факторів, які роблять вітчизняну економіку привабливою для ТНК.

Література

1.   Беднарчук Ю.П.Проблеми та перспективи інвестиційної діяльності при формуванні транснаціональних корпорацій в Україні   / Ю.П.Беднарчук // [Електронний ресурс]. - Режим доступу до сайту: http://nuwm.rv.ua/metods/asp/ vd/v401ek04.doc 

2.   Єрмілова К.В. Визначення основ міжнародної інвестиційної діяльності в умовах формування глобального економічного простору / К.В.Єрмілова // [Електронний ресурс]. - Режим доступу до сайту: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Tiru/2009_28_1/6.pdf

3.   Козак Ю.Г. Міжнародна економіка / Ю. Г. Козак //: Навч. посібник. Видання 2-ге персроб. та доп. - К.: Центр учбової літератури, 2008. - 1118 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу до сайту: http://pidruchniki.ws/15931106/ekonomika/  

4.   Кравченко М. Проблеми залучення прямих іноземних інвестицій транснаціональних корпорацій в економіку України / М. Кравченко // Персонал. – 2007. - № 3 – с. 77-80.

5.   Кравчук О. Я. Міжнародна економіка: Навч. посібник / / Кравчук О. Я., Божидарнік Т. В., Савош Л. В. та ін. - Луцьк: РВВ ЛНТУ, 2010. – 420 с.

6.   Новак В. О. Деякі аспекти впливу фінансової транснаціональних корпорацій / В. О. Новак, М. М. Вольчак // [Електронний ресурс]. - Режим доступу до сайту: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2010_1/Novak_110.