*99470*

Економічні науки/5.Управління трудовими ресурсами

 

 

Щетініна С.В.

Мелітопольський Державний Педагогічний Університет імені Богдана Хмельницького, Україна

 

Головні аспекти кадрової політики закладів охорони здоровя

 

Постановка проблеми. В умовах ринкових відносин докорінно змінюється концепція управління трудовими ресурсами, вибір засобів і методів практичної реалізації задач даного управління.

Добре відомо, що успіх роботи підприємства забезпечують працівники і жодна компанія світу не досягла успіху, не створивши ефективну систему управління трудовими ресурсами.

Трудові ресурси – це сукупність осіб, що працюють на певному підприємстві і вкладають свій труд, фізичні та розумові здібності, знання та навички в проведення господарсько-фінансової діяльності підприємства, реалізацію його статутних завдань (закупівлю та реалізацію товарів, надання послуг та інше).

За останні роки в Україні намагаються змінити застарілу концепцію управління трудовими ресурсами, але поки що це мало кому вдалося. Основною причиною цього є слабка забезпеченість необхідними кадрами, які здатні нетрадиційно, на високому професійному рівні вирішувати складні задачі.

На сучасному етапі особлива увага приділяється використанню людського фактору, підвищенню якості і творчої віддачі інтелектуального та кадрового потенціалу, покращенню підготовки і використання спеціалістів, а отже важлива роль в данному питанні відводиться плануванню і організації кадрової політики.

Необхідність розробки нової кадрової політики, кадрового забезпечення випливає із змісту тих завдань, які стоять сьогодні перед закладами охорон здоровя, а саме – фармацевтичними підпрємствами. Необхідно виробити нові ідеї, принципи і технології вирішення кадрових питань, які б відбивали сучасний рівень управлінської науки, практики і вимоги демократичного суспільства.

Аналіз досліджень і публікацій з проблеми. Проблеми кадрової політики займають чільне місце в менеджменті і досліджувалися багатьма зарубіжними та вітчизняними вченими. Свої роботи даним проблемам присвятили такі вчені: Мальцев В., Резніченко Н., Андрушків Б., А.Маслоу, В.Врум, М.Вольський, Г.Цехановецький, М.Туган-Барановський, Д.Богиня, А.Колот та інші.

Метою статті є дослідження кадрової політики на фармацевтичних підприємствах в сучасних умовах і пошук можливих шляхів її удосконалення.

Викладення основного матеріалу. Результати діяльності багатьох підприємств охорони здоров’я і накопичений досвід їхньої роботи з кадрами показують, що формування виробничих колективів, забезпечення високої якості кадрового потенціалу є вирішальними факторами ефективності операційної діяльності і конкурентноздатності послуг. Проблеми в області управління персоналом і повсякденною роботою з кадрами постійно знаходяться в центрі уваги керівництва закладів охорони здоров’я [1].

Слід відзначити, що основою системи управління кадрами на підприємстві є кадрова політика. Це система поглядів, принципів, моделей та цілей, уявлень, які визначають напрямок та зміст роботи з кадрами, загальні та специфічні вимоги до них. Вона розробляється власниками підприємства або вищим керівництвом, кадровою службою [2].

Основною метою кадрової політики в охороні здоров’я на думку Москаленко В.Ф. є своєчасне забезпечення підприємства трудовими ресурсами потрібної якості та чисельності . Також вона має за мету:

1) забезпечення умов реалізації передбачених трудовим законодавством прав та обов’язків громадян;

2) раціональне використання кадрового потенціалу;

3) формування та підтримка ефективної роботи трудових колективів.

Основними складовими кадрової політики вважається політика відбору кадрів, політика навчання, політика оплати праці, політика формування кадрових процедур, політика соціальних відносин.

Сфера кадрової політики в охороні здоров’я охоплює основні аспекти розвитку підприємства і представлена на рис. 1 [4].

 

СФЕРИ ДІЯЛЬНОСТІ ВИРОБНИЧОЇ КАДРОВОЇ ПОЛІТИКИ

 

КІЛЬКІСНЕ І ЯКІСНЕ ПЛАНУВАННЯ ПЕРСОНАЛУ

 

ЗАЙНЯТІСТЬ ПЕРСОНАЛУ (МАРКЕТИНГ ПЕРСОНАЛУ) СКОРОЧЕННЯ ШТАТІВ

 

НАВЧАННЯ ПЕРСОНАЛУ

 

УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ (КАДРОВИЙ КОНТРОЛЬ)

 

ПОЛІТИКА КЕРІВНИЦТВА, ПОЛІТИКА СТИМУЛЮВАННЯ

 

СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА

 

ІНФОРМАЦІЙНА (КОМУНІКАЦІЙНА) ПОЛІТИКА

 

СПРИЯННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА (СУСПІЛЬНІЙ ТА ЕКОНОМІЧНІЙ)

Рис. 1. Сфера кадрової політики

У великих компаніях кадрова політика, як правило, офіційно декларується та фіксується у загальнокорпоративних документах: меморандумах, інструкціях, які регламентують найважливіші аспекти управління трудовими ресурсами. В невеликих компаніях, фірмах вона, як правило, спеціально не розробляється, а існує як система неофіційних установок власника.

Головна мета управління трудовими ресурсами полягає у формуванні чисельності і складу працівників, що відповідають специфіці діяльності підприємства, здатні забезпечувати основні задачі його розвитку в майбутньому періоді, а також у забезпеченні мінімізації витрат підприємства на формування і утримання персоналу та максимізації результатів від його використання [3].

При формуванні ефективної кадрової політики, необхідно врахувати досвід країн з ринковими відносинами. Регулювання ринку праці в західних країнах здійснюється на трьох рівнях: державному, територіальному та на рівні організації. Існують різні моделі регулювання, що відрізняються цільовими постановами, методами та засобами, умовами господарського розвитку.

Отже, з розвитком і ускладненням виробництва та торгівлі, прискоренням науково-технічного прогресу змінюються вимоги до кадрів. Підвищуються вимоги до загальноосвітньої, економічної, технічної, технологічної підготовки  робітників та службовців, до рівня їхньої кваліфікації. Виникають питання раціонального використання трудових ресурсів, оптимальної оцінки діяльності кадрів. А оскільки зазначені напрямки управлінської діяльності відносяться до області кадрової роботи, необхідним стає створення кадрової служби на фармацевтичних підпрємствах, яка зможе правильно формувати, вдосконалювати відповідно до змін механізм кадрового регулювання, що дозволить забезпечити розвиток персоналу, а отже і досягнення цілей підпрємства.

 

Література:

1.     Андрушко В.К., Комар Ю.М., Комар С.Ю.  / За заг. ред.  В. К. Андрушко/ . Управління персоналом Навчально-методичний  посібник  Хмельницький: ХІУП,  2000. 256 с.

2.     Гавкалова Н. Теоретичні засади ефективного менеджменту персоналу // Україна: аспекти праці. – 2005. – №3. – с. 31-36.

3.     Комар Ю.М.  Управління персоналом: Навч.  посібник. /За заг.  Ред. В.В. Дорофієнка; Наук. ред. Ю.Ф  Дробноход. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – 163 с.

4.     Корвецький О., Літвак А., Мусій О., Глуховський В., Тищук М. Охорона здоров'я в регіонах: влада і громада. Дослідження політики стосовно охорони здоров'я в Україні: зб. матеріалів / Микола Тищук (заг.ред.). – О. : Ка-До, 2007. – 115с.