*98751*

Экономические науки / 7. Учет и аудит

 

Борисенко О.І., магістрант,

Науковий керівник: ст. викладач Дробязко С.І.

Дніпропетровський університет ім. А.Нобеля

 

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ТОРГІВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Торговельна діяльність підприємств забезпечує безперервний процес руху активів у формі товарів від виробничих підприємств різних форм власності до безпосередніх споживачів [1]. Для забезпечення торговельної діяльності підприємства здійснюють операції купівлі-продажу товарів, які є найбільш важливою і значною частиною активів підприємства. Вони займають особливе місце у складі майна та домінуючі позиції у структурі витрат торговельних підприємств.

Основним завданням торговельного підприємства є найбільш повне і оптимальне забезпечення товарного асортименту для здійснення торговельних операцій як з оптовими, так і з роздрібними покупцями. Темпи росту обсягу реалізації продукції, покращення її якості безпосередньо впливають на обсяг витрат і прибуток торговельного підприємства. Оскільки метою будь-якої діяльності, у тому числі і торговельної, є отримання прибутку, який є фінансовою базою подальшого розвитку підприємства та показником ефективності даного виду діяльності, то постає необхідність в повному та достовірному його визначенні, тобто достовірному визначенні доходів та витрат, понесених підприємством на його отримання.

Різноманіття форм власності в період ринкової економіки та розширення прав торговельних підприємств вимагають альтернативних, а часом і різноманітних підходів при рішенні конкретних питань методики й техніки ведення обліку торговельної діяльності.

Облік діяльності торговельного підприємства здійснюється за такими напрямками:

-       кількісний і вартісний облік товарів;

-       облік надходження та вибуття товарів на підприємстві та розрахунків з постачальниками;

-       облік наявності товарів та руху на складах;

-       порядок формування та облік фінансових результатів торговельного підприємства.

В останні роки у зв'язку з виходом України на міжнародний ринок, розвитком ринкових відносин зроблено величезну роботу як з формування законодавчої бази обліку, так і з удосконалення його основних принципів. Проте на сьогодні організація бухгалтерського обліку не повною мірою відповідає сучасним вимогам. Не завжди забезпечується належна комплексність рішення завдань. Зокрема, інформація, яка дозволяє приймати відповідні управлінські рішення, формується недостатньо оперативно, нерідко аналітичні роботи виконуються поверхово без необхідних висновків і пропозицій.

У торговельній діяльності особливе місце займають товарні запаси, що володіють мобільністю, потенційною можливістю приносити прибуток.

         Відповідно до П(С)БО 9 "Запаси" [2] для цілей роздрібної торгівлі запасами являються активи, що утримуються для подальшого продажу в умовах звичайної господарської діяльності. Запаси визнаються активом, якщо:

-         існує імовірність того, що підприємство може одержати у майбутньому економічні вигоди;

-         вартість запасів може бути вірогідно визначена.

Товари на підприємства роздрібної торгівлі можуть надходити від різних постачальників:

-         від безпосередніх виробників - промислових підприємств;

-         від оптових і посередницьких торговельних підприємств;

-         від фізичних осіб;

-         від сільскогосподарських підприємств.

         Всі продовольчі і непродовольчі товари повинні надходити зі всіма необхідними супроводжувальними документами [3]:

-         товарно-транспортними накладними;

-         прибутково-видатковими накладними;

-         свідоцтвом якості;

-         сертифікатом відповідності та ін.

Матеріально-відповідальні особи - продавці, товарознавці при отриманні товару повинні звіряти фактичну наявність товару з даними, які вказані у супроводжувальних документах.

Проблема ефективності управління товарними запасами особливо актуальна в нових умовах господарювання, коли загострюється увага на необхідності удосконалення методики оцінки і обліку запасів товарно-матеріальних цінностей, визначенні їх оптимального рівня, прискорення товарообіговості. Однак, товарне забезпечення роздрібної торгівлі і його відповідність купівельному попиту на сьогодні функціонує недостатньо ефективно. Особлива роль у рішенні цих проблем належить бухгалтерському обліку, як інформаційній функції системи управління.

 

Література:

 

1.     Атамас П.Й. Бухгалтерський облік у галузях економіки: Навчальний посібник.- К.: вид-во «ЦУЛ», 2010.- 392 с.

2.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затверджений наказом Мінфіну України від 20.10.99 р. № 246.

3.     “Про затвердження типових форм первинних документів з обліку сировини та матеріалів”, Положення затверджене наказом Міністерства статистики України від 21.06.96р. № 193.