*99522*

Марія Коваль

Львівський національний університет імені Івана Франка

Напрями підвищення ефективності якості аудиторських послуг та контролю за цим процесом в Україні

         З розвитком економіки і посиленням інтеграційних процесів між країнами питання якості наданих аудиторських послуг набуває щораз більшої актуальності. Створення єдиної світової системи для користувачів фінансової звітності підприємств вимагає від вітчизняних аудиторських фірм  нових шляхів удосконалення.

Пошук нових шляхів для підвищення якості надання аудиторських послуг є пріоритетним завданням на даному етапі розвитку аудиту в Україні. Для подальшого розвитку аудиту в Україні потрібно підвищувати якість, а також контроль за  наданням аудиторських послуг, що дозволить збільшити довіру користувачів до наданої інформації і призведе до підвищення необхідності аудиту у суспільстві загалом.

         Даній тематиці присвячували свої праці такі відомі зарубіжні науковці, як Е.Аренс, Дж.Л.Лоббек, Дж.К.Робертсон. Серед сучасних вчених доцільно  виділити таких як: І.М.Гноєва, В.П.Коваленко, Н.І.Комарницька., І.О.Компа­нієць, Н.М.Проскуріна, О.Ю.Редько та ін. Більшість дослідників наголошують на низькій якості надання аудиторських робіт і неефективному здійсненні контролю з боку вищих органів.

         Метою дослідження є аналіз та визначення шляхів удосконалення якості та контролю за проведенням аудиторських робіт.

         Виклад основного матеріалу. Під якістю аудиторських робіт і послуг розуміють здатність  перевіреної фінансової звітності задовольнити потреби користувача інформації і забезпечити достовірність цієї інформації.

Забезпечення якості – це основний професійний принцип, який надає гара­нтію громадськості й спостережним органам, що аудитори та аудиторські фірми у своїй діяльності додержуються встановлених стандартів аудиту й етичних норм [1].

Також якість аудиторських послуг визначається дотриманням чинного законодавства, стандартів аудиту та Кодексу професійної етики.  Згідно Закону України “Про аудиторську діяльність”[5], контролюючим органом в аудитор­ській діяльності виступає Аудиторська палата України.

         Існує два види контролю якості аудиторських послуг: внутрішній і зовнішній.

Зовнішній контроль здійснюють відповідні органи через проведення перевірок аудиторських фірм. Виконавцями зовнішнього контролю якості аудиторських послуг можуть бути: Аудиторська палата України, Спілка аудиторів України та залучені до перевірки аудиторські фірми (аудитори), які не повинні бути зацікавлені у результатах контролю якості роботи аудиторської фірми, котра буде перевірятись нею, і представники інших громадських організацій, які здійснюють незалежний громадський нагляд [2].

Стосовно Аудиторської палати то за останні декілька років вона прийняла такі положення стосовно даного питання, а саме: 

       «Про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг в Україні», затверджене Рішенням Аудиторської палати України від 26.05.2005р. №149/5.2[6];

       Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг «Організація аудиторськими фірмами та аудиторами системи контролю якості аудиторських послуг», затверджене Рішенням Аудиторської палати України від 27.09.2007р. №182/4[6];

       Положення про зовнішні перевірки систем контролю якості аудиторських послуг, створених аудиторськими фірмами та аудиторами відповідно до професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог, затверджене Рішенням Аудиторської палати України від 23.04.2009р. №201/4[6].

Розроблені і прийняті документи засвідчують про посилення уваги державних органів до якості аудиторських робіт і послуг. Та незважаючи на це все аудиторські ринок не може в повній мірі задовольнити споживачів. Це спричинено багатьма факторами, а саме: недосконалою законодавчою базою, нерозвиненістю фондового ринку.

         Внутрішній контроль здійснюється безпосередньо на підприємстві (фірмі) і організовується самим керівництвом. Для підтримання такого контролю на належному рівні слід дотримуватися таких стандартів[2]:

       Міжнародний стандарт аудиту 220 "Контроль якості під час аудиту історичної фінансової інформації";

       Міжнародний стандарт контролю якості №1 "Контроль якості для фірм, що виконують аудит та огляд історичної фінансової інформації, а також інші завдання з надання впевненості, та надають супутні послуги".

         На даний час значна частка українського ринку аудиторських послуг належить таким іноземним компаніям, як Ernst&Young, PriceWaterhouseCoopers.

Для створення конкуренції вищезгаданим компаніям вітчизняні аудиторські фірми повинні покращувати якість надання своїх послуг. Визначити якість наданих послуг  є нескладно таким визначником можуть виступати скарги на аудиторів з боку користувачів. Опираючись на дослідження Н. М. Проскуркіної і В.П. Коваленко[1], слід зазначити, що в більшості скарги надходять через неправильно складені висновки або ж дії що не відповідають чинному законодавству.

         В умовах, що склалися на даний момент більшість фірм створює свої служби контролю за якість наданих робіт, проте ефективність такого контролю безпосередньо залежить від керівництва фірм. Проведення зовнішнього контролю на даний час в нашій країні більш зосереджене на документальному оформленні, а не на якості наданих послуг. Слід зазначити, що в іноземних країнах саме зовнішній контролю за якістю робіт підвищує дисципліну працівників фірм. Ефективним є також прослуховування до думки клієнтів, які можуть сформувати певні відгуки про надані аудиторськими фірмами послуги.

         Висновки. Для підвищення якості аудиторських послуг українським фірмам слід на перше місце ставити задоволення потреби споживача і  дотримуватися правил професійної етики. Серед основних напрямів для підвищення якості надання послуг, слід відмітити такі, як впровадження і дотримання міжнародних стандартів аудиту у практиці аудиту, зважання на думки клієнтів, запозичення досвіду закордонних провідних аудиторських фірм. Стосовно удосконалення контролю , то зовнішній контроль слід сконцентрувати не на документальному оформленні, а на самому процесі аудиту.

Список використаних джерел:

1.         Проскуріна Н.М., Коваленко В.П.  Якість аудиторських послуг в Україні: реалії та перспективи. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/PORTAL/soc_gum/Ech/2010_9-10/11_Proskurina.pdf

2.         Комарницька Н.І. Контроль якості аудиторських послуг: вітчизняний та зарубіжний досвід. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/portal/chem_biol/nvnltu/21_15/203_Kom.pdf

3.         Редько О.Ю. Якість аудиторських послуг: філософія та міфологія / О.Ю. Редько // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. – № 1. – С. 46-54.

4.         Компанієць І.О., Гноєва І.М. Контроль якості аудиторських послуг в Україні. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vchtei/2011_3/NV-2011-V3_65.pdf

    5.   Закон України «Про аудиторську діяльність» від вiд 22.04.1993  № 3125-  XII. [Електронний ресурс]. Режим доступу:  http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=3125-12

      6.  Офіційний сайт Аудиторської палати України. [Електронний ресурс]. –             Режим доступу: http://apu.com.ua/files/temp/2077494523.doc