*99743*

                                                                               к. п. н. Отрощенко Л.С.

                        ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ», Україна

Реалізація дуального принципу навчання у  вищій освіті Німеччини

Система освіти Німеччини вважається однією з кращих в Європі.  Одним із головних чинників успіху підготовки майбутніх фахівців  у вищих навчальних закладах Німеччини є традиційний принцип поєднання теоретичної і практичної освіти, який реалізовується під час проходження студентами практики, застосовуванням дуального принципу навчання у ВНЗ, під час навчання за кордоном, використанням на заняттях кейс-методу, написанням дипломних робіт на підприємствах тощо.

Прикладом посиленої уваги уряду Німеччини до важливості проходження практики у навчальному процесі, може бути конкурс «Реформовані спеціальності – бакалавр у спеціальних вищих школах», ініційований  Науковою Спілкою Німеччини (Stifterband für die Deutsche Wissenschaft). Метою проведення конкурсу, розпочатому у 2003 році, було посилення орієнтації на практику у спеціальних вищих школах Німеччини. В результаті Експертною Комісією було обрано чотири кращих спеціальних вищих школи. В якості винагороди за перемогу на конкурсі Наукова Спілка Німеччини фінансово підтримувала ці ВНЗ на протязі наступних трьох років. Щорічні 75 000 Євро були направлені на подальший розвиток спеціальностей-переможців. В процесі визначення переможців Експертна комісія керувалася наступними критеріями:

·        чітка практична орієнтація програм по підготовці бакалаврів;

·        залучення представників підприємств до розробки кваліфікаційного профілю та змісту навчання;

·        чітке визначення компетентностей, які отримують студенти під час навчання, включаючи опис подальшої професійної зайнятості та можливостей для підвищення кваліфікації;

·        зворотній зв'язок змісту навчання, навчальних програм та організації навчання із специфічними інтересами студентів у спеціальних вищих школах;

·        інтеграція практичної та відповідно проектної частин у навчальні програми;

·        передача ключових кваліфікацій;

·        використання інноваційних навчальних, учбових та екзаменаційних форм;

·        заходи щодо гарантії якості навчання.

На кінцевий строк подання заявок (15 грудня 2005 року) було отримано 65 пропозицій із спеціальних вищих шкіл. Серед них найбільша кількість (24 заявки) була отримана від економічних спеціальностей.

Серед чотирьох переможців гідне місце посіла спеціальна вища школа м. Гіссен-Фрідбер зі своєю ініціативою «Навчання плюс (StudiumPlus. Програма «Навчання плюс» була створена для економічних та інженерних спеціальностей. Суть програми полягає у тісній співпраці ВНЗ із регіональною економікою. Для реалізації цієї ініціативи у спеціальній вищій школі м. Гіссен-Фрідберг вже багато років працює Центр дуального навчання (нім. Zentrum für duale Hochschulstudium), метою створення якого було налагодження зв’язків між ВНЗ та підприємствами. Тобто у роботі цієї вищої школи використовується добре відомий у всьому світі дуальний принцип, який означає паралельне навчання в навчальному закладі та на виробництві. Цікаво, що такий метод навчання німці застосовують уже 400 років.

Як зазначають президент спеціальної вищої школи м. Інгольштадт, професор, доктор наук Гунтер Швайгер (Gunter Schweiger), президент спеціальної вищої школи м. Кемптен, професор, доктор наук Роберт Ф. Шмідт (Robert F. Schmidt) та керівник відділу персоналу машинобудівної групи Гренцебах, председатель Ради товариства «Дуальна вища школа» Петер Марцінковскі (Peter Marcinkokowski), «зараз в Німеччині існує попит на економістів, які мають академічну освіту, в якій міцно з’єднані теоретична та практична підготовка. Цій вимозі цілком відповідає дуальний принцип навчання» [1, 1]. 

На думку Ганса Р. Фрідріха (Hans R. Friedrich), який був керівником відділення вищої освіти Міністерства Освіти і Досліджень Німеччини до 2002 року, використання дуального принципу у вищій школі Німеччини має плюси як для ВНЗ, студентів, так і підприємств. Адже, як наслідок, вищі школи мають додаткове фінансування, підтримку персоналу та матеріальної бази. Підприємства мають перспективу отримання освіти та підвищення кваліфікації для своїх робітників, а також можливість відбирати майбутній персонал серед студентів. Щодо студентів, завдяки дуальному принципу вони мають двосторонній договір про навчання, фінансову впевненість під час навчання та перспективи працевлаштування після закінчення ВНЗ [2, 19].

Професор, доктор Роберт Ф. Шмідт (Robert F. Schmidt), президент  спеціальної вищої школи м. Кемптен (Hochschule Kempten) вважає, що спеціальності, які використовують дуальний принцип під час підготовки фахівців, пропонують чудову вищу освіту із посиленою орієнтацією на практичні навички [3, 3]. До речі, в  спеціальній вищій школі м. Кемптен три зовнішньоекономічні спеціальності використовують цей принцип при підготовці фахівців, а саме: «Міжнародний бізнес», «Міжнародний торговий менеджмент» та «Міжнародний менеджмент». Концепція дуального навчання у спеціальній вищій школі м. Кемптен реалізується за двома моделями: поєднане навчання (нім. Verbundstudium) та навчання із поглибленою практикою (нім. Studium mit vertiefter Praxis).

Розглянемо обидві моделі.

Модель «поєднане навчання» визначається як «зв'язок академічного навчання у спеціальній вищій школі та професійна освіта на підприємстві» і передбачає близько 27 місяців теорії та 21- 28 місяців практики.

Рис. 1. Модель дуального навчання № 1 «Поєднане навчання» [3, 4]

 

Щодо другої моделі «навчання із поглибленою практикою», вона характеризується як «зв'язок академічного навчання та інтенсивної практичної діяльності на підприємстві». Згідно моделі, навчальний процес складається із 27 місяців теорії та практики на 100 відсотків більше ніж у традиційному навчанні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Модель дуального навчання № 2 «Навчання із поглибленою практикою» [3, 5].

На прикладі спеціальності «Міжнародний менеджмент (Internationales Management)» спеціальної вищої школи м. Хоф (Hochschule Hof) розглянемо як організовано дуальне навчання в рамках моделі «Поєднане навчання». Отже, з вересня першого року навчання студенти починають навчання на підприємстві. Тринадцять місяців потому, тобто з жовтня другого курсу, починається теоретичне навчання у спеціальній вищій школі м. Хоф. Під час канікул та практики за кордоном, навчання на підприємстві призупиняється. Підготовка до IHK-іспиту узгоджується із державною професійною школою Марктредвітц-Вунзідель (Berufsschule Marktredwitz-Wunsiedel), яка надає для студентів власний клас. В цей період спеціальна вища школа організовує додаткове дистанційне навчання. Після вдалого складання IHK-іспиту, в кінці третього року навчання, студенти подовжують навчання на підприємстві, під час якого вони готують тезис на звання бакалавра. В цілому, навчання у спеціальній вищій школі триває 4,5 роки й закінчується отриманням студентами звання бакалавра мистецтв (англ. Bachelor of Arts) та економіста із збуту та постачання (нім. Industriekaufmann/frau) [1, 66].

Дуальний принцип навчання є однаково корисним як для підприємств, де студенти отримують практичні навички, а також для самих студентів.

Підприємства отримують вигоду від тісної співпраці у контексті дуального принципу завдяки:

·        висококваліфікованим, академічно освіченим фахівцям, що володіють специфічними практичними навичками;

·        вмотивованим на досягнення успіху, дисциплінованим, цілеспрямованим випускникам, міцно зв’язаним із своїм підприємством;

·        задоволенню потреби в успішних керівниках у майбутньому;

·        відсутності необхідності у дорогих та довготривалих програмах по тренуванню персоналу;

·        тісним контактам із ВНЗ у питанні передачі технологій та знань;

·         покращенню іміджу та посиленню привабливості підприємства в очах кращих фахівців.

Щодо студентів,  позитивами для них є:

·        корисний практичний та професійний досвід на обраному підприємстві;

·        розвиток ключових кваліфікацій /компетентностей на практиці;

·        фінансова впевненість завдяки обов'язковій оплаті праці;

·        гарні професійні та кар’єрні шанси (майже сто відсотковий подальший прийом на роботу);

·        скорочення тривалості освіти та навчання;

·        більш ранній початок професійного життя та плавний перехід від навчання до роботи [3, 6-7].

Вивчення німецького досвіду застосування дуального принципу у вищій освіти утверджує в думці, що саме ця практика підготовки фахівців усуває основний недолік традиційних форм і методів навчання розрив між теорією і практикою.

На нашу думку, прогресивні ідеї досвіду Німеччини можуть бути корисними й актуальними для нашої країни в умовах приєднання України до європейського освітнього й наукового простору на засадах рівноправного партнерства. Зазначимо, що серед подальших перспектив нашого дослідження важливим напрямком вбачається вивчення досвіду інших країн у питанні реалізації дуального принципу в освіті.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.     Duale Studienangebote in Bayern 2008/2009. Hochschule dual. – München. – Juni 2008 – S. 159.

2.     Friedrich Hans R. Bologna und der Bachelor // Wirtschaft &Wissenschaft. DUZ spezial. – Oktober. – 2006. – 16–19 S.

3.     Hochschule dual. Hochschulstudium und betriebliche Praxis optimal kombinieren. Eine Initiative der bayerischen Hochschulen für angewandte WissenschaftenFachhochschulen (Hochschule Bayern e.V.) für den Wirtschaftsstandort Bayern. – München. – Hochschule Bayern, 2008.