Пантєлєєва І.В., Олійник Ю.С.

м. Харків, Українська інженерно-педагогічна академія

кафедра Електроенергетики

системА тестування знань студентів електроенергетичних спеціальностей на прикладі дисципліни «Основні принципи виробництва, розподілу та споживання електроенергії»

Як зазначалося раніше, при якісній підготовці спеціалістів в галузі електроенергетики проблема контролю засвоєння знань студентів, зокрема проблема тестування знань, займає провідне місце. Одним із засновником рівневого тестування є В.П. Безпалько. Спираючись на класифікацію тестів згідно теорії В.П. Безпалька було розроблено авторську методику тестування знань на прикладі дисципліни «Електромагнітні перехідні процеси», яка складається з тестів ознайомчо-орієнтовного, понятійно-аналітичного та продуктивно-синтетичного рівнів засвоєння навчального матеріалу. В свою чергу тести ознайомчо-орієнтовного рівня містять тести на впізнання, розрізнення та класифікацію навчальних елементів.

При цьому проблема тестування знань з інших дисциплін електроенергетичного профілю, зокрема з інтегральної дисципліни «Основні принципи виробництва, розподілу та споживання електроенергії», яка складається з трьох частин, раніше не розглядалася.

Розроблена раніше авторська методика тестування знань з дисципліни «Електромагнітні перехідні процеси» містить диференційні тести ознайомчо-орієнтовного, понятійно-аналітичного та продуктивно-синтетичного рівнів засвоєння навчального матеріалу згідно теорії В.П. Безпалька. Необхідно нагадати, що тести ознайомчо-орієнтовного виду складаються в свою чергу з тестів на впізнання, розрізнення та класифікацію дедуктивного та індуктивного виду.

У роботі при розробці тестів буде розглядатися інтегральна дисципліна «Основні принципи виробництва, розподілу та споживання електроенергії», яка складається з трьох взаємопов’язаних між собою частин, у даній статті розглядається розробка тестів з третьої частини цієї дисципліни, яка вивчає споживачів електроенергії.

Метою роботи є розробка системи тестів для контролю отриманих знань з інтегральної дисципліни «Основні принципи виробництва, розподілу та споживання електроенергії», структурно-логічна схема якої представлена на рис. 1.

З огляду на те, що навчальна програма передбачає для цих навчальних елементів кінцевим рівнем – ознайомчо-орієнтовний, то для перевірки цих навчальних елементів використовуються тести на впізнання, розрізнення та класифікацію дедуктивного та індуктивного виду.

Згідно з розробленими моделями розробимо систему тестів з модулю «Системи електропостачання промислових підприємств (СЕП ПП)» інтегральної дисципліни «Основні принципи виробництва, розподілу та споживання електроенергії». Структурно-логічна схема елементів даного модулю приведено на рис. 1 [6].

У роботі наведено приклади розробки тестів ознайомчо-орієнтовного рівня на впізнання дедуктивного та індуктивного виду для контролю засвоєння навчального елементу 1.1 «Характеристика систем електропостачання» [8].

 

 


 

Рис. 1. Узагальнена структура систем знань з технічних дисциплін [2, 3, 6].

 


Таблиця 1

Тести на впізнання навчального елементу 1.1. «Характеристика систем електропостачання»

Теоретична модель тесту

Тести

Тест на впізнання

Перевірка навчального елементу

Загальне поняття – режими роботи СЕП в процесі експлуатації,

Конкретне поняття – післяаварійний режим роботи.

Тест на впізнання дедуктивного виду :

Чи відноситься до експлуатаційних режимів роботи СЕП післяаваріний режим роботи?

Конкретне поняття – короткочасний перехідний режим,

Загальне поняття – аварійний режим роботи.

Тест на впізнання індуктивного виду:

Чи розуміють під короткочасним перехідним режимом аварійний режим роботи СЕП?

 

Згідно моделям тестів, які було розроблено раніше [4,6,7,8] у роботі на прикладі конкретних начальних елементів розглядалася розробка системи тестів ознайомчо-орієнтовного рівня на засвоєння навчальних елементів на впізнання, розрізнення та класифікацію модуля «Система електропостачання промислових підприємств» дисципліни «Основні принципи виробництва, розподілу та споживання електроенергії».

Література:

1.   Беспалько В.П. основы теории педагогических систем: Проблемы и методы психолого-педагогического обеспечения технических обучающих систем/ В.П. Беспалько. – Воронеж: Изд-во Воронежского университета, 1977. –  304 с.

2.   Князевский Б.А., Липкин Б.Ю. Электроснабжение промышленных предприятий. М. Высшая школа, 1986 г.

3.   Коновалова Л.Л., Рожкова Л.Д. Электроснабжение промышленных предприятий и установок. Учебное пособие для техникумов. Энергоатомиздат, 1989 г.

4.   Лазарєв М.І., Олійник Ю.С., Хоменко В.Г. Теоретичні та методичні засади тестування знань з електромагнітних перехідних процесів [Текст монографії] / Лазарєв М.І., Олійник Ю.С., Хоменко В.Г.;УІПА  – Харків: 2012. – 176 с.

5.   Неклепаев Б.Н., Крючков И.П. Электрическая часть электростанций и подстанций

6.   Олійник Ю.С. Розробка системи тестів для перевірки засвоєння знань з дисципліни «Електромагнітні перехідні процеси /Ю.С. Олійник// Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія № 13. Проблеми трудової та професійної підготовки: зб. наук. праць. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2010. – Вип. 14. – С. 138–148.

7.   Олійник Ю.С. Система тестування знань з електромагнітних перехідних процесів у майбутніх інженерів-електроенергетиків /Ю.С. Олійник//  Проблеми інженерно-педагогічної освіти: зб. наук. праць. Випуск 28–29 – Х.: Українська інженерно-педагогічна академія (УІПА), 2010 – с.161–167.

8.   Олійник Ю.С. Теоретичне обґрунтування та розробка моделей тестів за рівнями засвоєння знань з електромагнітних перехідних процесів майбутніх інженерів-електроенергетиків /Ю.С. Олійник// Гуманізація навчально-виховного процесу: зб. наук. праць. – Вип. LIV – Слов’янськ: СДПУ, 2011. – с.128–137.

9.   Петренко В.Л. Комплекс нормативних документів для розроблення складових системи стандартів вищої освіти. Додаток 1 до наказу МОН України від 05.03.2001 №28.