Лапчук Я. С., Іванченко Г. В., Гомонай І. В.

Львівська комерційна академія

Селективні методи грошово-кредитного

регулювання економіки

Важливе місце у стабілізації макроекономічної ситуації в країні належить державній грошово-кредитній політиці. Грошово-кредитна політика проводиться центральними банками в межах державної економічної політики. Проведення грошово-кредитної політики здійснюється за допомогою інструментів прямого та опосередкованого впливу на основні параметри грошового обігу [1, c. 270]. В окремих випадках знаходять можливим виділити групу інструментів грошово-кредитної політики, що застосовуються в економічних ситуаціях, які вимагають спеціалізованих інструментів впливу на стан економіки. До цієї групи інструментів відносяться селективні (або вибіркові) методи грошово-кредитного регулювання.

До прямих методів грошово-кредитного регулювання відносяться: обмеження обсягів кредитів, що надаються певним галузям; пряме регулювання процентної ставки; обмеження величини кредитів для окремих банків; встановлення квот на окремі види пасивних і активних операцій; введення лімітів на видачу різних категорій позик і на залучення кредитних ресурсів; обмеження на відкриття філій і відділень; лімітування розмірів комісійних винагород, тарифів на надання різних видів послуг, процентних ставок; визначення переліку операцій, видів забезпечення, а також вимоги ліцензій на окремі види операцій [2]. Застосування інструментів прямого методу впливу на основні параметри грошової маси дозволяє стримати надмірне створення банками грошей. Однак вони ефективно діють лише у короткотривалому періоді. Довготривале їх застосування призводить до зниження конкуренції між банками та спотворення структури наданих кредитів. Тому у розвинених країнах переважаючими є інструменти непрямого впливу. Використовуючи їх, центральний банк не має змоги безпосереднього впливати на пропозицію грошей, а лише коригує її, впливаючи на надлишкові резерви та грошовий мультиплікатор. До інструментів непрямого впливу відносять: операції на відкритому ринку; регулювання облікової ставки; зміна норми обов’язкових резервів

Селективні методи є допоміжними інструментами проведення грошово-кредитної політики. До основних інструментів у межах селективних методів  грошово-кредитного регулювання  відносять [3, c. 306; 4, c. 217]:

·        регулювання споживчого кредиту;

·        умовляння;

·        фіксування маржі;

·        вибірковий контроль за кредитами;

·        регулювання процентних ставок за депозитами.

Регулювання споживчого кредиту дозволяє в розвинених у ринковому плані економіках впливати на досить великі обсяги грошової маси. Справді, доволі велика частина споживчого попиту (особливо товари тривалого користування) задовольняється через споживчий кредит. Збільшуючи або зменшуючи можливості придбання товарів у кредит, центральний банк впливає на грошову масу.

Фіксація маржі в спекулятивних операціях з цінними паперами дозволяє обмежити їх негативний вплив на економіку. Для цього на купівлю цінних паперів передбачено мінімально допустимі внески, а для решти платежів встановлюються допустимі позички.

Умовляння здійснюється керівництвом центральних банків – учасників банківської системи стосовно розширення або скорочення кредитних можливостей банківської системи. 

Вибірковий контроль за кредитами спрямований переважно на їх розміщення, а не на контроль за кількістю позик.

Регулювання кредитних ставок за депозитами полягає в обмеженні їх верхньої межі. Головним результатом такого регулювання є попередження вкладу коштів у ризиковані активи, коли високий ризик кредитування банки намагаються компенсувати підвищення процентної ставки за кредитом.

Література

1.     Гальчинський А. Теорія грошей / Гальчинський А. – К.: Основи, 1997. – 416 с.

2.     Лютий І. О.  Грошово-кредитна політика в умовах перехідної економіки / Лютий І. О. – К.: Атіка, 1997. – 238 с.

3.     Макконнэл Кэмбелл Р., Брю Стэнли Л. Экономикс: принципы, проблемы и политика: В 2 т. / Макконнэл Кэмбелл Р., Брю Стэнли Л. / Пер. с англ. – М.: Республика, 1992. – Т. 1. –399 с.

4.     Долан Э. Дж.,  Кэмпбелл К. Д., Кэмпбелл Р. Дж. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика / Долан Э. Дж.,  Кэмпбелл К. Д., Кэмпбелл Р. Дж. – М.: Республика, 1991. – 448 с.