К.е.н., О.Л. Загорянська, Ю.О. Артеменко

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського, Україна

ВПЛИВ КРИЗОВИХ ЯВИЩ НА ДІЯЛЬНІСТЬ ВАТ “КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ СТАЛЕЛИВАРНИЙ ЗАВОД” В УМОВАХ ЗАГОСТРЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ

У системі управління промисловим підприємством одним з найвідповідальніших завдань є систематизація й впорядкування (регулювання) діяльності, яка спрямована на досягнення необхідного рівня конкурентоспроможності продукції [1]. Обов’язковою стратегією діяльності підприємства на сучасному конкурентному ринку є безперервне та комплексне забезпечення конкурентоспроможності продукції, оскільки рівень вимог споживачів постійно зростає.

Питання регулювання конкурентоспроможності продукції розглянуто в чисельних наукових працях вітчизняних та зарубіжних авторів. Вагомий науковий внесок у вирішенні проблем конкурентоспроможності продукції зробили П.Белєнький, Б.Буркінський, М.Герасимчук, М.Долішній, М.Єрмоменко, О.Кузьмін, Г. Багієв, Б.Берман, А.Глічев та інші. Проте малодослідженими залишаються питання регулювання конкурентоспроможності продукції промислового призначення, необхідно теоретично обґрунтувати та методично забезпечити регулювання конкурентоспроможності продукції промислового призначення.

Об’єктом дослідження обрано ВАТ “Кременчуцький сталеливарний завод” (КСЗ). Основними конкурентами підприємства на ринку, Уралвагонзавод (УВЗ),Промтрактор - Промліт, Бежіцький сталеливарний завод (БСЗ) і  Азовелектросталь (АЕС).

В таблиці  наведено дані про фактичні обсяги випуску сталевого литва основними виробниками за 2007 – 2009 рр.[2,3] КСЗ є найбільшим в СНД виробником вагонного литва (рама бічна, балка надресорна, автосцепка) і одним з найважливіших постачальників цієї продукції в Росію, Казахстан, Білорусь, Грузію, країни Прибалтики.

Таблиця – обсяги виробництва сталевого литва за 2007 – 2009 рр.

 

Підприємства

2007,

т

2008,

т

Темпи зростання (зниження),%

2009,

тис. грн.

Темпи зростання (зниження),%

Частка ринка%

2008

2009

Промліт

59,38

54,98

92.5

34.46

62.67

23

23

УВЗ

48,4

57,82

119

31.66

54.75

22

21

БСЗ

31,73

29,58

93

32.16

108.72

12

22

АЕС

25,04

34,34

137

20.06

58.41

9

13

КСЗ

111,99

108,76

97

30.64

71,83

34

21

 

У зв’язку з постійно існуючим попитом на литво на протязі 2007 року постійно велися роботи по збільшенню об’ємів виробництва, для чого закупляється нове і модернізується уже існуюче обладнання.[3]

Із таблиці добре видно, що в 2007 році ВАТ “Кременчуцький сталеливарний завод ” був лідером, забезпечуючи третину ринку СНД литвом для вагонобудування.

На початку 2008 року рівень попиту на продукцію був стабільним, але з жовтня-листопада місяця виконанню планів виробників литва і його споживачів перешкодила криза. В 2009 р. ситуація міняється лише в гіршу сторону, у зв'язку з відсутністю фінансових запасів, згортанням банківського кредитування, та зниження обсягів замовлень з боку приватних підприємств та держави.

Підприємству треба шукати виходи з кризи так в 2010р. планується продовжити опрацювання підприємств гірничо-металургійного комплексу України і РФ щодо можливості завоювання ринкової ніші, визначення номенклатури споживаної  ливарної продукції, її постачальників. Також вважається за необхідне довести до позитивного результату можливість постачання Харківському метрополітену литого пятникового вузла, оскільки тема розвитку вітчизняного рейкового транспорту соціального призначення (пасажирських вагонів і вагонів метро) буде актуальною найближчими роками.

На підприємстві затверджена Комплексна програма по мінімізації дії негативних наслідків економічної кризи, яка включає заходи щодо збереження енергетичних і матеріальних ресурсів, ефективнішого використання устаткування, що дозволить скоротити витратну частину. Одночасно низка заходів передбачає підвищення прибутковості підприємства, розробку окремої програми по диверсифікації виробництва. Головне завдання на сьогоднішній день – пошук і знаходження покупців на серійну продукцію, а також можливих замовників на продукцію, яка вписується або наближена до технологічних процесів підприємства з гарантованою оплатою і об'ємами, що забезпечують довгострокове завантаження потужностей.

Таким чином, сьогодні можна запропонувати наступні шляхи, які зможуть дозволити ВАТ “Кременчуцькому сталеливарному заводі” відновити виробництво:

- здійснення ремонту вагонів, що збільшить осяги послуг промислового характеру.

- збільшення виробництва вагонів ВАТ Крюківським вагоннобудівним заводом.

- можливість заключення договорів Дніпровагонмашу з транспортними компаніями Казахстану, що призведе до збільшення обсягів виробництва.

Нестабільність ринку не може бути довготривалою. Компанії, які в даний час націлені на перспективу і на потребі клієнтів, а також коректують свою роботу у зв'язку з новими економічними завданнями, впораються з кризою та впродовж декількох років значно покращать своє економічне становище.

 

Список використаної літератури

1.      Балабанова Л.В., Балабанець А.В. Маркетинговий аудит системи збуту. Навчальний посібник. – К.: ВД «Професіонал», 2004.-224 с.

2.      Звіт по маркетингової діяльності підприємства за 2007-2008 рр..Аналіз ринкової ситуації.

3.      Звіт по маркетингової діяльності підприємства за 1-ше півріччя 2009 р.