Заєць О.П.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Система підтримки прийняття рішень стосовно політики оподаткування підприємств

У сьогоднішніх умовах нестабільного соціально-економічного середовища, пов'яза­ного з негативними впливами світової еко­номічної кризи, особливого значення набу­вають процеси управління політикою опода­ткування суб'єктів господарювання.

Фіскальний характер системи оподаткування, нерівномірність розподілу податкового навантаження на суб’єкти господарювання, недосконалість податкового навантаження та процедур стягнення податків на практиці призводять до надмірного податкового навантаження на суб’єкти господарювання. Наслідком цього є значна збитковість підприємств в Україні, масштабні ухилення від сплати податків; велика частка підприємств, що притягуються до відповідальності за податкові правопорушення.

Таким чином, в Україні склалося відповідне податкове середовище, що характеризується невизначеністю, неповнотою інформації, негативним впливом на суб’єкти господарювання. Такі умови актуалізують реалізацію податкової політики підприємств та підвищують необхідність розробки моделей підтримки прийняття управлінських рішень в сфері оподаткування.

Аналізуючи організацію процесів оподат­кування підприємств України, можна від­значити їх явно виражений фіскальний ха­рактер і спрямованість на забезпечення по­точних державних потреб без урахування найближчих соціально-економічних наслід­ків для підприємств, населення й економіки держави в цілому[5]. Фіскальний характер сис­теми оподаткування стимулює підприємства до штучного заниження прибутку або прямо­го ухилення від сплати податків.

Складність і взаємозумовленість відтворювальних процесів та процесів оподатку­вання вимагають застосування формальних методів, і, насамперед, апарату економіко-математичного моделювання для вирішен­ня проблем оподаткування підприємств. Так, в основу системи підтримки прийн­яття рішень (далі - СППР) щодо політики оподаткування підприємств покладено принцип двостороннього вирішення проблеми з урахуванням інтересів як підпри­ємств, так і державних податкових органів.

Для реалізації цієї системи підтримки прийняття рішень були обрані засоби web-програмування, а саме: РНР, оскільки за­вдяки їм можна реалізувати вирішення всіх завдань, які ставилися при розробці СППР.

У цілому в розроблені СППР представляють собою комп’ютерні системи, що включають комплекс програмних засобів, бази даних, за допомогою яких здійснюється на ПЕОМ процес прийняття рішень [3, 13].

У роботі СППР спрямовані лише на інформаційне забезпечення прийняття рішень [1].

Ефективна податкова політика на під­приємстві для задоволення інтересів підприємств має здійснюватися в такому ви­гляді:

1) визначення напрямів господарської діяльності підприємства, що дають змогу мінімізувати податкові платежі за рахунок різних ставок і об'єктів оподаткування;

2) виявлення можливостей зменшення бази оподатковування підприємства за ра­хунок прямих податкових пільг;

3) облік непрямих податкових пільг у формуванні податкової політики підприємс­тва;

4)планування суми податкових платежів у майбутньому періоді, виходячи із суми чи­стого прибутку;

5) оцінювання ефективності розробленої податкової політики підприємства.

Для досягнення оптимальної податкової стратегії розглядають такі заходи: нормативно-договірну оптимізацію (на основі особ­ливостей взаємодії із суміжними галузями права), спеціальні методи оптимізації (замі­на відносин, відстрочка податкового плате­жу, пряме скорочення об'єкта обкладання, метод офшору), застосування податкових пільг [4].

Реалізація податкової стратегії багато в чому залежить від реалізації податкового планування, яке є результатом СППР. Для удосконалення організації процесу податкового планування та його спрямування на прийняття ефективних рішень потребується подальше поглиблення досліджень. Виникає необхідність розгляду податкового планування на підприємстві саме як безперервного процесу прийняття управлінських рішень у взаємодії з системою ендогенних та екзогенних чинників, що впливають на нього, розробки системи підтримки прийняття управлінських рішень у податковому плануванні, обґрунтування методичних рекомендацій щодо створення її на підприємстві.

З точки зору підприємства податкові платежі є затратами, причому невиробничого характеру. Повністю виключити такі затрати неможливо, оскільки, згідно зі ст.67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених Законом [2]. Оптимізація величини податкових видатків у розрізі основних показників фінансово-господарської діяльності, не порушуючи при цьому норм податкового законодавства, є загальною проблемою в сфері податкового планування, яке може вирішити за допомогою СППР.

Система підтримки прийняття рішень щодо політики оподаткування підприємств поділяється на дві підсистеми: підсистема виявлення податковою службою ймовірного ухилення від сплати податків та підсистема моделювання поточної податкової стратегії промислового підприємства.

З боку податкової служби головною ме­тою, яка досягається в рамках розробленої СППР, є контроль за повною та своєчасною сплатою податків. Головною метою з боку підприємства є розробка оптимальної пода­ткової стратегії.

До системи подається вхідна інформація: розміри податкових ставок, а саме: ставка ПДВ, податку на прибуток та податку на фонд праці, а також основні показники ро­боти підприємства. Поділ СППР на дві під­системи зумовлений специфікою вирішува­ної проблеми. Далі в рамках підсистем ви­конується виявлення податковою службою ймовірного ухилення   підприємствами від сплати податків. Також здійснюється моде­лювання оптимальної податкової стратегії підприємства.

Таким чином, система підтримки прийняття рішень щодо політики оподаткування підприємств має надзвичайно важливе значення як для самого підприємства, так і для держави в цілому. Бо на основі комп’ютерних програм СППР задовольняє потреби як самого підприємства так і держави. СППР в області оподаткування дають змогу побудувати, проаналізувати та об’єктивно оцінити різноманітні сценарії управління податковим навантаженням та підготовити рекомендації щодо прийняття управлінських рішень в області оподаткування, що, в свою чергу, розкриває можливості удосконалення податкової політики підприємств. Впровадження адаптивних методів та моделей підтримки прийняття рішень щодо реалізації податкової політики дає змогу підприємствам уникнути ризиків, які індукує зовнішнє податкове середовище, за умовах діяльності у відповідності до діючого законодавства України.

Література:

1.   Білоус Т.В. Інформаційне забезпечення прийняття управлінських рішень в сис-темі кадрового менеджменту // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – №4 (34). – С.170-175.

2.   Иванов Ю. Суть, принципы и методы налогового планирования // Сборник систематизированного законодательства. – 2005. – Вып.9. – С.7-13.

3.   Пономаренко В.С., Пушкар О.І., Тридід О.М. Стратегічне управління розвитком підприємства. – Харків: ХДЕУ, 2002. – 640 с.

4.   Солодухін С.В. Моделювання процесів оподаткування промислових підприємств / С.В. Солодухін // Новое в зкономической кибернетике : сб. науч. ст. / [под общ. ред. Ю.Г. Льюенко]; Донецкий нац, ун-т -Донецк : ДонНУ, 2006. - № 3.- С. 62-73.

5.   Тарангул Л.Л. Оподаткування та регіо­нальний розвиток (теорія і практика) : монографія / Л.О Тарангул. - Ірпінь : Академія ДПС України, 2003. - 286 с.