Економічні науки/ 4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

К.е.н., доц. Черняєва О.В., к.держ.упр. Михальченко Г.Г.

Українська інженерно-педагогічна академія, Україна

Сучасні тенденції розвитку міжнародної біржової діяльності

 

Глобалізація світової економічної системи і науково-технічний прогрес істотно змінили технічні можливості проведення торгів на біржах за останніх 30 років. В ході еволюції біржова торгівля здобула ряд нових функцій. Сьогодні біржова торгівля товарами представляє індустрію, об'єднуючу різні суб'єкти. Сучасний рівень технологій дає можливість всім охочим брати участь в торгах в реальному режимі часу. Біржі виконують важливі економічні функції як на мікро-, так і на макроекономічному рівні, при цьому створюються додаткові робочі місця.

Вивчення сучасних тенденцій міжнародної біржової діяльності вже отримало свій розвиток в роботах А. Фельдмана, В. Полякова, П. Соловйова, О. Шарова. Зарубіжний вчений Ф. Еванс розробив свої перспективи бачення біржової діяльності, головний аспект – створення в майбутньому інформаційних бірж і єдиних інформаційних стандартів. Проте, з огляду на те, що міжнародна біржова діяльність в процесі свого розвитку зазнає зміни, її діяльність вимагає постійного вивчення та актуалізації [1-4].

Виділимо основні сучасні тенденції організації бірж і їх розвитку, в умовах глобалізації економіки.

1. Універсалізація, укрупнення бірж і перетворення деяких з них в міжнародні.

На початку ХХ ст. товарні біржі були вузькоспеціалізованими. Після другої світової війни збільшилися об'єми міжнародної торгівлі, оборот товарних бірж збільшувався. Це у свою чергу загострило конкуренцію між біржами. Тенденції до укрупнення товарних бірж, зокрема вузькоспеціалізованих, останніх півстоліття очевидна.

2. Значне зниження частки операцій з реальними товарами і по кількості і за об'ємом в загальному обороті товарних бірж за рахунок збільшення частки операцій похідними фінансовими інструментами.

У останню чверть XX ст. на фінансовому ринку був створений його новий сектор - ринок похідних фінансових продуктів-інструментів (фінансових контрактів), який демонструє високі темпи розвитку. До похідних фінансових інструментів належать ф'ючерси, опціони, свопи, а також їх комбінації, що реалізують синергетичний ефект. На біржах значимість торгівлі реальними товарами падає, а обороти по операціях з похідними фінансовими інструментами перевищують обороти по реальному купівлі-продажу відповідних товарів. На товарних біржах в даний час йде торгівля в основному похідними фінансовими інструментами; з них найбільша частка операцій - оформлення ф'ючерсних контрактів [1, с. 6].

3. Розширення географії біржової торгівлі товарами.

В середині 90-х рр. товарні біржі, на яких торгують похідними фінансовими інструментами, з'явилися в країнах, що розвиваються і постсоціалістичних, а до 90-х рр. по об'ємах торгів домінували американські [2].

4. Скорочення частки похідних фінансових інструментів, в основі яких лежать товари, в результаті введення їх у фінансові активи.

Серед причин появи контрактів з новим виглядом базових активів можна назвати крах Бретон-Вудської валютної системи, зміни в законодавстві різних країн, лібералізацію міжнародних потоків капіталу, прорив в технічному розвитку, а пізніше, створення новітніх телекомунікаційних і інформаційних технологій, що зробили доступною інформацію в реальному режимі часу в будь-якій точці планети. В цілому це стало результатом активної інноваційної діяльності, пов'язаної з посиленням ролі фінансового капіталу, який не використовується у виробництві і не є позиковим.

5. Істотне збільшення кількості учасників товарних бірж і розширення кількості економічних суб'єктів, торгуючих на біржах.

Крім традиційних учасників ринку похідних інструментів, ними стали держави, наднаціональні фінансові інститути, міжнародні фінансові компанії, ТНК, банки, страхові суспільства, пенсійні фонди, інвестиційні фонди, приватні інвестори. Це відбулося завдяки законодавчим змінам в основному в розвинених країнах, а також впровадженню нових технологій та Інтернету, підвищенню загальної фінансової культури учасників ринків з урахуванням традицій, і навіть збільшенню рівня життя в багатьох країнах. Учасники торгів здійснюють арбітражні операції на біржах різних країн, тим самим, зрівнюючи ціни на одні і ті ж товари у всьому світі.

6. Концентрація бірж в провідних фінансових центрах.

Причинами цього є наявність там розвиненої банківської інфраструктури, достатніх вільних капіталів, які шукають більш прибуткового застосування, а також можливості швидкого переливу коштів з однієї форми вкладення в іншу.

7. Збільшення асортименту товарів, які служать основою для похідних фінансових інструментів на біржі.

Значне розширення асортименту відбулося після другої світової війни.

8. Різке збільшення значущості інформаційних технологій на біржах, зростання їх можливостей і підвищення інформаційної відвертості бірж.

Зростання можливості інформаційних систем дозволило перейти від «голосових» систем біржової торгівлі до електронних. Тим самим, виникають віртуальні біржі, що підвищує загальну продуктивність праці персоналу бірж. Автоматизація біржових торгів привела до усунення посередників в процесі висновку операцій між учасниками ринку. Більш того, за допомогою інформаційних технологій вдалося знизити витрати на обслуговування торгівлі з використанням похідних фінансових інструментів і полегшити контроль, перешкоджаючи маніпуляціям з цінами, а також забезпечити надійність і швидкість виконання операцій [3].

9. Зміна стилю і методів державного регулювання бірж.

Багато держав створюють сприятливі умови для розвитку національних бірж, підвищуючи їх конкурентоспроможність на міжнародній арені [4].

10. Якісне поліпшення рівня інформації про біржові торги.

Глобалізація світової економіки, сприяючи постійному зростанню оборотів бірж, викликала необхідність збільшення рівня інформації узагальненого характеру. Для правильного регулювання національних і міжнародних фінансових ринків функція збору інформації, її узагальнення, а також аналізу фінансового ринку доручена групою десяти найбільш розвинених країн Банку міжнародних розрахунків.

11. Зміни організації біржових торгів в глобальному масштабі.

Причиною змін організації біржових торгів є лібералізація світової торгівлі і фінансова глобалізація.

У зв'язку з глобалізацією світової економки система біржової торгівлі не тільки не втратила свого значення, але значною мірою зміцнилася. Сприяють цьому вказані похідні фінансові інструменти, які надають все більш суттєві можливості учасникам торгів, впливаючи на окремі галузі та економіку в цілому. Як будь-яке економічне явище, вони перетворюються і модернізуються. Очевидна і вірогідність того, що на наступному етапі розвитку світового господарства ці інструменти зазнають корінної якісної трансформації. Проте, як визнає ряд економістів, досі природа цих інструментів не ясна у всіх деталях і вимагає подальших досліджень.

 

Література:

1.   Фельдман А.Б. Производственные финансовые и товарные инструменты / Фельдман А.Б. – М. «Финансы и статистика», 2003. – 304 с.

2.   Соловьев П.А. Современные тенденции биржевого рынка производных финансовых инструментов: преимущества и опасности / Соловьев П.А. // Срочный рынок. – 2004. - №8 (10) – С. 16-18.

3.   Офіційний сайт ДКЦПФР. Режим доступу: http://www.ssmsc.gov.ua/

4.   Шаров О. Концептуальні засади створення конкурентоспроможного ринку фінансових послуг / Шаров О. // Фінансовий ринок України. - 2008. - № 7-8. – С. 9-14.