Пономаренко С.Ю., Гусейнов М.Р., Лобанова Ю.С.

 

Донецький державний університет управління

 

НЕОБХІДНІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙ В ПРОМИСЛОВІСТЬ ЯК НАПРЯМ ПОКРАЩЕННЯ ЕКОЛОГІЇ ДОНЕЦЬКОГО РЕГІОНУ

 

Успішне проведення ринкових реформ в Україні потребує рішення ряду питань, насамперед розробки ефективної інвестиційної політики. Як свідчить світовий досвід, основним фактором, що сприяє розвитку економіки, є активізація внутрішнього і зовнішнього інвестування. Особливої уваги потребує в сучасних умовах модернізація виробництва та  створення власних нових технологій з метою покращення екологічних показників як України в цілому, так і в Донецькому регіоні як найбільш техногенному.

Актуальності набувають питання розробки методичних рекомендацій щодо оцінки інвестиційної привабливості промислових підприємств з урахуванням екологічних аспектів. Практичне значення полягає у використанні рекомендацій, які сприятимуть залученню інвестиційних коштів вітчизняних та іноземних інвесторів у виробництво, що дозволять поліпшити соціально-економічний стан регіону, залучення альтернативних джерел енергоресурсів, покращити екологічні показники з використанням сучасних технологій.

Важливим чинником для залучення інвестиційних ресурсів є інвестиційна привабливість країни – це сукупність політичних, соціальних, інституціональних, екологічних, макро- і мікроекономічних умов функціонування національної економіки, що забезпечують стабільність інвестиційної діяльності вітчизняних і зарубіжних інвесторів [1].

Питання сучасного економічного розвитку регіонів, вивчення основних елементів інвестиційного клімату держави в цілому значно залежить від підвищення інвестиційної привабливості регіонів як для залучення іноземних інвестицій, так і для бюджетного фінансування та міжрегіонального перерозподілу інвестиційних ресурсів.

Економічний розвиток держави при цьому значно залежить від інвестиційного клімату держави. Іноземні інвестори приділяють важливу роль цьому поняттю під час прийняття інвестиційних рішень. Його оцінка ґрунтується на аналізі як об'єктивних факторів, обумовлених природними умовами, так і на обліку суб'єктивних факторів, що виникають у процесі економічної діяльності окремих суб'єктів.

Багаторівневий характер інвестиційної привабливості розглядається іноземними інвесторами як єдине ціле. Сприятливий інвестиційний клімат може бути створений за допомогою узгодження з урахуванням природного і кадрового потенціалу відповідних правових, економічних і соціальних цілей економічних суб’єктів різних рівнів. Ця система включає такі основні рівні (табл.1).

Таблиця 1

Характеристика основних рівнів інвестиційної системи

Рівень

Економічні суб’єкти

Параметри

Мегарівень

Світ

Характеристика усіх інвестиційних факторів у світі в цілому

Макрорівень

Держава

Політичні, правові, економічні, соціальні екологічні

Мезорівень

Регіон

Політичні, правові, економічні, соціальні екологічні, регіональні, галузеві

Галузь

Мікрорівень

Підприємство

Юридичні, економічні, соціальні, екологічні, культурні

 

Найбільш розповсюджені підходи до оцінки інвестиційної привабливості, застосовувані в Україні, переважно базуються на використанні методу експертних оцінок і на аналізі статистичних даних по різних економічних показниках. Вони розрізняються переліком пропонова­них респондентам питань, методикою збору інформації, виділенням груп еко­номічних суб'єктів, серед яких проводиться вибірка і аналіз вірогідності от­риманих результатів, а також критеріями, відповідно до яких виробляється групування показників на кожному рівні від країни в цілому і до рівня окре­мого підприємства.

Для розробки пропозицій з удосконалення  науково-методичних рекомендацій щодо оцінки інвестиційної привабливості промислових підприємств з врахуванням економічних та екологічних аспектів необхідно проаналізувати основні показники діяльності промислових підприємств в загальній структурі інвестування регіону.

Основним споживачем паливно-енергетичних ресурсів регіону є промисловість, на неї припадає 80,7% спожитої в регіоні електроенергії. На рис.1 представлено середні показники структури споживання електроенергії Донецького регіону у 2005-2008 рр. за основними галузями економіки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1. Середня структура споживання паливно-енергетичних ресурсів Донецького регіону у 2005-2008 рр.

 

Виробниче споживання займає найбільшу питому вагу – 89% в загальній структурі споживання паливно-енергетичних ресурсів, оскільки переважну більшість енергоносіїв споживають підприємства металургійної, вугільної промисловості та електроенергетики. Одним з основних проблемних питань є незадовільний стан електромереж (рівень зносу 70%).

Україна має значні газові вугільні запаси, його ресурси в Донецькому регіоні дорівнюють близько 15 трлн. м3. Обладнання для видобутку пропонують підприємства США, Германії, Італії, Росії, Білорусі.

Соціально-економічний розвиток регіону значною мірою пов’язаний з промисловим виробництвом. В свою чергу промисловий розвиток можна характеризувати динамікою показників виробництва продукції, та екологічних показників, які обумовлені розвитком виробничої діяльності. За абсолютними розмірами екологічні показники залежать від пріоритетів промислової політики регіону, технологічного рівня виробництв. Про кризову екологічну ситуацію в Україні свідчить наступне. Забруднення повітря, ґрунтів, водного басейну, особливо у зонах впливу промислово-міських, гірничих та аграрних районів підтверджує занадто високе навантаження на оточуюче середовище. В Україні, площа якої в загальній світовій земельній території займає менш, ніж 0,5%, видобувається, перероблюється і впроваджується у виробництво майже 5% світового обсягу мінерально-сировинних ресурсів. За оцінками деяких західних вчених, щорічні економічні втрати держави від неефективного, нераціонального природокористування і забруднення оточуючого середовища дорівнюють 15-20% від національного доходу, і є одними з найбільших в світі.

На екологію держави суттєво впливає накопичення шкідливих відходів виробництва та інших їх видів.

Таким чином, на сучасному етапі необхідним є досягнення максимальної ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, зниження енергоємності виробництва за рахунок впровадження енергозберігаючих інноваційних технологій, ефективного обладнання, модернізації систем теплопостачання, відповідно це дозволить покращити екологічні показники, що можливо досягти за рахунок підвищення інвестиційної привабливості промислових підприємств Донецького регіону.

Література:

1.     Татаренко Н.О. Теорії інвестицій: навч. посіб. / Н.О. Татаренко, А.М. Поручник. К.: КНЕУ, 2000. 160 с.

2.     Алексєєв І.В., Мороз А.С., Романів Є.М., Хома І.Б. Фінансовий аналіз: техніка розрахунків та моделювання економічних ситуацій : Навч. посібник. –Львів: 2003. – 152 с.