Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Проф..Чорна Л.О, Доц..Лозовський О.В, студ. Смірнова О.В

Вінницький торговельно-економічний інститут київського національного торговельно-економічного університету, Україна

СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ ТА ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Спочатку повільно, а потім все потужніше, врешті почав набирати обертів відносно новий для України режим інвестування у спеціальних (вільних) економічних зонах (СЕЗ) та на територіях пріоритетного розвитку зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності (ТПР). “Зелене світло” СЕЗ було вперше дано ще у Ст. 24 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” № 960-XII від 16 квітня 1991 р. Так, у законі зазначалося, що “на території України можуть запроваджуватись спеціальні економічні зони різного типу. Наступним значним кроком у законодавстві щодо створення та діяльності СЕЗ (ВЕЗ) став Закон України "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" № 2674-XII від 13 жовтня 1992 р.

Однак, попри деякі досягнення, не можна скидати з рахунків того, що результати функціонування СЕЗ були досить різними в окремих регіонах. Вони якісно відрізнялися, зокрема, й за рівнем надходження інвестицій - чинником, який мав бути справжнім лакмусовим папірцем щодо ефективності існування СЕЗ (ВЕЗ).

Від створення СЕЗ очікували “економічного чуда”: прямогоефекту у вигляді залучення додаткових іноземних інвестицій, збільшення податкових нажходжень, збереження та модернізації існуючих, створення нових робочих місць, збільшення зайнятості населення та його доходів тощо: опосередкованого (непрямого) впливу ефекту як наслідку активізації підприємницької та зовнішньоекономічної діяльності, підвищення ефективності господарювання, технологічного впливу, сприяння структурній перебудові господарства регіону розташування СЕЗ. Звичайно, за таких добрих намірів “зони” почали з’являтися як гриби після дощу. За даними Мінекономіки, в Україні відповідними законодавчими актами з 1999 р. По 2004 р. Було створено 11 спеціальних (вільних) економічних зон (СЕЗ)і в 9 регіонах запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності (території пріорітетного розвитку - ТПР). Але чуда не сталося.

Типовими для більшості СЕЗ і ТПР були податкові митні пільги, зокрема, щодо ввізного мита, ПДВ, податку на прибуток, плати за землю. Солодка мрія, чи не так? Таких солодощів прагнуть усі. Але не перетворювати ж усю Україну в офшорну зону. Тому відкусити від пирога дали лише обраним. Яким чином вони визначалися – не того дослідження тема, то справи давні...А от як вони скористалися такими казковими умовами, момент дуже цікавий для розуміння того, чому кінець кінцем на пільгах поставили хрест.

З очікуваних див справдилося лише одне: “зони” дійсно приваблювали інвесторів. Але за будь-яких казкових результатів реалізації інвестиційних проектів держава не тільки не мала з цього ніякого зиску через лагідне оподаткування, а ще й постійно потерпала від претензій володарів “зон” на повернення ПДВ. За даними консалтингової агенції, головним для інвесторів є наявність ринку збуту і якісна інфраструктура.

Тож розчарування суб’єктів господарюючої діяльності, які роками працювали в завидних умовах, можна було зрозуміти – у 2005 році більшість пільг було скасовано. Основним фактором, який суттєво вплинув на функціонування СЕЗ та ТПР у 2005 р. Було скасування Законом України від 25.03.2005 р. №2505-IV “Про внесення змін до Закону України “ Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України” податкових пільг, спеціального митного режиму для суб’єктів, що реалізують інвестиційні проекти на спеціальних територіях.

Ряд підприємств після ліквідації спеціального режиму інвестиційної діяльності понесли значні збитки і припинили залучення інвестицій, почали згортати свою виробничу діяльність. Крім того, у зв’язку із змінами у законодавстві тринадцять суб’єктів підприємницької діяльності достроково припинили реалізацію інвестиційних проектів на територіях пріоритетного розвитку, у тому числі у 2007 році – три: ТОВ „Оазис” (м. Стаханов), СП „Плутон” (Антрацитівський район) та ТОВ „Віко-Україна” (Кремінський район), та у 2008 році – один: ТОВ з іноземними інвестиціями „Лутара” (м.Первомайськ).

З метою відновлення зацікавленості інвесторів в реалізації інвестиційних проектів на ТПР було розроблено проект Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку регіонів” в частині визначення подальшого функціонування територій пріоритетного розвитку.

Станом на 01.09.2009 у СЕЗ і на ТПР у стадії реалізації знаходиться 241 інвестиційний проект (на ТПР – 115, у СЕЗ – 126) кошторисною вартістю 2,7 млрд. доларів США (у тому числі іноземні інвестиції – 0,8 млрд. доларів США або 30 відсотків загальної кошторисної вартості проектів).

Суб’єктами господарювання в процесі реалізації затверджених проектів передбачається створити близько 38 тис. нових та зберегти 30 тис. існуючих робочих місць. За рахунок інвестиційних проектів, які продовжують свою реалізацію, з початку функціонування: залучено інвестицій на суму 2,2 млрд. доларів США (81,5 відсотка кошторисної вартості проектів), у тому числі іноземних на суму 0,7 млрд. доларів США (31,8 відсотка залучених інвестицій). За січень-серпень 2009 року залучено інвестицій на суму 66,4 млн. доларів США (у тому числі іноземних – 10,4 млн. доларів США), з них у серпні – 5,6 млн. доларів США, (у тому числі іноземних – 1,8 млн. доларів США, або 32 відсотки залучених за серпень інвестицій); освоєно інвестицій на суму 9,3 млрд. гривень (53 відсотки загального обсягу залучених інвестицій). За січень-серпень поточного року освоєно 858,0 млн. гривень, у тому числі протягом серпня – 41,9 млн. гривень; створено 26,0 тис. та збережено 25,4 тис. робочих місць. Протягом січня-серпня поточного року створено 423 та збережено 51 робоче місце, у тому числі у серпні 75 та 3 робочих місця відповідно; реалізовано товарів, робіт, послуг на суму 40,9 млрд. гривень, у тому числі на експорт – 15,5 млрд. гривень (38 відсотків загального обсягу реалізації). Протягом січня-серпня 2009 року обсяг реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) становив 5 998,4 млн. гривень, у тому числі на експорт – 4 421,7 млн. гривень(73,7 відсотка реалізованої за даний період продукції). У серпні реалізовано продукції на суму 640,6 млн. гривень, у тому числі на експорт – 263,4 млн. гривень (414 відсоток обсягу реалізації за серпень 2009 року). Найбільше реалізовано продукції протягом серпня 2009 року суб’єктами господарювання ТПР у Донецькій області – 165,9 млн. гривень (25,9 відсотка загального обсягу реалізованої за серпень продукції), СЕЗ “Миколаїв” – 128,7 млн. гривень (20 відсотків), СЕЗ “Закарпаття” – на суму 99,4 млн. гривень (15,5 відсотка), ТПР у м. Харків – 97,9 млн. гривень (15,3 відсотка), ТПР у Житомирській області – 44,6 млн. гривень (7 відсотків). За даними Міністерства економіки АР Крим та головних управлінь економіки облдержадміністрацій суб’єкти господарювання, які продовжують реалізацію інвестиційних проектів у СЕЗ і на ТПР, з початку функціонування: сплатили до бюджетів податків, зборів (обов’язкових платежів) на суму 6,2 млрд. гривень. Протягом січня-серпня поточного року надходження до бюджетів становили 609,2 млн. гривень, у тому числі у серпні – 70,2 млн. гривень. Найбільше надходжень протягом серпня 2009 року отримано від суб’єктів господарювання ТПР у Донецькій області – 30,8 млн. гривень (43,9 відсотка), СЕЗ “Закарпаття” – 19,9 млн. гривень (28,3 відсотка), ТПР у м. Харків – 4,0  млн. гривень (5,7 відсотка), СЕЗ “Славутич” – 3,7 млн. гривень (5,3 відсотка), ТПР у Житомирській області – 3,4 млн. гривень (4,8 відсотка); суб’єкти господарювання СЕЗ і ТПР отримали пільг з оподаткування на суму 1,05 млрд. гривень.

Протягом січня-серпня 2009 року пільг отримано не було.

Література:

1.     Сіваченко І.Ю., Кухарська Н.О., Левицький М.А. Вільні економічні зони. – К.: Дакор, Алерта, 2001. – 480 с.;

2.     //Вісник податкової служби України – 2006 - №29 – С.12-19.

3.     //Економіка та держава – 2007 - №2 – С. 6-9;