Економічні науки/ 10. Економіка підприємства

 

к.е.н. Хачатрян В.В., Гулько Є.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Актуальні проблеми конкурентноздатності вітчизняних підприємств

 

Зміна економічної системи господарювання, перехід до ринкової системи правління і  її  реорганізація виходячи із особливостей теперішнього стану економіки вимагають від багатьох підприємств змінити свій підхід до забезпечення конкурентоспроможності, виділити його в якості провідної задачі, головної цілі існування і роботи підприємства.

Сьогодні необхідність конкуренції обумовлена відкритістю українського ринку для багатьох груп товарів, і до поки ці товари проникають на наш ринок, підприємства вимушені враховувати умови конкуренції. Крім цього, політика, що проводиться урядом відносно антимонопольного регулювання економіки, підтримки здорової конкуренції визначає виникнення такої і між власними  товаровиробниками. Дефіцит платіжних коштів, складний фінансовий стан, низька купівельна спроможність населення тим більше загострюють проблему підтримки і випуску конкурентоспроможної продукції.

В умовах ринкової економіки, які склалися в Україні, аналіз конкурентоспроможності підприємств стає об’єктивною необхідністю, так як в сучасній конкурентній боротьбі при всій її масштабності, динамізмі і гостроті виграє той, хто  аналізує і бореться за свої конкурентні позиції. Важливою проблемою стає  кількісна оцінка рівня конкурентоспроможності підприємства і управління нею. Конкуренція є досить тонким і гнучким механізмом управління виробництвом. В умовах скорочення попиту на товар або послугу фірми страждають  не в рівній мірі. Найбільших труднощів зазнають неефективні підприємства, виробники неякісної продукції тощо. Сильні фірми можуть навіть в економічно складний час процвітати, оскільки до них відійдуть сегменти ринку, які раніше контролювалися збанкрутілими конкурентами.

Гнучкість механізму конкуренції проявляється у його миттєвій реакції на будь-які зміни обставин  оточуючого середовища. У кращому становищі опиняються фірми, які найкраще пристосовані до змін. В період кризових явищ виробництво  з високим ступенем адаптації є більш ефективно  динамічним.

Конкуренти – це зовнішній фактор, вплив якого неможливо заперечувати. Керівництво кожного підприємства повинно розуміти, що якщо не задовольняти потреби споживачів так само ефективно, як це роблять конкуренти, то підприємству просто не утриматися „на плаву”. У багатьох випадках не споживачі, а саме конкуренти визначають, якого роду результати діяльності можна продати і яку ціну можна запросити.

Зовнішні умови розвитку  підприємства не залежать від самого підприємства, а визначаються напрямком господарської політики держави, урядовими заходами з управління і регулювання. Виходячи з цього, важливо знати відповідне господарське законодавство, постанови уряду відносно його діяльності і на базі аналізу державної правової бази будувати дослідження своїх потенційних можливостей, тим більше, що зовнішні умови чинять у великій мірі визначний вплив на характер, внутрішні умови і можливості розвитку підприємства.

Аналіз зовнішніх умов є базою  для  прийняття рішень  про підвищення конкурентоспроможності, сприяє росту ефективності і рентабельності його виробничої збутової діяльності, створенню основи для становлення маркетингового підходу у рішенні ключових задач  управління.

Головна мета всіх досліджень – визначити конкурентні можливості підприємства, виявити його сильні і слабкі сторони, знайти шляхи удосконалення діяльності з метою підвищення конкурентоспроможності фірми на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Варто зауважити, що при оцінюванні конкурентоспроможності підприємства предметом найбільшої уваги повинна бути номенклатура  та конкурентоспроможність продукції, що випускається. Саме продукція з її якістю, упаковкою, сервісом, рекламою приваблює не лише покупця, а також бізнесмена, акціонера, інвестора.

Результати оцінювання конкурентоспроможності продукції використовуються для вироблення висновку про неї, а також - для вибору шляхів оптимального підвищення конкурентоспроможності продукції для вирішення ринкових задач.

Вибір оптимальної конкурентної політики підприємства при виході на зовнішній ринок передбачає проведення усебічної оцінки його конкурентоспроможності. Оцінка потенційних можливостей підприємства – складна і трудомістка задача, яка  дозволяє забезпечити баланс ринкових запитів з реальними  можливостями самого підприємства, розробити  основні програми його виробничого розвитку і поведінки на ринку, а також підвести реальну і компетентну основу під рішення, що приймаються.

Підтримка високої конкурентоспроможності, шляхом проведення ефективної конкурентної політики, означає, що всі ресурси підприємства використовуються настільки продуктивно, що воно опиняється більш прибутковим, чим його головні конкуренти. Це одночасно передбачає, що підприємство займає стабільне місце на ринку товарів та послуг, і його продукція користується постійним попитом. Однак в житті цей стан не являється незмінним. Тому керівництво підприємства повинно вміти відслідковувати зміни, що відбуваються в умовах господарювання, і проводити відповідні перетворення в політиці ведення виробництва та реалізації товарів.

Такими перетвореннями можуть бути: зміна товарної політики, впровадження нових технологій, диверсифікація виробництва, зміна організаційно-правового статусу підприємства, модернізація форм збуту продукції, вихід на нові ринки, створення спільних виробництв і т. ін.

В результаті оцінки конкурентоспроможності продукції, у рамках конкурентної політики підприємства можуть бути прийняті наступні рішення:

-    зміна складу, структури матеріалів, які використовуються (сировини, напівфабрикатів), комплектуючих виробів чи конструкції продукції;

-    зміна порядку проектування продукції;

-    зміна технології виготовлення продукції, методів випробувань, системи контролю якості виготовлення, упаковки, зберігання, транспортування, монтажу;

-    зміна цін на продукцію, цін на послуги, по обслуговуванню та ремонту, цін на запасні частини;

-    зміна порядку реалізації продукції на ринку.

Так, з огляду на сказане вище, можна зробити висновок, що конкурентна політика підприємства являє собою систему заходів, що мають на меті підвищення  його конкурентоспроможності як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках.

Отож, удосконалення конкурентної політики кожного підприємства буде вести за собою досягнення цілей даної організації.

 

Література:

1.     Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. №436-ІV // ВВР України. - 2003. - №18-22.

2.     Багрова І.В., Рєдіна Н.І. Зовнішньоекономічна діяльність підприємств. – К.: Центр навчальної літератури, 2004.

3.     Білоус О.Г., Панченко Є.Г. Менеджмент: конкурентноздатність і ефективність. – К.: Знання, 1997.

4.     Жук Л.А., Жук Л.І. Правові основи підприємницької діяльності. – К.: Знання, 2004.