Буковинська державна фінансова академія

 Виконала студентка II курсу

Ліщук О.В.

Науковий керівник Кравчук І. П.

Перспективи розвитку інвестиційного процесу в Україні

    Сучасний інвестиційний процес – це багатостороння діяльність усіх учасників ринкової економіки у нарощуванні капіталу, яка безпосередньо пов’язана з динамічним розвитком економічної системи в цілому.         Актуальним питанням формування ефективної стратегії залучення інвестицій в економіку України і поліпшення її інвестиційного клімату присвячено праці І. Бланка, П. Гайдуцького, Б. Губського, О. Козака, В. Комарова, В. Ланового. Водночас проблеми пріоритетної спрямованості політики формування позитивного інвестиційного клімату надзвичайно різноманітні й багатопланові, тому вимагають додаткового дослідження і пошуку шляхів розв’язання [2].

   З метою активізації інвестування в більшості країн світу реалізується відповідна державна інвестиційна політика. При розробці якої потрібно враховувати ті принципи, які в майбутньому визначатимуть інвестиційну активність суб’єктів господарювання, темпи інноваційних процесів та соціального розвитку села, рівень продовольчої бази, тощо [5].

    Сучасні умови економічного розвитку вимагають активної політики залучення іноземних інвестицій. Одним з головних передумов успішної інвестиційної діяльності є низький рівень інфляції та передбачуваність рівня цін в економіці. Для  цього Україні необхідно, по-перше, якісний контроль за видатками й доходами бюджету, по-друге розвязання проблеми боргового тягаря.

   В Україні існує ряд передумов для залучення інвестицій:

- вона становить один з найбільших ринків в Європі, який характеризується великим, з точки зору природних і людських ресурсів, потенціалом, що, у свою чергу, значно перевищує інтерес до неї з боку ТНК, яким для збільшення своїх капіталів необхідно шукати нові ринки збуту товарів;

- доступ до стратегічних ринків, зокрема, ЄС- одного з найбільших світових ринків, Росії - найбільш динамічного світового ринку, сусідство із Середнім Сходом;

- інтерес інвесторів до гірничодобувної промисловості, сільського господарства, хімічної промисловості та металургії може бути використаний для залучення коштів у ці найперспективніші галузі.

  На розвиток економіки України значно впливає внутрішньополітичний стан, який стримує інвестиційну активність і створює невизначеність стосовно перспектив розвитку країни [1].

   Нарешті, слід зазначити, що сучасний кризовий стан економіки України може стати передумовою для створення сприятливого інвестиційного клімату, оскільки в ситуації економічної невизначеності витрати при вході інвестицій на ринок будуть значно меншими за рахунок низької вартості активів.

  В останні роки обсяги інвестицій перебувають на рівні 20- 22% ВВП, тобто їх недостатньо для забезпечення довгострокової позитивної економічної динаміки, формування ефективних основних фондів і сучасної інфраструктури, без яких неможливий перехід до повноцінного ринку та широкий розвиток міжнародної інвестиційної діяльності [4]. А сьогодні, як ніколи потрібна швидка віддача коштів з тим, щоб максимально сприяти якнайскорішому виходу економіки з кризи. Тому, розвиваючи дану сферу, економіка країни стає привабливою для зовнішніх інвесторів, оскільки саме тут за максимально короткі терміни, як правило, окупаються первісні затрати й одночасно створюється сприятлива матеріальна основа для підвищення ділової активності іноземного капіталу. Специфіка теперішньої ситуації в країні полягає в тому, що необхідні зміни треба провести в якомога коротші терміни, оскільки Україна повинна забезпечити сприятливий інвестиційний клімат для бізнесу, з огляду на участь, зокрема, в проекті ЄВРО-2012 (від якого очікують залучення іноземних інвестицій у розмірі близько 20 млрд. дол. США [3].

  Досить позитивним моментом є те, що необхідність поліпшення інвестиційного клімату усвідомлюється і урядом, і Президентом України. Це одне з пріоритетних завдань економічної політики держави, про що свідчить затвердження концепції Державної цільової програми формування позитивного міжнародного іміджу України на 2008- 2011 роки і створення Ради інвесторів при Кабінеті Міністрів У    країни, до складу якої входять представники провідних компаній.

    Отже, на нашу думку в Україні потрібно збільшувати привабливість аграрного сектору економіки України. Перед Україною відкриються нові можливості у зв’язку з зростанням попиту на біопаливо, тощо.

  Україні першочергову увагу слід звернути на країни ЄС, в яких функціонує велика кількість велика кількість середніх ТНК- потенційних інвесторів. На цьому ринку Україні необхідно взяти курс на максимально швидке адаптування вітчизняного виробництва до економічних реалій сучасного ринку. До останнього часу не знайдено шляхів покращення структури торгівлі з Росією. Україна недооцінює потенційні можливості прикордонних держав  в розширенні торговельно – економічних відносин, хоча вони формують збут української продукції. Аналізуючи сучасний стан інвестиційного процесу в Україні, можна зробити висновок про покращення інвестиційного клімату загалом. Ухвалені упродовж 2007-2009 рр. Президентом України та Кабінетом Міністрів України програми та проекти мають на меті пожвавлення інвестиційної діяльності в державі та покращення інвестиційного клімату [6].

   До того ж необхідно додатково виділити бюджетні кошти на реалізацію національних проектів, програм, активізацію інноваційної складової економіки, підтримку стратегічно важливих галузей економіки. Варто приділити значну увагу фінансуванню освіти, науки, розвитку високих технологій, включаючи комп’ютеризацію освіти та інших галузей, розвитку інфраструктури країни. Державні інвестиції потрібно направляти у розвиток людського капіталу. Додаткові інвестиції потрібні для зростання рівня та якості життя населення, створення й розвитку сучасної промисловості, виходу країни на новий технологічний рівень прискорення євро інтеграційних процесів в Україні. Збільшувати потрібно не лише внутрішні інвестиції країни, а зовнішні надходження до неї.

 

    

 СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1. Болдуєва О. В.Стан забезпеченості фінансовими ресурсами інвестиційного процесу в Україні. О. В. Болдуєва // Держава та регіони. – 2009.- №3. С.33-38.

2. Дедюк Т.Г. Інвестиційний клімат в Україні. Т.Г. Дедюк // Економіка та держава.- 2009. - №1. С.31-33.

3.Малютін О.К. Концепції поліпшення інвестиційного клімату в Україні. О.К Малютін // Фінанси України.- 2008.- №11. С.64-65.

4.Морозов М. Нові стратегії та інструменти для довгострокового інвестування. М.Морозов // Фінансовий ринок України.- 2009.- №6. С.32-34.

5.Москвін С. Інвестиційний ринок України: передумови та проблеми формування у контексті Світової фінансової кризи. М.Москвін // Фінансовий ринок України.- 2009.- №3. С.8-11.

6.Мітал О. Г. Сучасний стан інвестиційного процесу в Україні. О. Г. Мітал // Наукові праці НДФІ.- 2008.- №2. С.82-89.