Шляхи удосконалення формування і використання прибутку підприємства

 

Ясінський І. А. (н.к.- к.е.н., доцент Серветник М.С.)   

Вінницький соціально економічний інститут ВМУРол  „Україна”

 

Теперішня ситуація на ринку потребує від підприємств економічно обізнаного, обґрунтованого та раціонального  підходу до планування своєї господарської діяльності, до визначення засад фінансової, виробничої та соціальної політики, проведення аналітичних робіт.

На сьогоднішній день, для кожного підприємства прибуток являється найбільш значущим критерієм при веденні бізнесу. Стабілізація прибутку та пошук резервів його зростання є чи не найголовнішим завданням управлінців. З огляду на це, на кожному підприємстві необхідно систематично проводити аналіз формування, використання і розподілу прибутку, щоб знати величину прибутку, його складові частини і основні тенденції їх змін. Саме ці аспекти і визначають актуальність обраної мною теми.

Кожне підприємство, керуючись законодавством, економічною термінологією та прийомами,  підприємницькою логікою, повинно для себе визнати, що для ефективності ведення фінансової політики невід’ємним є повна максимізація  отриманого ним прибутку.

Прибуток, по своїй суті, являється певним мірилом знань, вмінь, навичок та здатностей підприємця завоювати певне місце на ринку. Адже, керуючись величиною майбутнього доходу, підприємець ладен зробити все, що від нього залежатиме: буде шукати найкращу можливість як, де і кому продати свій товар (виконати роботи, надати послуги тощо).

Дослідження формування прибутку, рентабельності підприємства, валових доходів та витрат, є найважливішим чинником при прийнятті організаційних і господарсько-управлінських рішень, створення сприятливих умов для реалізації планів і програм по нарощуванню прибутку. Іншими словами підприємства повинні чітко уявляти резерви збільшення прибутку, від чого він залежить і які основні параметри.

Вагомий внесок в рішення та розробку теоретичних та практичних положень економічного аналізу прибутку внесли такі вчені, як Бабо А., Баканов М.І., Барнгольц С.Б., Шеремет А.Д., Ковальов В.В., Крейніна М.Н., Сайфулін Р.С., Привалов В.П., Терещенко О.О., Мец В.О. та Савицька Г.В.

Питанням оцінки фінансового стану підприємства присвячено безліч праць авторів різних країн. Засновниками розробки й розвитку питань прибутковості, фінансової залежності, стійкості вважають представників англо – американської школи (Р. Фоулк, Дж.Кеннон, Р.Сміт, Дж. Хорріган тощо). В Україні – у працях С.Ф.Покропивного, А.М.Поддєрьогіна, С.Б.Довбні, М.Я.Коробова та інших. 

Метою дослідження є визначення шляхів, та надання пропозицій щодо удосконалення формування і використання прибутку на підприємстві.

Предметом дослідження є формування і використання прибутку на підприємстві.

Об'єктом дослідження є товариство з обмеженою відповідальністю науково – виробниче підприємство “Гамма”, яке займається оптовою та роздрібною торгівлею продовольчими та промисловими товарами і займає досить широкий сегмент як на ринку Вінниці, Вінницької області так і по всій Україні.

 Основними завданнями роботи є:

·                     розгляд теоретичних аспектів управління прибутком на підприємстві;

·                     проведення фінансово-економічного аналізу діяльності товариства з обмеженою відповідальністю науково – виробничого підприємства “Гамма”;

·                     дослідження прибутку на підприємстві;

·                     надання практичних рекомендацій щодо управління прибутком на підприємстві,  удосконалення факторів, що впливають на величину прибутку, оптимізації прибутку тощо.

Інформаційну базу дослідження становлять звітні дані товариства з обмеженою відповідальністю науково – виробничого підприємства “Гамма”; матеріали Головного управління статистики у Вінницькій області Держкомстату України, основоположні законодавчі й нормативно правові акти і програмні документи державних органів України.

Методи дослідження. Теоретичну і методологічну основу дослідження становили фундаментальні положення сучасних теорій - економічної та теорії управління, теорії відтворення, циклічності, рівноваги (загальної і часткової), а також наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених з питань управління та розвитку системи мікроекономічного управління в умовах глибоких ринкових трансформацій. У роботі було використано сучасні методи дослідження. Це системно-аналітичний метод, логічний метод, метод функціонально-структурного аналізу, економіко-статистичний метод, програмно-цільовий метод.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у комплексному, науковому дослідженні розвитку системи теоретичних, методологічних та практичних проблем формування і використання прибутку підприємства та розробки шляхів  їх удосконалення.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що здійснені дослідження втілені в конкретні пропозиції, рекомендації пошуків шляхів підвищення ефективності формування та використання прибутку.

Політика підприємства ТОВ НВП “Гамма” щодо оптимізації прибутку, досягнення оптимального розміру його отримання, та проведення оптимальної політики щодо його розподілу, полягає у: нарощуванні підприємством обсягів реалізації товарів (робіт, послуг); розширені, орієнтуючись на ринок, асортименту і якості продукції; впровадженні заходів щодо підвищення продуктивності праці своїх працівників; зменшенні витрат на реалізацію продукції (тобто її собівартість); у ведені грамотної цінової політики, бо на ринку діють переважно договірні ціни; грамотній побудові договірних відносин з постачальниками і покупцями; вмінні найбільш доцільно розміщувати отриманий раніше прибуток з точки зору досягнення оптимального ефекту.

Щодо удосконалення формування та використання прибутку на підприємстві ТОВ НВП “Гамма” було запропоновано:

-                     необхідність правильного обчислення прибутку на підприємстві, використовуючи прямий та аналітичний методи, та розмежування прибутку на: прибуток від реалізації продукції, від реалізації основних фондів та іншого майна, від позареалізаційних доходів і витрат тощо;

-                     знижувати на підприємстві рівень як постійних так і змінних витрат за рахунок скорочення витрат на управління господарською діяльністю, зниження величини амортизаційних відрахувань, забезпечення для підприємства вигідних умов закупки та реалізації продукції (товарів), скорочення запасів закупленої продукції;

-                     збільшувати товарообіг, за рахунок зниження термінів оборотності запасів продукції, яка повинна реалізовуватись, збільшення реалізації вже відомих на ринку брендів і т. ін.;

-                     удосконалювати постачальницько – збутову діяльність, застосовуючи оптимальні розрахунки щодо маршрутів та комплектації;

-        удосконалювати систему ціноутворення на  підприємстві,

 

Література

 

1.     Коробов Н.Я.Фінансово – економічний аналіз діяльності підприємства.: навчальний посібник. – 2-ге видання, стереотип. – К.: Товариство “Знання”,КОО,2001р. – С.378.

2.     Крайник О.П., Клепкова З.В. Фінансовий менеджмент. Навч. посібник

3.     Фінанси підприємств: Навчальний посібник: Курс лекцій / За ред. д.е.н. проф. Г.Г. Кірейцева. – Київ: ЦУЛ, 2002. – С.144,268.

4.     Худолій Л.М. Теорія фінансів: Навч. посібник. – К.: Вид-во Європ. Ун-ту, 2003. – С.167.