Економічні науки/6. Маркетинг и менеджмент

Дібров А.О., Доц. Ціхановська В.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут

 Київського національного торговельно-економічного університету

Інновації в комунікаціях

 

  Успішне використання інформаційних та комунікативних технологій в усіх сферах буття суспільства стало реальністю. Інформація поступово перетворюється не лише на товар, але й стає головним засобом суспільного виробництва.

Важливою особливістю інформації є її актуальність, яка пов’язана з відображенням та обміном. Сам спосіб передачі інформації впливає на неї та модифікує.

Особливої ваги ці процеси набувають із технічним розвитком та зростанням можливостей медіа, а також використання її в державному управлінні. Вимоги до операцій з інформацією постійно зростають, розробляються та встановлюються нові стандарти щодо якості та форм передачі.

  Комунікація – соціально обумовлений процес передачі і прийняття інформації в умовах міжособистісного і масового спілкування за допомогою різних комунікативних засобів.

                                                                                   Малюнок  1.1  - Основи комунікації


Основи теорії комунікації виражені відомою формулою американського політолога Лассвела:

   Інноваційність — це багатоступеневий процес, який складається з постійного глибокого аналізу зовнішньої та внутрішньої ситуації, що змінюється, накопичення та активного обміну знаннями, способу прийняття стратегічних і тактичних управлінських рішень, впровадження змін, оцінки результатів та постійного навчання.

  Від спроможності держави запропонувати ефективну державну політику в інформаційній сфері, прозорий та відкритий механізм державного управління, залучити громадян до прийняття соціально важливих рішень, сприяти становленню ефективних суспільних комунікацій та демократичних стандартів у наданні інформаційних послуг залежить розвиток країни в майбутньому. Крім того сучасний стан розвитку інформаційних мереж не залишає жодній країні шансу на ізольованість, а це вимагає володіння навиками та стандартами для організації ефективних комунікацій.

  Вітчизняна наука державного управління є відносно молодою і не всі її напрямки мають однаковий ступінь розробленості. Так, та її частина, що пов’язана з аналізом фундаментальних засад функціонування інформаційної сфери, перспектив її розвитку відповідно до світових демократичних стандартів, залишається недостатньо висвітленою. Ця проблема стає ще гострішою, якщо врахувати суперечності між нестримною динамікою розвитку інформаційно-технологічної галузі та часом, який потрібний для наукового осмислення, прогнозування, підготовки відповідних теоретико-практичних рекомендацій та вироблення державної інформаційної політики.

  Дане дослідження спирається на теоретичні розробки щодо проблем ефективності та якості державного управління,інновацій в комунікативній політиці, суспільно-політичними та соціально-економічними процесами провідних українських вчених В. Б. Авер’янова, В. Д. Бакуменка, С. О. Білої, М. В. Жука, С. І. Здіорука, В. М. Кня-зєва, О. Ю. Лебединської, В. М. Литвина, В. І. Лугового, С. В. Майбороди, А. В. Мерзляк, Т. В. Мотренка, І. Ф. Надольного,  Н. Р. Нижник, О. Ю. Оболен-ського,  Б. О. Парахонського,  Я. Ф. Радиша,  В. А. Ребкала,  А. В. Решетніченка, І. В. Розпутенка, В. Є. Романова, С. М. Серьогіна, В. В. Токовенко, Ю. П. Шарова та ін.; зарубіжних науковців Г. В. Атаманчука,  В. А. Козбаненка та багатьох ін.

   Із розвитком інтернет-технологій для людини стало можливим одержувати необхідні відомості «тут і зараз».  Не буде перебільшеним висновок, що використання інноваційних медіа-технологій у політичних комунікаціях може перевернути уявлення як про систему забезпечення політичної діяльності, так і про традиційні інструменти політичної участі. А це є важливим для теорії й практики політичної науки. Тому немає сумнівів, що монографія  В. Недбая  «Сучасні політичні комунікації:  медійно-технологічний аспект» буде помічена всіма фахівцями, котрі цікавляться цією темою.

  Головне те, що воно істотно збагатило теоретичну основу дослідження політичних комунікацій, відбивши медійно-технологічний аспект проблеми, який раніше в науковій літературі розглядався лише епізодично.

  Безсумнівною заслугою автора є ґрунтовний аналіз еволюції медіа-технологій від суспільства первісного до інформаційного. З роботи В. Недбая дізнаєшся, що сучасна інформаційна революція, змінивши політичну картину світу, владно диктує нові принципи й правила політичних комунікацій. Так, іще недавно не просто традиційною, а найдавнішою формою політичних комунікацій вважалися переговори. А нині вже неможливо уявити сучасну концепцію політичних комунікацій без мас-медіа й інформаційних технологій. Тож, вважає автор, однією з ключових особливостей політичної комунікації стало використання спеціалізованих структур.

  Не можна не погодитися з висновком В. Недбая, що історична тенденція розвитку масової комунікації полягає в постійному збільшенні каналів поширення інформації. До того ж поява кожного нового засобу масової інформації не веде до зникнення попередніх засобів комунікації. Новий ЗМІ посідає свою нішу й, звичайно ж, змінює характер і структуру інформаційно-комунікаційного простору.

На думку автора, інноваційні політичні медіа-технології – це цифрові, комп’ютерні, інформаційні, мережеві технології й комунікації, продукція яких має політичний характер, є інтерактивною.  В.  Недбай не тільки дав визначення цього поняття, а й відокремив критерії, які відрізняють інноваційні медіа від традиційних. У роботі обґрунтовано, що головним елементом в ідеології інноваційних медіа стала інтерактивність, яка є результатом стрімкого збільшення кількості точок доступу в Інтернет.

  Політична комунікація в умовах становлення мережевого суспільства – це комунікація між образами, трансльованими за допомогою сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Політична комунікація набуває властивості віртуальності, симуляції, міфологізації й медіатизації.

  За минулі півстоліття медіа-технології стали не лише фундаментом управління інформацією, а й засобом підтримки соціальних зв’язків, зокрема політичних.

 

Литература.

1.      Гаврада І. О. Політика органів державної влади щодо ЗМІ в Україні: проблемі взаємодії / Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. – Чернівці, 2007.

2.      3. Власов М.В., Попов Е.В.  Развитие инновационного менеджмента в России / М.В. Власов, Е.В. Попов // Менеджмент в России и за рубежом. – 2007. - №4.С. 6-12.

3.      В. Недбай// ЗМІ як інструмент деформації політичного процесу // http://www.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum/Vdakk/2009_2/28.html

4.       В. Недбай //ЕЛЕКТРОННИЙ УРЯД: ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА//http://bibl.kma.mk.ua

5.       Котлер Филипп, Армстронг Гарри, Сондерс Джон, Вонг Вероника. Основы маркетинга: Пер. с англ. – 2 –е европ. изд. – М.; СПб.; К.: ИД «Вильямс», 2000.