К.е.н., Польова О.Л.

докторант Житомирського державного технологічного університету

 

 

ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОЇ ЕНЕРГООЩАДНОСТІ ТВАРИН ПРИ ВИРОБНИЦТВІ МОЛОКА

 

         Встановлено, що з метою прискорення селекції української чорно-рябої молочної породи корів доцільно вести добір за виробничими типами, де перевагу віддавати молочному типу, який при виробництві молока є енергоощадним, що забезпечує раціонально витрачати енергетичні запаси при утворені молока на 8,1 % і 20,9 % у порівнянні наближених до молочного типу та молочно-м’ясного типу, та отримати за рік від кожної більше 3000 грн. прибутку. Підвищення ефективності виробництва продукції скотарства залежить від рівня вірогідності економічного аналізу використання тварин, їх експлуатації у оптимальних умовах та фінансового прогнозування ведення тваринницької галузі .

Відомо, що молочна продуктивність великої рогатої худоби залежить від багатьох генетичних і паратипових факторів. Одним із таких факторів являються спадкові виробничі типи тварин. Тварини будь-якої молочної породи за напрямком продуктивності можна розділити на декілька типів, при чому ці типи є притаманні не лише для порід комбінованого напрямку продуктивності молочних порід [4]. Селекція з врахуванням того чи іншого типу дає можливість більш швидкими темпами створити вузькоспеціалізовані високопродуктивні енергоощадні молочні стада або стада тварин добре поєднують в собі молочні і м’ясну продуктивність.

Енергоощадні тварини мають біологічні особливості прискореного в організмі обмінних процесів та утворення продукції у вигляді молока, яка систематично виділяється із організму тварин або зберігається у організмі тварин у вигляді живої маси. У енергоощадних тварин втрати зовнішньої енергії, яка надходить до тварин – мінімальна, тому, енергоощадні тварин накопичують енергію кормів в організмі з мінімальними втратами на гомеостаз та виділення.

Головна мета проведеного дослідження – оцінити ефективність енергоощадності тварин при виробництві молока за екстер’єрно-конституційними особливостями тварин, живою масою та молочною продуктивністю корів різних виробничих типів української чорно-рябої молочної породи та встановити типи тварин, які дозволять при однакових умовах годівлі та утримання, енергетичному рівні внутрішніх та зовнішніх факторів отримувати від тварин максимальну молочну продуктивність.

В основу розподілу корів української чорно-рябої молочної  породи за виробничими типами використано індекс виробничої типовості, групування тварин за типами проведено з відхиленням  від середнього значення індексу виробничої типовості стада СТОВ “Відродження” Ямпільського району Вінницької області. За цією методикою стадо корів української чорно-рябої молочної породи розділено на три виробничі типи: молочний, наближений до молочного та молочно-м’ясний.

Питома вага корів вузькотілого типу серед тварин молочного напрямку продуктивності склала майже половину (47%), тоді, як у корів наближеного до молочного типу цей показник становить 31%, а молочно-м’ясного типу – лише 12%. Тобто, по мірі переходу тварин від молочного до молочно-м’ясного типу спостерігається докорінна зміна їх будова тіла за параметрами, якої вони наближаються до тварин комбінованого типу, які характерні, наприклад, для особин української чорно-рябої молочної породи. Разом з тим, спостерігається інша тенденція: з переходом тварин від молочного до молочно-м'ясної о типу майже в 2 рази збільшилась частка тварин щільної конституції та зменшується питома вага тварин рихлого типу. Ця закономірність обумовлена, на наш погляд, значним відкладанням внутрішнього жиру у тварин комбінованого напрямку продуктивності порівняно із молочним.

Не дивлячись на те, що корови молочного типу (М) переважають тварин наближеного до молочного (НМ) і молочно-м’ясного (ММ) типів за габаритними розмірами, вони виявились найбільш легкими. Жива маса корів молочного типу становила 560 кг, що на 41 кг менше, ніж у корів наближеного до молочного типу та 38 кг проти тварини молочно-м’ясного типу при високо - вірогідній різниці (р<0,001).

 Нами проведена оцінка економічної ефективності використання для виробництва молока корів трьох виробничих типів: молочного, наближеного до молочного та молочно-мясного (табл. 1).

Таблиця 1

Економічна ефективність виробництва молока різних за енергоощадністю типів корів (на одну голову)

Показник

Виробничі типи корів

М

НМ

ММ

Надій молока за 305 днів лактації, кг

4928

3954

3031

Жирність молока, %

3,82

3,78

3,67

Собівартість 1 кг молока, грн.

0,98

1,11

1,32

Витрати на виробництво молока, грн.

3116

2882

2535

Витрати на вирощування корів, грн.

1720

1529

1479

Собівартість реалізованого молока, грн.

4835

4411

4013

Надоєно молока базисної жирності 3,5%, кг

5378

4270

3178

Дохід (виручка) від реалізації молока, грн.

8067

6405

4767

Прибуток від реалізації молока, грн.

3232

1994

754

Рівень рентабельності, %

66,85

45,20

18,79

Коефіцієнт прибутковості

0,50

0,34

0,14

Окупність витрат на виробництво молока, роки

1,0

1,5

3,0

Техніко-енергоощадно-технологічно-економічний рівень, балів

41

30

19

Оцінка техніко-енергоощадно-технологічно-економічного рівня

ОТЕТЕР*

ДТЕТЕР**

ЗТЕТЕР***

ОТЕТЕР* - оптимальний техніко-енергоощадно-технологічно-економічний рівень;

ДТЕТЕР** - допустимий техніко-енергоощадно-технологічно-економічний рівень;

ЗТЕТЕР*** - задовільний техніко-енергоощадно-технологічно-економічний рівень.

За економічною оцінкою виробництво молока корів різних виробничих типів відрізняються між собою. Якщо від кожної корови молочного типу за лактацію отримано прибутку від реалізації молока 3232 грн., при рівні рентабельності 66,85%, від тварин молочно-м’ясного типу відповідно прибутку від реалізації молока 754 грн. і рівень рентабельності 18,79 %. Це свідчить про доцільність розведення в господарстві корів спеціалізованого молочного типу продуктивності.

Економічні   дослідження проводили, виходячи  з  рівня    молочної продуктивності корів різних типів, фактичних витрат на утримання корів та виробництво молока, а також фактичних цін на реалізоване молоко. Реалізується молоко охолоджене за ціною 1,5 грн. за 1 кг. Добові витрати на впрошування однієї корови від народження до першого отелу (27 місяців) становлять 5 грн.

Корови виробничих типів значно відрізняються між собою за живою масою і молочною продуктивністю. Корови молочного типу за надоєм за 305 днів переважають тварин наближеного до молочного типу на 974 кг і молочно-м’ясного типу на 1897 кг, за вмістом жиру відповідно на 0,04 % і 0,15 %.

З даних таблиці 1 видно, що найбільшим коефіцієнт прибутковості отримано від корів молочного типу (0,50), корови наближені до молочного менше в 1,5 раз, а корови молочно-м’ясного – 3,5 рази.

Оцінка експлуатації різних енергоощадних типів корів показала, що молочний тип отримав 41 бал і віднесений до оптимального техніко-енергоощадно-технологічно-економічного рівня; корови наступного виробничого типу наближені до молочного типу оцінені в 30 балів, що відповідає допустимому техніко-енергоощадно-технологічно-економічну рівню; корови молочно-м’ясного типу – 19 балів (задовільний техніко-енергоощадно-технологічно-економічний рівень).

Можливості покращення енергоощадного рівня корів виходить із накопичення коштів для покращення механізації трудомістких процесів, селекцію корів за енергоощадністю, створення комфортних умов утримання і забезпечення худоби нормованої годівлі та виконання заходів з охорони довкілля і праці. Так, практично через рік можливо використовувати на покращення енергоощадного рівня корів молочного типу, через 1,5 років – наближеного до молочного, а молочно-м’ясного через 3 роки.

Таким чином, оцінка   економічної   ефективності   використання   корів   різних виробничих типів свідчать про суттєву перевагу молочного типу над наближеним до молочного і над молочно-м’ясним. Так, за доходом (виручкою) від реалізації молока молочний тип корів переважає над наближеним до молочного на 25,95 %, над молочно-м’ясним – на 69,23 %, за рівнем рентабельності відповідно на 21,60 % і 48,06 % відповідно.

 

Література

1.     Інструкція лінійної оцінки екстер’єру корів молочних порід / Складено
Т.Фемерлян, А.Тевс та ін. - Черкаси. 1997. -16с.

2.     Розведення сільськогосподарських тварин / Басовський М.З., Буркат В.П. та  ін. - Біла Церква, 2001. - 400 с.

3.     Рубан Ю.Д. Бажані типи і племінне використання молочної худоби - К.: Урожай, 1987, -136 с.

4.     Фінансово-економічний аналіз: Підручник / Буряк П.Ю., Римар М.В. та ін. – К.: ВД “Професіонал”. – 2004. – 528 с.