Современные информационные технологии/4. Информационная безопасность.

 

Шматок О.С., Козубенко П.А.

Національний авіаційний університет, Київ

СУЧАСНІ МЕТОДИ КОМПЛЕКСНОГО ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ ОФІСУ МАЛОГО ПІДПРИЄМСТВА

В сучасному світі швидкість одержання інформації, володіння інформацією, сама інформація та сучасні методи захисту цієї інформації визначає фінансовий успіх, а також дозволяє успішно вести конкурентну боротьбу на будь-якому ринку послуг. Крім того, на даний час широкого поширення здобули засоби і методи несанкціонованого і негласного здобуття інформації.  

Сучасний захист інформації - це пошук оптимального співвідношення між приступністю і безпекою. Або, іншими словами, це постійна боротьба з дурістю користувачів і інтелектом хакерів.

Комплексний захист інформації являє собою сукупність організаційних структур, поєднаних цілями і завданнями захисту інформації, нормативно-правової та матеріально-технічної бази і спрямована на забезпечення інженерно-технічними заходами конфіденційності, цілісності та доступності інформації.

Від чого захищають інформаційні системи - мета комплексного захисту інформації:

1.       Порушення функціонування (зупинка приведе до втрати або зниження доступності даних).

2.       Перекручування або знищення (іншими словами втрата цілісності) даних.

3.       Несанкціонований доступ до даних, тобто їхнє незаконне розголошення і копіювання.

Планомірно здійснювати розробку комплексного захисту інформації рекомендується проводити у відповідності з наступною методикою:

-                   аналіз об'єкта захисту;

-                   виявлення способів несанкціонованого доступу і канали витоку;

-                   модель порушника;

-                   складання моделі загроз і способів їхньої реалізації;

-                   вибір функціонального профілю захищеності.

-                   визначення організаційних, технічних та програмних мір захисту;

-                   розробка заходів підтримки КЗІ.

Аналіз ризику - процес визначення загроз безпеки системи в цілому й окремих її компонентах (тільки технічним), визначення характеристик загроз і потенційного збитку, що може бути нанесений у випадку їхньої реалізації.

Аналіз захищеності виділеного об'єкта. [2]

Захист виділеного приміщення - проведення комплексу організаційно - технічних заходів щодо запобігання витоку секретної мовної або конфіденційної інформації з технічних каналів за межі виділеного приміщення. У загальним випадку комплекс заходів щодо захисту виділених приміщень включають: захист мовної інформації, оброблюваної технічними засобами від витоку за рахунок електромагнітних випромінювань; захист мовної інформації від витоку за рахунок ефекту електроакустичного перетворення допоміжних технічних засобів і систем; захист мовної інформації від витоку за рахунок лазерного зондування скла або стетоскопічного прослуховування конструкцій, що огороджують; захист мовної інформації від витоку за рахунок несанкціонованого доступу в приміщення (мікрофонів, магнітофонів, радіопередавачів і т.д.); акустичний захист приміщення.

Захищеність - в обчислювальній техніці здатність системи протистояти несанкціонованому доступу до програм і даних (безпека, таємність), а також їхньому випадковому перекручуванню або руйнуванню (цілісності).

Ступінь інтеграції комплексу практично необмежена, що забезпечує високу гнучкість при виборі складу й програмного забезпечення системи. Окремі елементи здатні працювати в автономному режимі, що підвищує надійність інтегрованої системи в цілому. Комплекс має широкі мережні можливості.

Як демонструє історія і практика, нововведення вкрай важко запровадити, але якщо ці нововведення є актуальними і потрібними, то тим хто перший скористується ними, будуть мати економічні та інтелектуальні переваги, над усіма іншими, хто ще не запровадив цих нововведень.

 

Список літератури:

1.     Закон України "Про захист інформації в автоматизованих системах";

2.     "НД ТЗІ 2.5-008-2002 Вимоги із захисту конфіденційної інформації від несанкціонованого доступу під час оброблення в автоматизованих системах класу 2";