Филологические науки/ 5.Методы и приемы контроля уровня владения иностранным языком

 

Перминова В.А.,Шендерук Е.Б.

Черниговский государственный институт экономики и управления, Украина

Метод проектів

Одним із найуспішніших, найцікавіших і найефективніших методів навчання учнів іноземному спілкуванню є метод проектів.

    Головною метою використання методу проектів у навчальній та виховній роботах є розвиток пізнавальних навичок, умінь самостійно конструювати свої знання , вміння діяти в інформаційному просторі. Характерною для методу проектів є самостійна діяльність учнів : індивідуальна чи у складі малої групи , коли вони виконують певну роботу, спрямовану на досягнення конкретного результату. Сама діяльність містить елементи навчання та набуття досвіду через використання технологізованих дій та прийомів. Для неї є характерним кооперативне чи групове навчання за принципом „ навчаючи вчуся „ , бо у процесі діяльності надбання учня неодмінно стають надбанням усієї групи.

   Для методу проектів характерне ї те , що результат діяльності завжди є конкретним і вимірюваним. Участь викладача у проекті буде найбільш корисною та ефективною для учнів у тому випадку , якщо вчитель візьме на себе обов’язки консультанта-порадника , а учні будуть проявляти  ініціативу у процесі його реалізації. Бажано до процесу реалізації проекту залучати батьків , інших викладачів , представників громадськості та владних структур тощо.

     Працювати над проектом цілком самостійно учням дуже складно. Тому необхідно сконцентрувати увагу на таких аспектах :

-         планування діяльності ;

-         вибір найоптимальніших шляхів розв’язання проблеми ;

-         прогнозування результатів діяльності ;

-         набуття навичок ділової комунікації , толерантної поведінки ;

-         навчання презентації результатів діяльності ;

-         порівняння отриманих результатів із запланованими ;

-          об є активна оцінка роботи над проектом.

 

На початковому етапі  необхідно допомогти учням зрозуміти характер їх майбутньої роботи та її мету, ознайомити учнів зі змістом проекту й основними етапами його проведення , мотивувати учнів до подальшої діяльності через набуття життєво необхідних знань  і навичок. Якісна та продуктивна реалізація проекту  великою мірою залежить від попередньої підготовки та компетентності самих учнів, тобто наявності у них необхідних знань та вмінь.

  Перший етап - це вивчення актуальних проблем  місцевої громади та вибір проблеми для вирішення. Важливо, щоб діти навчилися розрізняти характер суспільних проблем : правові , екологічні . соціальні , культурні тощо. Під час вибору проблеми слід враховувати наскільки запропонована проблема важлива й актуальна для місцевої громади, чи буде цікаво учням працювати над її вирішенням та наскільки реальним і законним буде спосіб практичного вирішення проблеми.

  Другим етапом виконання проекту є дослідження проблеми. Метою роботи учнів є збір інформації , котра різнобічно характеризує проблему . доводить її актуальність. Важливо, щоб під час збору необхідного матеріалу  учні звертались до різних джерел інформації. Також вони повинні пам’ятати про те , що свідчення людей , матеріали ЗМІ не завжди містять достовірну інформацію.

  Головним завданням третього етапу є систематизація та аналіз отриманого матеріалу, планування діяльності для вирішення проблеми. Учасники проекту визначають різноманітні підходи до вирішення проблеми й обирають посильну та оптимальну програму дій. Наприклад, написати лист-звернення , підготувати відеофільм, виступити на міському телебаченні , радіо, відшукати спонсорів тощо.

  Четвертий етап передбачає спробу повністю чи частково реалізувати обраний варіант вирішення проблеми через організацію відповідних заходів.

  П’ятий етап - це підготовка до представлення проекту. Успішна демонстрація результатів дослідження може бути поштовхом до нових пропозицій та можливостей щодо подальшого вирішення проблеми. Напрацьовані матеріали мають бути відповідним чином впроваджені та розподілені на  дві групи : одна група матеріалів складе папку документів , друга – демонстраційний стенд , де висвітлюватимуться етапи роботи над проектом на чотирьох планшетах , таких як : проблема , дослідження . наш вибір , вирішення.

   Учні об єднаються  у 4 групи , кожна з яких працюватиме над підготовкою окремого планшету. На демонстраційному стенді розміщуються невеликі текстові повідомлення , малюнки , карти , діаграми, фото , заголовки статей, карикатури, тощо.

   Шостий етап ставить перед собою такі завдання: проінформувати широку аудиторію про важливість обраної проблеми; ознайомити присутніх  із результатами етапу збору й аналізу інформації; представити обрані способи вирішення проблеми; розповісти про практичну діяльність під час реалізації проекту.

Сьомий етап – оцінювання успішності проекту, під час якого учні матимуть змогу оцінити проектну діяльність загалом та особистий внесок кожного у загальну справу.

До переваг  проектної роботи можна  віднести той факт , що вона мотивує . По-друге , проектна робота особистісно-орієнтована. По-третє, вона має загальноосвітню цінність. І, нарешті, проектна робота найкраще інтегрує освіту і виховання.