Толкачова Світлана Вікторівна

Національний університет державної податкової служби України

 

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ АДАПТАЦІЇ

НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКІВСЬКОГО ЗАКОНОДАВСТВА

ДО ПРАВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

 

На сучасному етапі розвитку України адаптація національного законодавства до норм європейського права особливо актуальна, що зумовлено низкою причин. По-перше, зміна законодавства пов’язана зі створенням відповідної правової бази для майбутнього вступу до Європейського Союзу (далі ЄС); по-друге, адаптаційні процеси створюють підґрунтя для проведення реформ в усіх сферах суспільного життя, підвищення конкурентоспроможності економіки в цілому й банківської системи зокрема, подальшої демократизації та розбудови громадянського суспільства.

Україна проголосила курс на європейську інтеграцію, уклавши із ЄС Угоду про партнерство та співробітництво в 1994 році, тим самим взявши на себе зобов’язання наблизити законодавство у пріоритетних сферах соціально-економічного розвитку держави до законодавства ЄС, і зокрема в банківській сфері. Таким чином галузева адаптація банківського законодавства проводиться в межах загального зближення законодавства України і ЄС.

Банківське законодавство України в цілому узгоджується з відповідними нормами права ЄС. Однак, не дивлячись на досить високий рівень наближення, банківська система України все ще недостатньо розвинена, обсяг кредитів є недостатнім для реструктуризації та розвитку реального сектора; кредити дорогі та короткострокові тощо. Ліквідація існуючих невідповідностей між банківським законодавством України та ЄС не приведе автоматично до усунення існуючих перешкод для належного функціонування банківської системи. Через це необхідно проблеми та перешкоди діяльності банківської системи розглядати комплексно, не обмежуючись лише невідповідністю законодавства.

Адаптація банківського законодавства України передбачає поступове приведення у відповідність з європейськими стандартами нормативних актів НБУ.

Можна виділити два напрями процесу адаптації: інституційний (створення державного органу, на який покладається розробка взаємопогоджених підходів) і нормативний (містить комплекс нормативних інструментів (актів), які включають у себе єдині стандарти банківського регулювання).

У процесі адаптації банківського законодавства здійснюється опрацювання законодавства ЄС з питань, що регулюють банківську справу.

Процес наближення банківської сфери ставить перед собою такі завдання: 1) узгодження українських банківських законів із законами ЄС; 2) нові рішення в грошовій політиці, які необхідні для виконання критеріїв, визначених Маастрихтською угодою; 3) реструктуризація і модернізація банківської системи.

Загалом, євроінтеграційний процес є невід'ємною частиною глобалізації в постіндустріальній економіці в усьому світі, й зокрема в Україні, та формує нові виміри інтеграційного процесу.

Найбільш повно, на нашу думку, вплив процесів глобалізації на правову систему дослідила О.Лук'янова, яка виділила такі основні тенденції змін у правовій системі: 1) поглиблення взаємодії міжнародного та внутрішнього права, зміна національного права під впливом міжнародного; 2) посилення стандартизації права; 3) зміна системи джерел права; 4) розмивання меж між приватним і публічним правом; 5) політизація права.

Поглиблення взаємодії європейського та національного права і відповідні зміни у національному праві під дією європейського на правове регулювання банківської діяльності в Україні вплинуло досить суттєво. Це пояснюється тим, що банківська діяльність є практично провідником і зв’язуючи елементом держави з світовими фінансовими ринками.

Правова стандартизація в правовому регулюванні банківської діяльності виявляється в тому, що в ній активно використовуються визнані в Європі фінансові інструменти, правове регулювання яких базується на європейських нормативних актах, які в подальшому імплементуються у національне законодавство.

Зміна системи джерел права також впливає на правове регулювання банківської діяльності.

Прикладом «розмивання» меж між приватним і публічним правом у правовому регулювання банківської діяльності може бути неоднозначне сприйняття певних банківських інструментів (банківського рахунка) й їх правове врегулювання нормативними актами приватного права (Цивільний кодекс України), в яких зазначається, що це – інститут публічного права.

Вплив політики на правове регулювання банківської діяльності полягає в тому, що на сучасному етапі економічного розвитку активно формуються економічні еліти, які активно лобіюють власні інтереси. При цьому колом їх інтересів є не лише виробничий сектор економіки країни, а й банківський .

 

Література:

1. Біленчук П.Д., Диннік О.Г., Лютий О.І., Скороход О.В. Банківське право: українське та європейське: Навчальний посібник. – К.: Атака, 1999. – 400 с.

2. Сідак М.В., Ціпкало Й.І. Правові основи реформування банківської системи України відповідно до стандартів ЄС // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2005. - № 4 (31). – С. 214-223.

3. Старицький М. Вплив глобалізації на розвиток правового регулювання банківської діяльності в Україні // Підприємництво, господарство і право. – 2007. - № 9. – С. 59-61.

4. Чуб О.О. Адаптація банківського законодавства України до права Європейського Союзу: стан, проблеми та перспективи // Фінанси України. – 2008. – № 4. – С. 57-67.