Право/6. Борьба с экономическими преступлениями

к.э.н. Меженська С.І.,  Кретова А.Ю.

Луганський державний університет внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка

Аудиторська діяльність як джерело криміналістично-значимої інформації у боротьбі з економічними злочинами

 

В умовах розвитку ринкової інфраструктури відбувається процес формування розгалуженої мережі господарських товариств, спільних, приватних підприємств, які не мають вищих органів управління. Тому виникла необхідність впровадження нової форми фінансово-господарського контролю – аудиту.

Особливо активно аудит почав розвиватися в Україні після прийняття у 1993 році Закону України «Про аудиторську діяльність», згідно якому аудит визначається  як перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності  суб’єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її  достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил згідно із вимогами користувачів [1]. Аудиторська діяльність є підприємницькою діяльністю, яка включає в себе організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок та надання інших аудиторських послуг.

Якщо на початку свого формування аудит був  засобом перевірки  і підтвердження достовірності обліково-бухгалтерських документів та звітності, то в сучасних умовах він набув нових якостей, таких як консультативна спрямованість і запобігання  ризику в діяльності підприємств. В системі фінансового контролю аудит відіграє важливу роль і дозволяє не тільки контролювати діяльність суб’єктів господарювання, а й сприяти роботі  правоохоронних органів  по встановленню істини при виявленні  та розслідуванні злочинів у сфері економіки.

Стан вітчизняної економіки, недосконалість системи організації державної влади, соціально-політична поляризація українського суспільства, криміналізація громадських відносин, у тому числі зростання організованої злочинності в сфері економічної діяльності та ряд інших факторів, створюють широкий спектр внутрішніх та зовнішніх загроз національній безпеці нашої держави. І на сучасному етапі особливо гостро стає питання про  розробку нових підходів до проблеми розкриття злочинів у сфері економіки, оскільки в ході їх скоєння правопорушники використовують все більш складні та витонченні схеми і без спеціальних знань розкриття цих злочинів значно ускладнюється. Тому, на наш погляд, використання аудиту при розслідуванні економічних злочинів особливо актуально.

На жаль, діючим законодавством  не передбачено проведення аудиту на вимогу  або за дорученням  правоохоронних органів, але закон і не містить заборони на використання  результатів аудиторської перевірки та знань аудиторів  у кримінальному процесі. На це звертає увагу М.І. Камлик, який підкреслює що Законом України «Про аудиторську діяльність» не  передбачено проведення аудиту на вимогу співробітників органів  дізнання та досудового слідства, не застережені дії слідчого і дізнавача у разі виявлення аудитором у ході перевірки корисливих зловживань. Так само не визначено дії аудиторів (аудиторських фірм)  при викритті зловживань у фінансово-господарській діяльності підприємств. В оперативно-слідчий практиці визначаються випадки, коли представники аудиторських фірм або аудитори приховують виявленні злочини, посилаючись на комерційну таємницю [2, с. 375]. Вважаємо, що цей важливий момент потребує уточнення та активного обговорення спеціалістами.

В даний час щодо вирішення вказаних питань серед юристів і економістів, практичних працівників органів внутрішніх справ та інших державних контролюючих органів єдиної думки  не існує, оскільки правова природа вказаної взаємодії ще недостатньо вивчена.

Частина вчених і фахівців схиляється до того, що виконання аудитором  доручень державних органів щодо проведення аудиту порушує принцип незалежності і самостійності аудиторської діяльності. Інші, навпаки, підтримують такі права державних органів, оскільки це відповідає суспільним інтересам.

Але ж навіть у рамках діючого законодавства використання  аудиторських знань  та аудиторського висновку може бути дуже корисним для кримінального процесу.

Як підтверджує практика, результати аудиторської діяльності нерідко містять доказову інформацію, яка дуже важлива  для кримінального процесу і має криміналістичне значення. На підставі результатів аудиторських перевірок слідчий має можливість  обґрунтувати слідчу версію про механізм скоєння злочину, пов’язаного з господарсько-фінансовою діяльністю підприємства; про причетність тієї або іншої  посадової особи підприємства, що перевіряється до цього злочину.

Матеріали аудиторської перевірки можуть бути підставою для порушення кримінальної справи. Стаття 8 Закону України  «Про аудиторську діяльність» передбачає, що проведення аудиту є обов’язковим  для організацій, які мають організаційно-правову форму відкритого акціонерного товариства. При виявленні фактів розкрадань грошових коштів,  приховування доходів, ухилення від сплати податків та інших корисливих злочинів  вищий орган управління підприємством (загальні збори акціонерів),  маючи таку інформацію,  може звернутися  до правоохоронних органів з вимогою про виявлення осіб, які вчинили вказані дії, та притягнення їх до відповідальності.

Слід звернути увагу на те, що аудиторська інформація може бути використана як джерело доказів у кримінальній справі як стороною обвинувачення, так і стороною захисту.

Виходячи із змісту ст. 65 діючого КПК України, ця інформація повинна відноситися до «інших документів» і може надаватися слідчому та суду, а також зацікавленим сторонам відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про аудиторську діяльність».

Як джерело  доказів у кримінальній справі можуть бути використані не тільки висновок аудитора, але й свідчення, отримані слідчим під час допиту аудитора як свідка, а також свідчення, які надані аудитором, залученим  як спеціаліст відповідно до вимог ст.   діючого КПК України. 

Залучення аудитора як спеціаліста при проведенні слідчих дій теж дає можливість підвищити ефективність огляду, метою якого є виявлення, фіксація та вилучення джерел доказової  інформації про скоєння злочину, які можуть міститися в різних письмових документах, звітах, а також на машинних носіях. Це також може сприяти підвищенню ефективності та скороченню терміну вилучення документів, які мають безпосереднє відношення до розслідування скоєного злочину, оскільки аудитор має можливість своєчасно звернути увагу слідчого саме на ті документи та обставини,  що пов’язані з подіями, відносно яких ведеться розслідування.

Вище наведене дає можливість зробити висновок, що шляхи та напрями використання аудиторської діяльності та професійних знань аудиторів  при виявленні та  розслідуванні злочинів у сфері економіки, дуже різноманітні. Аудитори мають специфічні знання про фінансово-господарську діяльність підприємств, організацій, банків та їх допомога співробітникам правоохоронних органів без сумніву буде сприяти підвищенню ефективності боротьби з економічною злочинністю.

 

Література:

1. Закон України «Про аудиторську діяльність» N 3126-XII від 22.04.1993 р.  в редакції Закону N 140-V  від 14.09.2006 // ВВР, 1993, N 23, ст.243.

2. Камлик М.І. Судова бухгалтерія: Підручник. – Вид. 5-е. доп. Та перероб. -   К.: Атака, 2007. – 552 с.