Сельское хозяйство, механизация сельского хозяйства

Аналіз факторів впливаючих на врожайність кукурудзи

Бондаренко О.В., О.І. Ракул, А.А. Осадчий, В.В. Друж

Миколаївський державний аграрний університет

 

Основними факторами, які впливають на валові збори зерна кукурудзи є посівні площі, їх структура та урожайність культури. В південній агрокліматичній зоні в структурі посівів зернових кукурудза займає від 0,6 до 26,7%, в центрально-східній зоні – від 1,3 до 20%, в північній – від 3,8 до 12,1%.

Зважаючи на необхідність розробки організаційно-економічних і технологічних заходів щодо збільшення обсягів виробництва і реалізації зерна кукурудзи, підвищення ефективності, необхідно удосконалювати структуру посівних площ, враховуючи зональні особливості регіону. Також підвищіти врожайності і збільшити виробництво продукції можна за рахунок використання зрошення, яке є тривалодіючим фактором  і сприяє підвищенню економічної родючості грунту.

Основним джерелом нарощування виробництва сільськогосподарської продукції є ефективність використання земельних ресурсів. При цьому інтенсифікація є основною формою розширеного відтворення, підвищення продуктивності праці та зниження собівартості продукції, яка здійснюється шляхом вдосконалення системи ведення галузі на основі науково-технічного прогресу.

До провідних напрямів інтенсифікації сільського господарства належить хімізація, яка передбачає широке використання різних видів продукції хімічної промисловості. Йдеться, зокрема, про застосування мінеральних добрив, засобів захисту і стимуляторів росту рослин.

Важливим напрямом інтенсифікації сільського господарства є й меліорація – один із головних шляхів підвищення ефективності виробництва. Меліорація є комплексним і тривало діючим фактором, який сприяє підвищенню економічної родючості фунту. Зрошення земель під сільськогосподарськими культурами забезпечує їх продуктивність внаслідок збирання двох врожаїв за рік. Запровадження меліорації в поєднанні з впровадженням науково обгрунтованих систем землеробства, які враховують грунтово-кліматичні умови підприємства, дозволяє істотно підвищити ефективність рослинницької галузі.

Одним з ефективних напрямів інтенсифікації сільськогосподарського виробництва є селекція. Впровадження нових сортів сільськогосподарських культур в умовах інтенсивного землеробства, коли досягається високий рівень агротехніки, має велике значення. Зокрема, за допомогою спрямованої селекції у рослин розвиваються цінні господарсько-біологічні ознаки, внаслідок чого досягають поліпшення якісних показників, підвищення стійкості рослин проти хвороб і несприятливих кліматичних умов.

Заходи   по   розвитку   зернового   виробництва   і,   кукурудзівництва, зокрема, можна поділити на дві групи. Перша, включає такі, які не потребують великих інвестицій: вдосконалення структури посівних площ, освоєння науково обгрунтованих сівозмін, проведення агротехнічних заходів в оптимальні терміни, вдосконалення організації виробництва. Друга група заходів пов’язана із значними витратами: внесення оптимальних доз добрив, застосування засобів захисту рослин, внесення гербіцидів, придбанням нової техніки.

Узагальнюючим показником рівня інтенсифікації в рослинництві є поточні витрати коштів на гектар посіву сільськогосподарських культур.

Високі ціни на добрива, паливно-мастильні матеріали, нову техніку та обладнання, змушують товаровиробників реально оцінювати свої можливості і вирощувати такі культури, які в нинішніх умовах дають найбільші прибутки в розрахунку на одиницю продукції. До них відносяться пшениця та ячмінь із групи зернових та зернобобових, соняшник - із групи технічних.

Для підвищення економічної ефективності виробництва кукурудзи на зерно необхідна розробка, обґрунтування і запровадження ресурсозберігаючих низько затратних технологій. Суть інтенсивної технології полягає у створенні оптимальних умов для вирощування сільськогосподарських культур, проведення повного комплексу науково-обгрунтованих прийомів обробітку грунту та одержання врожаю.

В умовах диспаритету цін на промислову та сільськогосподарську продукцію, занадто високі ціни на паливно-мастильні матеріали, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, важливо в кожному конкретному господарстві, з урахуванням забезпеченості матеріально-технічними ресурсами, використовувати такі технології, які б забезпечували зменшення затрат на одиницю продукції і збільшення виробництва власної високоякісної і екологічно безпечної продукції.

Аналіз показав, що навіть в умовах, що склалися, завдяки використанню спеціальних технологічних прийомів, можна добитися підвищення урожайності і економічної ефективності виробництва.

В умовах ринкової економіки, освоєння нових форм господарювання, значного прискорення повинен набути науково-технічний прогрес в селекції, насінництві та науково-обгрунтовані технологи вирощування кукурудзи, нерозривно пов’язані з проблемами екологізації, оскільки в умовах сьогодення, технології вирощування сільськогосподарських культур, що застосовуються в окремих господарствах, призводять до різкого погіршення як навколишнього середовища, так і отримуваної продукції. Як свідчить практика останніх років та закордонний досвід, інтенсивна технологія буде прогресивною при умовах, коли кожна технологічна операція застосовується з урахуванням особливостей конкретного року, поля, сівозміни, особливостей сорту або гібриду та інших факторів.

 

 

Вельмишановні добродії!

Будемо дуже вдячні, якщо Ви надішлете збірник тез доповідей за адресою:

м. Миколаїв, вул. Крилова 17а,

54040

Миколаївський державний аграрний університет,

декану факультету механізації сільського господарства Пастушенко С.І.

Заздалегідь дякуємо.

 

 

Бондаренко Олександр Володимирович

кандидат технічних наук, доцент

Миколаївський державний аграрний університет

вул. Димова, 82

тел. 8(0512)31-01-91

 

 

Ракул Олександр Іванович

магістрант

Миколаївський державний аграрний університет

вул. Ізмалкова, 90

тел. 8(0512)56-14-81