Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

Визначення основних недоліків обліково-аналітичного забезпечення маркетингової діяльності підприємств у сучасних умовах ринкових відносин в економіці України

Для активізації та підвищення ефективності маркетингової діяльності підприємств в сучасних умовах розвитку та поглиблення ринкових відносин в економіці України потрібні відповідні фундаментальні зміни у різних сферах економічної діяльності, серед яких потрібно відзначити економічний аналіз та бухгалтерський облік.

Однак, вивчення публікацій із досліджуваної проблематики серед яких потрібно відзначити роботи [1-7] показує, що залишається ще безліч невирішених проблем, це стосується насамперед питання створення адекватного вимогам ринка обліково-аналітичного забезпечення маркетингу.

Це пояснюється тим, що традиційні системи обліку і економічного аналізу, як вважають провідні фахівці з питань економіки, мають низку недоліків. Наведемо точку зору деяких з них.

Так, С.Ф. Голов вважає, що «інформаційна система стратегічного управління потребує відповідних змін у бухгалтерському обліку. Традиційна система бухгалтерського обліку має «вузьке місце», що внеможливлює отримання інформації, необхідної для стратегічного управління. Вузьким місцем традиційного бухгалтерського обліку також є його орієнтація на відображення внутрішніх процесів для прийняття поточних рішень» [7, с. 549].

Франц Бутинець підкреслює, що «сьогодні всі помітили те найголовніше, що втрачає наш облік: він не слугує власнику суб`єкта господарювання, тобто не дає гарантії збереження його майна, не надає щодня необхідної інформації для управління» [1, с. 26].

Все той ж С.Ф. Голов трактує, що «наслідком некомплексного і непослідовного реформування є обмеженість бухгалтерського обліку, яка полягає передусім в абсолютизації грошового вимірника і подвійного запису, загальноприйнятих принципів обліку, уніфікації рахунків і форм звітності, пріоритетності податкових правил. Сучасна економіка потребує такої системи бухгалтерського обліку, яка не обмежується грошовим вимірником, системою рахунків, подвійним записом та реєстрацією лише фактів минулого» [2, с. 11].

Олександра Шатохіна підкреслює, «що наявна система обліку недостатньо відображує господарські процеси окремих підприємств, не може захистити користувачів інформації від помилок при прийнятті управлінських рішень» [5, с.28].

Євген Мних спираючись на роботу Павленка А.Ф., Чумаченка М.Г. Трансформація курсу «Економічний аналіз діяльності підприємств» в якій зазначено, «що за минулі десять років не відбулося істотного зрушення в методиці і організації економічного аналізу, його викладанні стосовно до вимог ринкових відносин в економіці країни, перехідного періоду від централізованої планової системи управління економікою» [6, с. 28] наполягає на тому, що «сучасний економічний аналіз повністю змінює свою парадигму від оцінково-статистичного до пошуково-прогностичного з вибором оптимальних управлінських рішень у зоні невизначеності та ризику. Сама ж методика конкретних аналітичних досліджень має бути наближеною до життєвих потреб підприємства, відповідати повсякденним запитам управління, бути надійним економічним інструментом управління підприємством» [3, с. 55].

Професор Зіновій Гуцайлюк відзначає: «головним недоліком є відсутність нових теоретичних напрацювань щодо ролі та місця оперативного економічного аналізу у ринковому середовищі» [4, с. 48].

Вище наведені недоліки обліково-аналітичного забезпечення породжують утруднення в отриманні відповідної інформації для прийняття управлінських рішень і як наслідок з`являються грубі помилки і похибки в управлінні маркетинговою діяльністю підприємства. Тому, на наш погляд, у цей час виникла гостра потреба у створенні адекватного вимогам ринка обліково-аналітичного забезпечення маркетингу підприємств. Це пояснюється тим, що відповідно розроблені система обліку і економічного аналізу маркетингової діяльності підприємств по-перше, будуть надавати відповідну інформацію для вирішення основних управлінських завдань маркетингу та допоможуть виявити, які товари, збутові території, розподільчі канали, розміри замовлень, підрозділи, відділи та службовці перш за все вимагають до себе пристальної уваги, а по-друге, призведуть до виникнення реального економічного ефекту від їх впровадження, виходячи з того, що корисність від використання інформації буде більшою за витрати на її отримання. Ось чому розробка теоретичних і практичних питань організації та методології обліково-аналітичної системи стратегічного типу й використання її в управлінні стають особливо актуальними.

Література:

1.                 Бутинець Ф. Ще раз про бухгалтерський облік як науку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 10. – С. 20-29.

2.                 Голов С. Бухгалтерський облік: спогади про майбутнє // Бухгалтерія. – 18 липня 2005 року. - № 29 (652). – С. 11-12.

3.                 Євген Мних. Сучасний економічний аналіз: питання методології та організації // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. - № 1. – С. 55-61.

4.                 Зіновій Гуцайлюк. Ще раз про місце і роль управлінського обліку в інформаційній системі господарюючих суб’єктів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 11. – С. 45-49.

5.                 Олександра Шатохіна. Облік та інформаційне забезпечення управління господарською діяльністю підприємств // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 3. – С. 28-33.

6.                 Павленко А.Ф., Чумаченко Н.Г. Трансформация курса «Экономический анализ деятельности предприятий»: Науч. доклад. – К.: КНЭУ, 2001. – 88 с.

7.                 С.Ф. Голов. Управлінський облік. Підручник. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.