Король Г.О., Лузан О.А.

Національна металургійна академія України

Секція "Економічні науки"

Підсекція №7 "Облік та аудит"

 

Організація обліку і внутрішнього контролю в умовах ремонто-механічного цеху ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод"

 

В умовах переходу підприємства до ринку значно зросла роль бухгалтерського обліку як найважливішого засобу одержання повної й достовірної інформації про майно підприємства і його зобов'язань і своєчасного доведення цих відомостей до користувачів.

В ремонтно – механічному цеху (РМЦ) ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод" (ВАТ "НТЗ") ведеться такий облік: облік основних засобів, облік товарно-матеріальних цінностей, облік праці, облік витрат на виробництво продукції та ін.

В умовах підвищення ефективності і якості роботи великого значення набуває організація внутрішньозаводського госпрозрахунку із щоденним контролем за витратами на виробництво, підставою якої є первинні документи.

Цех РМЦ не займається заготівлею матеріалів, реалізацією продукції, не вступає у договірні відносини з іншими цехами, не відкриває рахунку в Держбанку й не користується кредитом. Все це робиться тільки по підприємству в цілому. Але слідкувати за своїми витратами й результатами, оцінювати якість своїх робіт, свій внесок у загальні результати підприємства він цілком може.

В РМЦ щомісяця розглядаються результати виконання плану за собівартістю продукції, виявляються причини перевитрат по окремих статтях, вживаються заходи по усуненню втрат і допущених перевитрат, розглядаються норми вироблення, показники виробництва. Але,  ліпше було б, якщо ці результати розглядалися не раз на місяць, а раз на тиждень. Таким чином можна було б запобігти багатьох перевитрат, вжити заходи вчасно,  тому що наприкінці кожного тижня видно було б скільки грошей витратили, як це ув’язується с планом, де можна щось заощадити, а де можна виплатити робітникам за старанну працю премію.

Пропонуються декілька дещо нових документів, форм проміжної звітності, які допоможуть здійснювати ефективніше контроль за матеріальними та трудовими ресурсами. Це такі первинні документи як: довідка про виконання плану в РМЦ у станко й нормо-станко годинах по ділянкам, довідка про брак, змінний рапорт виходів на роботу з ділянки, пояснення про причини невиконання норми виробітку робітниками, рапорт про вироблення верстатників по виготовленню пресопрокатного інструмента РМЦ, зведений звіт показників виробництва РМЦ. Усі ці документи повинні складатися раз на тиждень, потім зводитись раз на місяць, раз на квартал та раз на рік. Відповідальність за своєчасність та правильність складання покладена на бухгалтера цеху.

Довідка про виконання плану в РМЦ у станко й нормо-станко годинах за ділянками – документ, який представляє собою бланк не суворої звітності, який буде заповнюватися начальником цеху та бригадирами, або майстрами цеху, у якому будуть вказувати планові та фактичні показники за тиждень у станко й нормо-станко годинах. Цей документ врешті, коли зведеться раз на місяць, дозволить правлінню заводу простежити за цехами, – який завдання виконує, а який – ні.

Довідка про брак – документ, який складається та підписується начальником цеху та технологом. В ній вказується чи був брак за тиждень (скільки тон), чи не було. Після чого робиться зведена по цеху за місяці відомість, яка дає більш узагальнюючі дані. Це допоможе простежити за якістю продукції. Як наслідок – менше випадків повернення продукції назад до цеху, як неякісної, менше випадків жалоб споживачів продукції, і нарешті – високий авторитет цеху і заводу взагалі.

Змінний рапорт виходів на роботу з ділянки – документ, який дозволить майстру ділянки простежити за робітниками ділянки, чітко простежити за годинами роботи працівників, з'ясувати причини невиходів на роботу.

Пояснення про причини невиконання норми виробітку робітниками – первинний документ, в якому вказується фамілія працівника, його професія, розряд, стаж роботи, відсоток виконання роботи за даною професією, виконання норм за минулі місяці та причини невиконання норм. За допомогою цієї форми звітності керівник цеху може зробити висновки про працю кожного окремого робітника, простежити, як стаж та розряд впливають на працю кожного, зробити висновки та надати можливість деяким працівникам підняти рівень знань та кваліфікації для підвищення продуктивності праці та досягнення запланованих рівнів виробництва.

Рапорт про вироблення верстатників по виготовленню пресопрокатного інструмента РМЦ – документ, в якому вказується фамілія працівника, найменування робіт, розряд роботи, № станка, норма часу на 1 деталь, кількість виготовлених деталей, майстер, ділянка, професія, розряд робочого, табельний номер, шифр виробничих витрат, вид оплати, ВТК прийнято годного, підпис робочого. Цей документ повинен заповнюватися майстром кожну зміну з зазначенням годин зміни, та підписується майстром, нормирувальником, та табельником.  Він дозволить простежити за робітниками, за їх кваліфікацією, простежити, скільки з виготовленої кожним робітником цеха одиниць продукції відділ технічного контролю приймає як годну, тобто без пошкоджень та брака.

Зведений звіт показників виробництва РМЦ представляє собою таблицю, в якій зібрані дані за місяць роботи цеху з запланованими та фактичними показниками.

Аналогічні таблиці зводяться за квартал, за рік.

Таким чином, запропоновані первинні документи допоможуть здійснювати ефективніше контроль за матеріальними та трудовими ресурсами.

 

 

Король Григорета Олександрівна

Кандидат економічних наук

Зав. каф. обліку і аудиту Національної металургійної академії України

 

Лузан Ольга Анатоліївна

студентка Національної металургійної академії України

Адреса: 49108, вул. Холодильна 55, кор.1, кв. 53,

              м. Дніпропетровськ, Україна

Телефони: (дом.) 724 36 65, (моб.) 8 050 109 36 64