Олена О. Н., Лещова О. С.

Красноармійський індустріальний інститут Донецького національного технічного університету

РОЛЬ ФІНАНСОВОГО АНАЛІЗУ В ПРОЦЕСІ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ

В сучасних економічних умовах діяльність кожного господарчого елемента є предметом уваги великого кола учасників ринкових відносин (організацій чи осіб), зацікавлених в результатах його функціонування. В наш час в Україні суттєво розширюються права підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності та значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідації, платоспроможності і фінансової стабільності.

Аналіз фінансового стану дає можливість оцінити: майновий стан підприємства, ступінь підприємницького ризику, в тому числі можливість погашення обов'язків перед третіми особами, достатність капіталу для діяльності й довгострокових інвестицій, потреба в додаткових джерелах фінансування, здатність до нарощення капіталу, обґрунтування політики розподілу й використання прибутку.

На сучасному етапі дослідження даної проблеми займається багато українських вчених, а саме Азаренкова Г.М., Журавель Т.М., Шеремет О.О. Метою даної роботи є обґрунтування теоретичних засад фінансового аналізу на підприємстві, що базується на наукових дослідженнях та набутому практичному досвіді, закономірностях та принципах теорії фінансової діяльності та принципах прийняття управлінських рішень.

В ринковій економіці підприємства несуть повну матеріальну відповідальність за свої дії. Це визначає іншу особливість фінансового управління: потребується глибокий аналіз фінансового стану не тільки свого підприємства, а й підприємств-конкурентів й ділових партнерів.

Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової й кредитної дисципліни, досягнення раціонального

співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства.

Фінансовий стан підприємства можна оцінювати з точки зору короткострокових та довгострокових перспектив. В першому випадку критерії оцінювання фінансового стану - ліквідність й платоспроможність підприємства, тобто здатність своєчасно та в повному обсязі провести розрахунки по короткостроковим зобов'язанням.

Під ліквідністю якого-небудь активу розуміють здатність його трансформації в грошові засоби, а ступінь ліквідності визначається терміном часового періоду, в який ця трансформація може бути здійснена. Чим коротший період, тим вища ліквідність даного виду активів.

Оцінка ліквідності й платоспроможності може бути виповнена з відповідною студінню точності. У рамках аналізу платоспроможності звертають увагу на статті, які характеризують готівкові гроші у касі й на розрахункових рахунках в банках. Це й зрозуміло: вони вражають сукупність готівкових грошових засобів, тобто майна, яке має абсолютну цінність. Мистецтво фінансового управління як раз й заклечається в тому, щоб тримати на рахунках мінімально необхідну суму коштів, а іншу частину , яка може знадобиться для оперативної діяльності, в швидко реалізованих активах.

В найбільш акцентованому виді ступінь ліквідності підприємства може бути виражена коефіцієнтом покриття, який показує скільки грошових одиниць теперішніх активів приходяться на одну грошову одиницю теперішніх зобов’язань. При умовах здійснення підприємством зобов'язань перед кредиторами його платоспроможність з відомою ступанню точності характеризується наявністю засобів на розрахунковому рахунку.

З позиції довгострокової перспективи фінансовий стан підприємства характеризується структурою джерел засобів, ступанню взаємодії підприємства від зовнішніх інвесторів й кредиторів. Яких-небудь єдиних нормативів співвідношення власного й залученого капіталу не існує. Але розповсюджена думка , що частина власного капіталу повинна бути достатньо великою - не менш 60%.

Виходячи з вищевикладених міркувань, можна сформулювати комплекс вимог, яким безпосередньо повинна відповідати оцінка фінансового стану. Перш за все, це показники фінансового стану, система яких дозволяє об'єктивно дати оцінку фінансового стану підприємства. По-перше в економічному сенсі фінансові коефіцієнти повинні мати однакову спрямованість. Також фінансові коефіцієнти повинні розраховуватися лише за даними публічної бухгалтерської звітності підприємства; давати можливість проводити рейтингову оцінку фінансового стану підприємства в часі,

Отже, сьогодні постає важливе питання про розроблення такої методики оцінки, яка б давала чітке уявлення про наявний фінансовий стан підприємства, середовище, в якому воно функціонує, вимагала мінімуму загальнодоступної інформації, усебічно висвітлювала б діяльність підприємства і могла б бути підставою для вироблення рекомендацій щодо подальшого підвищення його фінансової стійкості.

 

О.О.Носач

О.С.Лещова